Archeológovia v Mexiku objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme pred viac ako tisíc rokmi používali mayské elity. Pamiatku našli v starovekom meste Kulubá, neďaleko dnešného Cancúnu na východe Mexika, informovali v stanovisku antropológovia z mexického Národného inštitútu antropológie a histórie (INAH).
Našli suterén a schodisko
Palác vysoký šesť metrov a dlhý 55 metrov bol pravdepodobne obývaný počas dvoch dlhých období medzi rokmi 600 – 1050 nášho letopočtu. Archeológovia na mieste odhalili suterén, schodisko a pilastre.
Objavili kráľovské hrobky staré 3500 rokov, osvetľujú skoré obdobie mykénskej kultúry (foto)
Na svojom vrchole, v rokoch 250 až 900 nášho letopočtu, vládla mayská civilizácia rozsiahlym častiam súčasného južného Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu.
Kulubá mala v tom čase dôležité väzby s ďalšími mayskými mestami, ako Ek‘ Balam a Chichen Itza. V súčasnosti je Kulubá významnou archeologickou lokalitou.
Skúmajú oltár a obytné budovy
„Táto práca sa ešte len začína – ledva sme začali odkrývať jednu z najobjemnejších stavieb na mieste,“ uviedol archeológ Alfredo Barrera vo videu, ktoré zverejnil INAH.
Okrem paláca experti skúmajú aj štyri ďalšie štruktúry v oblasti známej ako „Skupina C“ na centrálnom námestí Kuluby, vrátane oltára, pozostatkov dvoch obytných budov a okrúhlej stavby, o ktorej predpokladajú, že to bola pec.
Zároveň tiež znovu zalesňujú okolitú džungľu, aby pomohla unikátne nálezisko lepšie chrániť pred nepriazňou počasia.
https://www.youtube.com/watch?v=GAekYHTspZ4