- aktualizované 12. septembra, 15:14
Slovenskú národnú stranu (SNS) z pozície predsedu bude aj naďalej viesť Andrej Danko. Rozhodli o tom delegáti na sobotňajšom sneme strany v Liptovskom Mikuláši. V súboji so svojím vyzývateľom Antonom Hrnkom získal Danko 88 hlasov, kým Hrnko len 25.
Krátko po neúspešných parlamentných voľbách síce Danko avizoval, že sa už o predsednícku funkciu nebude uchádzať, napokon však zmenil názor a prijal nomináciu od Krajských rád SNS. „Som hrdý na to, že tento snem bol pripravený tak, že ani jeden z delegátov nevzniesol žiadnu výhradu. Uvedomujem si, že byť predsedom nasledujúce štyri roky je obrovská zodpovednosť a že ma od pondelka čaká trhanie v médiach a nenávisť opozície,“ vyhlásil krátko po voľbe Danko.
Chce zastaviť Matoviča s Kollárom
Vízia pre smerovanie strany je pre Danka jasná. „Urobím všetko pre to, aby SNS bola alternatívou pre voličov a aby sa vzoprela tejto vláde Matoviča, Sulíka a Kollára. Som poučený množstvom vecí z minulosti. Urobím všetko pre to, aby som Matoviča s Kollárom zastavil,“ doplnil staronový predseda SNS.
Baránek: Hrnko je logickejšia voľba, ale ani on nie je zárukou návratu SNS do parlamentu
Dankov protikandidát pred novinármi skonštatoval, že takýto výsledok aj vzhľadom na organizáciu snemu očakával. „Gratulujem pánovi Dankovi k predsedníckej funkcii, ale nebude to mať ľahké. Ja pôjdem svojou cestou. Zo strany zatiaľ nevystúpim, ale musím sa nejakým spôsobom zariadiť tak, aby som bol užitočný. Myslím si, že mám ešte čo povedať na slovenskej politickej scéne a viem, ako a kedy,“ skonštatoval Hrnko.
Myslí si, že po dnešnom sneme SNS čaká úbytok v členskej základni. Už priamo zo snemu odišlo po voľbe predsedu niekoľko delegátov nespokojných s výsledkom. „Množstvo delegátov pri voľbe hlasovalo v rozpore s tým, aké mali odporúčanie od svojich členov,“ vyhlásil Hrnko.
Danko predsedom od roku 2012
Danko bol prvýkrát za predsedu strany zvolený v októbri 2012. Stalo sa tak po tom, čo sa strana vo voľbách v marci 2012 nedostala do parlamentu. Vo funkcii nahradil Jána Slotu. V roku 2016 sa národniari do parlamentu vrátili. Stali sa súčasťou vládnej koalície so stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Most-Híd a Sieť.
Národniari si budú voliť predsedu. Danko má vraj výhru poistenú (komentár)
V tohtoročných voľbách získala SNS 3,16 percenta hlasov a skončila mimo parlamentu. Tesne po voľbách Danko oznámil, že všetci predstavitelia strany na sneme dajú svoje funkcie k dispozícii.
Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Polis zo začiatku septembra by SNS svoj hlas odovzdalo 1,4 percenta voličov. Agentúra Focus zasa strane koncom augusta namerala voličskú podporu na úrovni troch percent.