WHISTLER 18. februára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann sa môže stať najväčšou postavou v histórii tohto športu. Stačí mu maličkosť – získať zlato v sobotňajšej súťaži na veľkom mostíku HS-140 v rámci XXI. zimných olympijských hier v Kanade. Pred týždňom si 28-ročný rodák z Grabsu vybojoval v areáli Whistler Olympic Park najcennejší kov na strednom mostíku HS-106. Po dvoch triumfoch na ZOH 2002 v Salt Lake City má Ammann v zbierke už tri individuálne prvenstvá na najväčšom sviatku športovcov, čím sa v počte primátov vyrovnal legendárnemu Mattimu Nykänenovi. Niekdajší fínsky dominátor na mostíkoch má olympijskú bilanciu 3 – 1 – 0 (Sarajevo 1984 – zlato na strednom a striebro na veľkom mostíku, Calgary 1988 – zlato na strednom i veľkom mostíku), Ammann „berie“ na ZOH zatiaľ iba prvenstvá. „Určite si uvedomujem, čo by sa stalo, keby som po ôsmich rokoch zopakoval Salt Lake City… Nebolo by zlé vzdialiť sa od Nykänena a osamieť na čele,“ uviedol švajčiarsky „Harry Potter“. Ammann má blízko aj k ďalšiemu, tentoraz domácemu míľniku – v prípade ďalšieho zlata vo Whistleri by mu patrilo líderské postavenie aj medzi švajčiarskymi „zimnými“ olympionikmi. Predstihol by totiž Vreni Schneiderovú, bývalú vynikajúcu zjazdovú lyžiarku (jej bilancia na ZOH 3 – 1 – 1). „Nebude to jednoduchá úloha, skokanská špička je obrovská, najvážnejších súperov hneď niekoľko. Výborný je Adam (Malysz – strieborný z pretekov na strednom mostíku vo Whistleri, pozn.), ktorý veľmi túži po olympijskom zlate. Neprotestoval by som, keby sme boli opäť hlavnými postavami súťaže ako pred niekoľkými dňami. Nebezpeční však budú Nóri na čele s Jacobsenom, v poslednom období sa darí Slovincovi Kranjecovi, pozor si treba dať aj na Nemcov i Japoncov. A samozrejme, osobitnou kapitolou sú Rakúšania,“ doplnil líder aktuálneho poradia Svetového pohára Simon Ammann. Švajčiarsky fenomén sa najmä v prípade Rakúska určite nemýli, veď „iba“ bronz Gregora Schlierenzauera vo Whistleri nemôže tejto lyžiarskej krajine a skokanskej veľmoci vôbec stačiť. Okrem spomenutého „Schlieriho“ Rakúšania, ktorí veľmi prahnú po odvete, majú k dispozícii aj obhajcu titulu z veľkého mostíka z Turína 2006 Thomasa Morgensterna, v ich kádri figurujú aj víťaz Turné štyroch mostíkov Andreas Kofler či vlaňajší svetový šampión z Liberca Wolfgang Loitzl.
Rakúšania však skúšajú aj „iné“ zbrane. Objavili sa totiž špekulácie o tom, že Ammann má výhodu v porovnaní s ostatnými skokanmi. Jeho viazanie údajne nespĺňa stanovené normy, vďaka čomu je na nájazde rýchlejší a jeho let vyrovnanejší a stabilnejší. „Nechcem samozrejme znižovať výkonnosť Simona, ale bolo by potrebné preskúmať a skontrolovať, či je v jeho prípade v tomto ´materiálovom´ smere všetko v poriadku,“ vyjadril sa šéftréner rakúskych skokanov Alexander Pointner.
V sobotňajšom 1. kole hlavnej súťaže (začiatok o 20.30 h SEČ) by sa rád predstavil aj jediný slovenský zástupca na ZOH v Kanade Tomáš Zmoray, na to však potrebuje uspieť v piatkovej kvalifikácii (19.00 h SEČ). Dvadsaťročnému členovi VŠC Banská Bystrica chýbal pred týždňom na strednom mostíku k vytúženému postupu iba jeden bod od štýlových rozhodcov. „Tento tesný nezdar sa budem snažiť odčiniť teraz na veľkom mostíku, želám si najmä šťastie. Práve to mi tu v Kanade chýbalo na strednom mostíku. Poctivo som sa pripravoval, verím, že druhú olympijskú kvalifikáciu už zvládnem a dostanem sa do hlavného štartového poľa,“ uviedol T. Zmoray. K jeho slovám sa pridal aj osobný tréner súčasnej slovenskej jednotky Milan Filipko, ktorý pre agentúru SITA povedal: „Tomáš tu skákal v tréningoch na veľkom mostíku na jeho možnosti celkom dobre. V utorok dosiahol 126, 127,5 a 124 metrov, v stredu mu namerali 118,5, 123,5 a 108 metrov, vyslovene mu nevyšiel iba posledný pokus. Verím, že náš hlavný spoločný cieľ – aspoň raz byť pri tom v hlavnej súťaži medzi päťdesiatkou najlepších – dokáže splniť a dosiahne uspokojivý výsledok.“
SITA