BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Sú Česi naozaj pivným národom? Kde žije viac abstinentov? Majú Slovenky alkohol radšej ako Češky? Pozrite si prehľad rozdielov v pití alkoholu medzi oboma národmi.
Česi vypijú rovnako ako Slováci
Slováci aj Česi starší než 15 rokov vypijú ročne v priemere trinásť litrov čistého alkoholu na osobu. Celosvetový priemer, ktorý aktuálne predstavuje 6,2 litra, pritom oba národy prevyšujú vyše dvojnásobne.
Za ostatnými európskymi krajinami pritom stále zaostávajú. Najvyššie čísla zaznamenali v Rusku (15,1 litra), Litve (15,4), Moldavsku (16,8) a Bielorusku (17,5).
Odlišné chute
Keď príde na výber druhu alkoholu, Česi sa nálepky „pivný národ“ nezbavia. Spotreba piva tu tvorí až 54 percent celkovej spotreby alkoholu. Slováci naproti tomu radšej siahnu po tvrdom alkohole, ktorý tvorí 46 percent celkovej konzumácie.
Česi však pivo pijú za nižšie ceny ako Slováci, pod čo sa podpísala spotrebná daň aj euro. Podľa prieskumu Sky Picker majú Česi druhé najlacnejšie pivo v Európe. Za jeden polliter zaplatia v priemere asi 0,88 eura, zatiaľ čo Slováci si na piatom mieste priplatia o desať centov viac.
Chuť na víno je u oboch národov približne rovnaká a tvorí okolo 20 percent celkovej konzumácie alkoholu.
Češky majú alkohol radšej
Češky pijú viac ako Slovenky. Kým na Slovensku ženy priemerne vypijú okolo 6 litrov alkoholu ročne, Češky ho pijú takmer o dva litre viac (7,8 litra na ženu ročne).
Bez kvapky alkoholu
Slovensko sa síce za krajinu abstinentov vyhlásiť nemôže, žije ich tu však výrazne viac ako v Česku. Kým u nás tvoria 16,3 percenta populácie, u susedov je to len 2,6 percenta. Počet abstinentov, ktorý v krajine pribudol za posledných 12 mesiacov, je u nás takmer dvojnásobne vyšší.
Oslavujeme rovnako
Čo sa týka nárazového pitia, do ktorého sa počítajú aj rôzne oslavy, rozdiely medzi oboma národmi sa stierajú. Príležitostne si pritom v oboch krajinách vypije okolo 43 percent ľudí.
Vedľajšie účinky alkoholu sú v Česku fatálnejšie
Autori štúdie uviedli, že v roku 2012 prišlo celosvetovo k 3,3 miliónu úmrtí v dôsledku konzumácie alkoholu. Tá môže mať za následok viac než 200 rôznych ochorení vrátane cirhózy pečene, niekoľkých druhov rakoviny, ale tiež tuberkulózy a zápalu pľúc.
Cirhóza pečene, ktorá sa ľudovo nazýva aj „alkoholovou chorobou“, je na Slovensku bežnejšia ako v Česku. Vyskytuje sa u takmer 40 percentách mužov a 12 percentách žien, ktoré zomreli prirodzenou smrťou, v Česku je to u 23,7 percenta mužov a 9,4 percenta žien.
Na následky dopravných nehôd súvisiacich s nepovolenou konzumáciou alkoholu za volantom v Česku zomiera o tretinu viac ľudí ako u nás.
Slovenské závislosti
Na Slovensku sa dá spočítať dvojnásobne viac prípadov závislosti od alkoholu než u susedov (Slovensko – 5,5 percenta, Česko 2,6 percenta). Alkohol je u nás zároveň najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii, až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami. Od roku 2010 do roku 2013 počet pacientov závislých od alkoholu stúpol v SR na 11 350, z nich okolo 80 percent tvoria muži.
Najviac hospitalizovaných, vyše 2000 ročne, je v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej v Trnavskom a Bratislavskom, kde pre túto diagnózu umiestnili menej ako 1000 pacientov. Skutočnosť, že najviac závislých od alkoholu je na východe Slovenska, súvisí s vyššou konzumáciou koncentrovaného alkoholu. Slováci na západe, ktorý je známy vinárskymi oblasťami, uprednostňujú „nápoj bohov“.
Štatistické informácie pochádzajú zo štúdie, ktorú zverejnila Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO).
www.who.int