BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Tieňová ministerka zahraničných vecí Oľga Algayerová (Smer-SD) tvrdí, že minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda využíva tragické udalosti v Líbyi na vnútropolitický súboj. Dnes na tlačovej besede totiž kritizoval návštevu expremiéra Roberta Fica v krajine v roku 2007. Ako vyhlásil šéf diplomacie, Ficovej návšteve nerozumel vtedy a ešte menej sa jej dá rozumieť dnes. „Návštevu Líbye uskutočnili okrem talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ministerky zahraničných vecí USA Condoleezy Riceovej i ďalší oficiálni predstavitelia krajín EÚ, ako napríklad Španielska, Portugalska, Malty alebo Cypru. Britský premiér Tony Blair navštívil Líbyu niekoľkokrát, dokonca i po skončení svojej funkcie. Ak má za týchto okolností minister zahraničných vecí SR Dzurinda akékoľvek pochybnosti, mal by ich vyjadriť aj na adresu takmer všetkých európskych lídrov. Je však smutné, že neváha zneužiť súčasné tragické udalosti v Líbyi na vnútropolitický súboj a útoky na opozíciu,“ dodala Algayerová.
„Bývalý predseda vlády SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico viedol delegáciu vlády SR do Líbye vo februári 2007, teda v čase, keď vzťahy EÚ a medzinárodného spoločenstva s Líbyou boli po roku 2003 normalizované, sankcie Bezpečnostnej Rady OSN uvoľnené a mnohé krajiny EÚ a taktiež USA, mali v krajine otvorené svoje zastupiteľské úrady. Charakter delegácie SR, vrátane slovenských podnikateľov, bol obchodný,“ tvrdí Algayerová. Ako ďalej vyhlásila, expremiér obhajoval aj pozíciu EÚ v prípade obvinených piatich bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára v súvislosti so 400 líbyjskými deťmi nakazenými vírusom HIV. Zdravotníkov potom v júli prepustili.
Smer vyjadril v súvislosti s vývojom situácie v krajine hlboké znepokojenie a odsúdil násilie a použitie sily voči civilnému obyvateľstvu, následkom čoho prišlo k stratám niekoľkých stoviek životov. Privítali vyhlásenie Bezpečnostnej rady OSN z utorka, v ktorom organizácia žiada od Líbye rešpektovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva.