BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Slovenskú Akreditačnú komisiu (AK) neprijali za člena európskej asociácie ENQA (European Association for Quality Assurance in Higher Education) pre nedostatočnú nezávislosť komisie a obmedzené financie na jej činnosť.
Podľa predsedu AK Ľubora Fišeru ENQA odporučila, že by sa mala dôslednejšie riešiť otázka nezávislosti komisie od ministerstva školstva. „Mala by zvýšiť svoju autonómiu pri prijímaní zamestnancov, definovaní procesov hodnotenia, ako aj zvýšiť rozpočtové kapacity,“ povedal Fišera pre agentúru SITA.
ENQA si totiž všimla, že AK má obmedzenú autonómiu pri prijímaní jej vlastných zamestnancov a definovaní jej vlastných hodnotiacich procesov, ako aj zdrojov z rozpočtu.
„Čo sa týka nezávislosti pri rozhodovaní, konečné rozhodnutia AK majú podobu odporúčaní pre ministra. Taktiež predseda, podpredseda a členovia AK sú menovaní vládou na základe odporúčania ministra,“ poznamenal Fišera. AK by mala mať výhradnú zodpovednosť za konečné závery v procesoch zabezpečenia kvality, dodal.
ENQA zároveň konštatovala, že finančné zdroje a prostriedky vyčlenené pre Akreditačnú komisiu sú mimoriadne obmedzené a súčasný stav zamestnancov sotva postačuje na zabezpečenie veľmi vysokého objemu činností.
Fišera poznamenal, že už dostali jednu zamestnankyňu navyše a mala by pribudnúť ďalšia. Na sekretariáte pracovali štyri zamestnankyne, teraz ich je päť. Okrem toho AK má 21 členov, ale to sú pracovníci na dohodu, ktorí túto činnosť robia mimo svojho zamestnania.
Asociácia našej komisii vytýkala aj nedostatočnú účasť na aktivitách ENQA v poslednom čase. Fišera však dodal, že na to nemajú peniaze. ENQA robí každé dva až tri mesiace aktivity v rôznych štátoch, kde sa usporadúvajú diskusie na tému akreditácií a vzdelávania.
„Na to nechodíme, lebo na to nie sú peniaze. Ak by sme na toto vycestovali, tak nebudú peniaze na iné práce AK,“ dodal. Pripomenul, že v poslednom čase robili komplexnú akreditáciu a pripravovali nové kritériá komplexnej akreditácie vysokých škôl.
AK s rozhodnutím nesúhlasí, odvolá sa proti nemu a tento týždeň pošle list, v ktorom vysvetľuje svoje argumenty. Fišera pripomenul, že aj susedná Česká republika najskôr dostala odmietavé stanovisko, ale po odvolaní sa stala členom asociácie.
Akreditačná komisia je poradný orgán vlády. Sleduje, posudzuje a nezávisle hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej činnosti vysokých škôl. AK má 21 členov, ktorých vymenúva vláda na šesť rokov a najviac na dve funkčné obdobia za sebou.