Keď rekonštrukcia, tak do pasívneho štandardu
Pojem energeticky úsporné domy sa v povedomí slovenskej odbornej aj laickej verejnosti trochu pomaly, ale neodvratne presúva z oblasti vedeckej fantastiky do oblasti reality. Vďaka rozumným investorom, čoraz skúsenejším staviteľom, ale predovšetkým vďaka progresívnym architektom a projektantom rastie aj počet energeticky pasívnych rodinných domov (EPD). Navrhujú ich certifikovaní architekti, ich projekty vyhotovujú certifikovaní projektanti a stavajú ich slovenské firmy s certifikátom vystaveným Passivhaus Institutom v nemeckom Darmstadte alebo Inštitútom pre energeticky pasívne domy v Bratislave.
Tie investorom zaručujú, že ich vlastníci naozaj projektujú a stavajú domy so stavebnofyzikálnymi vlastnosťami EPD. Nájsť ich nie je problém, ak viete na sociálnej sieti vyhľadávať správnym textovým zadaním. Seriózne firmy na svojich stránkach uverejňujú informácie o svojej odbornej spôsobilosti a vo fotogalériách umožňujú záujemcom nahliadnuť do svojich referenčných stavieb. Ako však zistíte, či stavebná firma dokáže podľa projektovej dokumentácie prestavbu staršieho rodinného domu do energeticky úsporného, respektíve pasívneho štandardu skutočne realizovať?
Úloha projektanta
Prvoradou úlohou projektanta rekonštrukcie bude uložiť pod novú fasádu všetko, čo dom ochráni (najmä pred vodou vzlínajúcou z terénu pod základmi a vodou prenikajúcou cez konštrukciu a strechu). Okrem toho musí naprojektovať všetky izolácie tak, aby dosiahli čo najvyššie hodnoty vzduchotesnosti a zabránili úniku tepla z interiéru a zároveň prieniku chladného aj horúceho vzduchu z exteriéru do interiéru. Takisto musí navrhnúť vhodný typ konštrukcie na inštaláciu tepelnej izolácie a parozábran či parobŕzd. Napokon musíte vybrať stavebnú firmu, ktorá rekonštrukciu zvládne v dohodnutom termíne a za prijateľnú cenu.
Celý článok si môžete prečítať tu.