Nároky na využitie záhrady sa s ubiehajúcimi rokmi, a najmä s rastúcimi deťmi, ak sú súčasťou rodiny, menia. Rovnako aj estetická stránka niektorých častí záhrady môže byť o niečo ukrátená. Vtedy je príhodná chvíľa rozmýšľať o rekonštrukcii záhrady. Zmien by ste sa rozhodne nemali báť. Ak do rekonštrukcie vložíte istú dávku úsilia a dôslednosti, napriek vynaloženej práci výsledok bude určite stáť za to.
Rekonštrukcia záhrady si žiada dôkladné premyslenie zámeru a detailov (aj niekoľko mesiacov vopred). Praktické je spísať si výhody a nevýhody plánovaných riešení. Precízne vypracovaný plán vám bude neskôr dobrým pomocníkom, najmä ak ide o úplnú zmenu. Ten si môžete načrtnúť sami, no pri radikálnejších úpravách sa vyplatí požiadať o pomoc skúseného záhradného architekta. Pri navrhovaní si treba uvedomiť, koľko času budete môcť venovať novej záhrade. Ak ho nemáte nazvyš, vyčleňte prvky, ktoré by vás oň mohli oberať.
Viac svetla
Niekedy stačí podniknúť minimum krokov a záhrada nadobudne inú tvár. Napríklad ak necháte vypíliť statnejší strom, ktorý prekáža – ihličnan, listnáč alebo ovocnú drevinu, ktorá nerodí, je napadnutá chorobami a škodcami, prípadne ju poškodil silnejší vietor. Odstránením takýchto porastov pozemok získa iné svetelné podmienky. A vďaka nim môžete pestovať širšie spektrum rastlín, ale aj vytvoriť nové odpočívadlá, prebudovať chodníky či založiť trávnik (tráve sa lepšie darí na slnečných stanovištiach). Miesta pod vyššími stromami bývajú problematické a zvyčajne pod nimi nič nerastie, najmä ak ide o plytkokoreniace dreviny, ako sú brezy, smreky a ďalšie. Jedným zo spôsobov, ako získať nový priestor, je zrušiť pieskoviská a iné záhradné kútiky, ktoré kedysi slúžili deťom na hranie. Prečo ich teda nevyužiť? Dokonca aj trávnik môžete zmenšiť, ak už dávno nedrží miesto pre nafukovací bazén a detské hry.
Celý článok si môžete prečítať tu.