PARÍŽ 1. novembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok oslabil. Smerom dole ho ťahali obavy z vysokej zadlženosti Talianska a tiež bankrot maklérskej spoločnosti MF Global Holdings.
Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 2,2 % na 996,01 bodu. Výnosy talianskych dlhopisov vzrástli nad 6 %, čo zvýšilo tlak na taliansku vládu, aby vyriešila svoje dlhové problémy.
„Opätovné obavy z dlhovej krízy v Taliansku naznačujú, že investori sú nervózni. Opatrenia, ktoré sa prijali minulý týždeň na summite členských krajín eurozóny, sa musia rýchlo objasniť a zaviesť do praxe,“ povedal Arnaud Poutier, predstaviteľ spoločnosti IG Markets France.
Cena za akcie finančného ústavu Deutsche Bank sa znížila o 8,6 %, banka BNP Paribas stratila 9,6 % a spoločnosť Credit Agricole odpísala 7,9 %. Akcie nemeckej banky Commerzbank oslabili o 8,5 % a banky tak prišli o veľkú časť ziskov, ktoré získali po minulotýždňovom summite eurozóny, na ktorom európski lídri predstavili najnovšie opatrenia, ktoré majú vyriešiť dlhovú krízu v regióne.
Americká burza ukončila v pondelok svoj najlepší mesiac za posledných 20 rokov poklesom, pretože bankrot maklérskej spoločnosti MF Global Holdings Ltd a obavy z dlhovej krízy v eurozóne oslabili akcie spoločností vo finančnom sektore. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 2,26 % na 11 955,01 bodu, širší Standard & Poor’s oslabil o 2,47 % na 1 253,30 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,93 % a uzatvoril na úrovni 2 684,41 bodu. V pondelok sa nedarilo banke Morgan Stanley. Cena za jej akcie sa pre obavy z dlhovej krízy v Európe znížila o 8,6 %.
Japonský akciový trh v utorok poklesol, pretože ho ovplyvnili slabé výsledky domácich firiem a tiež obavy z dlhovej krízy v eurozóne. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 1,7 % na 8 835,52 bodu. Širší Topix oslabil o 1,3 % na 754,50 bodu. Akcie spoločnosti Panasonic, ktorá vyrába spotrebnú elektroniku, zlacneli o viac ako 5 % po tom, čo spoločnosť informovala, že pre celý tento rok odhaduje stratu 5,5 mld. USD, čo je najhorší výsledok za posledných desať rokov. Spoločnosť sa totiž musí rýchlejšie zbaviť stratových divízií.
Nedarilo sa ani spoločnostiam, ktoré sú naviazané na čínsky trh. Ich akcie ťahali smerom dole nečakane slabé výsledky čínskeho indexu nákupných manažérov (PMI). Spoločnosť Toyota Motor Corp stratila v utorok 1,8 % a jej konkurent Nissan Motor Co odpísal 1,9