BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy vo štvrtok prudko klesli po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby v eurozóne bez zmeny na historickom minime.
Výsledky zasadnutia banky sklamali investorov, ktorí čakali na oznámenie nových stimulačných opatrení, napríklad v podobe programu na zlepšenie dostupnosti úverov pre malé podniky.
Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,1 % na 1 180,65 bodu. Po nedávnom výraznom zhodnotení utrpeli najväčšie straty technologické, priemyselné a spotrebiteľské tituly.
Akciové trhy v USA vo štvrtok mierne posilnili v reakcii na nové radikálne uvoľnenie menovej politiky, ktoré ohlásila japonská centrálna banka (BoJ), rast však brzdili slabé údaje z trhu práce USA. Centrálna banka v Japonsku vo štvrtok predstavila najväčší program menových stimulov na svete.
Prisľúbila, že do ekonomiky za necelé dva roky napumpuje 1,4 bilióna USD. Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda banku tiež zaviazal k neobmedzenému nákupu aktív. Banka nebude na stanovovanie svojich cieľov používať úrokové sadzby a stane sa jedinou významnou centrálnou bankou, ktorej cieľom bude primárne menová základňa, čiže objem peňazí napumpovaných do ekonomiky.
Odvážny krok Japonska si už vyslúžil opatrné uznanie od viacerých predstaviteľov centrálnej banky USA. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,38 % na 14 606,11 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,40 % na 1 559,98 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,20 % a uzatvoril na úrovni 3 224,98 bodu. Darilo sa najmä finančným titulom, ktoré posilnili o 0,9 %.
Počet nových nezamestnaných v USA však minulý týždeň poskočil na štvormesačné maximum, čo vyvolalo obavy o zotavenie trhu práce. Investori čakajú na piatkovú správu federálnej vlády o vývoji nezamestnanosti za minulý mesiac. Dôveru poškodila aj správa zo stredy, podľa ktorej americké firmy v marci spomalili tempo vytvárania nových pracovných miest na päťmesačné minimum.
Japonský akciový trh v piatok rástol po tom, čo oznámenie radikálnych stimulačných krokov tamojšej centrálnej banky stlačilo prudko nadol kurz japonského jenu, čo podporilo kľúčový exportný sektor krajiny. Hlavný tokijský index Nikkei poskočil o 1,58 % na 12 833,64 bodu. Objem uzatvorených obchodov bol podľa agentúry AFP najväčší od otvorenia tokijskej burzy v roku 1949. Vedľajší index Topix vzrástol o 2,74 % na 1 066,24 bodu.