Akcia Gorila naozaj prebehla, potvrdil minister Lipšic

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel Lipšic
Minister vnútra SR, Daniel Lipšic, na TB o nových skutočnostiach v kauze Gorila. Bratislava, 19. január 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) –

Penta: Lipšic politicky zasahuje do vyšetrovania

Je zarážajúce, že do vyšetrovania kauzy Gorila takmer každý deň zasahuje Daniel Lipšic (KDH), ktorý nie je orgánom činným v trestnom konaní, ale je politickým nominantom na poste ministra vnútra, agentúre SITA to povedal hovorca finančnej skupiny Penta Martin Danko.

„My sme na jednej strane veľmi zarazení, že minister vnútra denne informuje nie o konkrétnych záveroch, ale o istých postupoch či poznatkoch z vyšetrovania, že to robí on a nerobí to orgán činný v trestnom konaní, ktorým on nie je. On je politický nominant na poste ministra vnútra,“ uviedol Danko.

Penta to preto považuje za dôkaz takmer denného politického zasahovania do priebehu vyšetrovania.

Pre nás je úplne irelevantné, či spisy existovali, neexistovali, kto ich vytvoril, ako ich vytvoril. Pre nás je podstatné to, čo tie spisy obsahujú a tam zásadne a kategoricky tvrdíme, že tieto materiály sú konštruktmi, fikciami, hrubou manipuláciou a skutočnosti, ktoré popisujú, sa buď nestali, alebo sa stali úplne inak, ako ich popisujú,“ uzavrel Danko s tým, vyšetrovanie kauzy by sa nemalo zameriavať na lacné senzácie.

Spis vyhotovený v rámci akcie Gorila dal protiprávne skartovať Úrad boja proti korupcii pod vedením vtedajšieho riaditeľa úradu Tibora Gašpara v máji 2008.

Informoval o tom dnes na tlačovej besede minister vnútra Daniel Lipšic.

Spis mal totiž v prípade, že ho polícia už nepotrebuje, putovať podľa zákona späť do SIS.

„Nestratili sa, boli úmyselne skartované,“ zdôraznil minister o dokumentoch v spise. Inšpekcia ministerstva vnútra v súčasnosti preveruje, akým spôsobom došlo k protiprávnemu skartovaniu dokumentu. Gašpar skončil vo funkcii v auguste 2010.

Spravodajská akcia Gorila naozaj prebehla, tvrdí minister. Podľa Lipšica išlo o legálnu a legitímnu akciu SIS.

Polícii sa v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou vďaka listinnému dôkazu, ktorý odovzdala premiérka Iveta Radičová, podarilo preukázať, že spis Gorila existoval.

Je preukázateľné, že v rokoch 2005 až 2006 boli spravodajsky zadokumentované vážne podozrenia z korupčnej činnosti istej finančnej skupiny a iných osôb.

„Tým nemám na mysli len FNM,“ dodal minister. Informovaní o týchto skutočnostiach mali byť aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda i exminister vnútra Martin Pado. Spis, ktorý odovzdala premiérka, sa našiel v archíve úradu vlády. Minister nepovedal podrobnosti z materiálu, ktorý odovzdala premiérka, pretože ide o spravodajskú informáciu podliehajúcu utajeniu.

Šéf vnútra podľa Kaliňáka nie je informovaný o skartáciách

Minister vnútra nedostáva informácie o skartáciách dokumentov v rezorte, hovorí bývalý šéf ministerstva Robert Kaliňák (Smer-SD). „Minister má mnoho ďalších úloh, než aby ho pravidelne informovali z každého oddelenia, ako prebiehajú pravidelné skartácie,“ vysvetlil Kaliňák.
Prvý míting predvolebnej kampane strany Smer SD
Foto: SITA/Martin Havran

Každá vec, ktorá sa udeje, sa však dá podľa bývalého ministra veľmi jednoducho vystopovať. Ministerstvo ako veľký kolos má svoje pravidlá. „Životnosť akejkoľvek písomnosti viete absolútne rekonštruovať a to určite aj v prípadoch, o ktorých sa dnes hovorilo,“ myslí si exminister.

Minister ani nedostáva informácie o všetkých poslaných správach od SIS. Kaliňák nemal informáciu, že policajti práve preverujú informácie, o ktorých hovoril Lipšic. „Takáto informácia, ktorá mala byť zo SIS-ky, sa určite nevolá Gorila, lebo nikto neuvádza v SIS-kárskej správe kódové označenie mena aktivity,“ upozornil Kaliňák s tým, že nikto nemohol mať tušenie, že daná informácia sa zakladá na spise Gorile.

Gašpar vrátil Lipšicovi úder

Bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii prezídia PZ SR Tibor Gašpar odmieta, že by sa v roku 2008 na úrade nezákonne a protiprávne skartovala písomnosť, ktorá obsahovala informácie SIS. „S písomnosťou sa postupovalo v súlade so zákonom,“ vyhlásil. „Boli povedané len čiastkové informácie a možno nejaké polopravdy,“ reagoval pre agentúru SITA Gašpar. Podľa jeho slov vtedy po formálnej stránke ani nebolo zrejmé, či poskytnutá informácia je alebo nie je z nejakej akcie Gorila.
Tajne
Foto: executivegov.com

Gašpar potvrdil, že informáciu, o ktorej zrejme Lipšic hovoril, Úrad boja proti korupcii dostal.

Bola riadne pridelená na vybavenie pracovisku, ktoré bolo poverené obsahovo tým, že bol založený riadny preverovací spis a postupovalo sa štandardným postupom,“ konštatoval Gašpar.

Keďže táto informácia nemohla byť súčasťou obyčajného neutajovaného spisu, tak musela byť archivovaná v protokole utajovaných písomností. „Kde aj bola tri roky archivovaná, tak ako zrejme ukladali vtedajšie normy,“ tvrdí bývalý šéf protikorupčného úradu.

Predpisy pre skartovanie

Gašpar upozornil, že skartácie na ministerstve vnútra podliehajú istým predpisom a z obdobia, keď v polícii pôsobil, vie, že to robí skartačná komisia. „Raz do roka pripraví na skartovanie samostatne obyčajné písomnosti, samostatne utajované písomnosti, urobí sa zoznam všetkých písomností. Skartačná komisia musí tie písomnosti prejsť – musí zhodnotiť či spĺňajú podmienky na skartovanie a následne sa podpíše pod taký protokol. Až následne prebehnú fyzické skartácie,“ opisoval postup Gašpar s tým, že „to nerobí riaditeľ úradu a nerobí sa to s jednou písomnosťou samostatne“.

Gašpar nevie, aký predpis citoval Lipšic, keď hovoril, že ak informáciu SIS adresát už nepotrebuje, má ju tajnej službe vrátiť. „Podsunul tú informáciu tak, ako keby sme tú informáciu my tri roky sušili a potom ju nejako skartovali,“ myslí si Gašpar.

V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováMartin PadoMikuláš DzurindaRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR