HALAB 16. augusta (WEBNOVINY) – Sýrski povstalci pohrozili, že sa o pomoc obrátia k al-Kájde, ak im bude Západ aj naďalej odmietať poskytnúť zbrane.
Abú Ammár, veliteľ povstalcov v meste Halab (Aleppo), kde sa už niekoľko týždňov bojuje, vyhlásil, že spolupráca s al-Kájdou bude jedinou možnosťou v prípade, že povstaleckým jednotkám nikto nepomôže v boji proti dobre vyzbrojenej armáde prezidenta Baššára al-Asada.
Ammár pokladá víťazstvo povstalcov pri súčasnej situácii za nemožné. Medzinárodné spoločenstvo preto vyzval, aby povstalcom poskytlo zbrane alebo aby vojensky intervenovalo.
Žiadajú dodávky zbraní
Ammár tiež varoval, že al-Asadov režim má k dispozícii chemické zbrane, ktoré nebude váhať použiť. „Nechceme tu al-Kájdu, ale ak nám nikto nepomôže, budeme sa musieť s nimi spojiť,“ vyhlásil Ammár.
Varoval, že v takomto prípade si teroristická sieť urobí v Halabe svoju sýrsku základňu a „ľuďom vymyje mozgy“. Sýrska opozícia často a opakovane vyzýva rozdelené medzinárodné spoločenstvo, aby vyvíjalo viac snáh na zastavenie násilia zo strany vládnych síl.
Žiada napríklad vytvorenie bezletovej zóny nad Sýriou ako aj dodávky zbraní pre Sýrsku slobodnú armádu, ktorá je menej početná a horšie vyzbrojená než vládna armáda. Rusko a Čína sa však vždy postavia proti prijatiu prísnejších opatrení.
Obrazom: Humanitárna pomoc čelí neustálym problémom
Pomoc potrebuje 2,5 milióna Sýrčanov
Šéfka humanitárnych operácií OSN Valerie Amosová vo štvrtok uviedla, že v Sýrii v dôsledku tamojšej vojny potrebuje pomoc už 2,5 milióna ľudí.
Bezpečnostná rada končí s misiou v Sýrii
Členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) vo štvrtok nariadili ukončenie činnosti pozorovateľskej misie OSN v Sýrii.
Pätnásti členovia výkonného orgánu 193-člennej organizácie sa zhodli na nevhodnosti podmienok pre ďalšiu činnosť misie, ktorej mandát definitívne vyprší v nedeľu o polnoci.
Posledný z pôvodného, takmer 300-členného neozbrojeného kontingentu opustí blízkovýchodnú krajinu budúci piatok, potvrdil hovorca stáleho zastupiteľstva Francúzska pri OSN.
Rozhodnutie BR OSN však nebude mať vplyv na činnosť pobočky OSN v Damasku, kde zostane približne 30 odborníkov pre humanitárnu pomoc, armádu a politiku.
Ich úlohou zostáva monitorovať situáciu v Sýrii, kde už 17 mesiacov pokračuje krvavé povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.
„V marci sme odhadovali, že pomoc potrebuje milión ľudí. V súčasnosti je to už 2,5 milióna a my pracujeme na aktualizovaní našich plánov a financovaní požiadaviek,“ povedala Amosová reportérom v Damasku.
Šéfka humanitárnych operácií navštívila v hlavnom meste i v Nabku severovýchodne od sýrskej metropoly rodiny utečencov, ktoré našli útočisko vo verejných budovách a školách.
„Ich potreba zdravotnej starostlivosti, ochrany, potravy, vody a hygieny rastie,“ uviedla Amosová, pričom zdôraznila, že humanitárna pomoc zo strany OSN a ďalších organizácií je obmedzená nebezpečím, zákazmi operácií a nedostatkom finančných prostriedkov.