LONDÝN 20. mája (WEBNOVINY) – Škótsky parlament zváži udelenie politického azylu bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi po prípadnom získaní nezávislosti od Británie. Zákonodarný zbor poloautonómneho britského územia takto v utorok reagoval na doručenú petíciu.
Snowdenovi chcú prejaviť vďaku
V nej signatári azyl pre Snowdena odôvodňujú potrebou prejaviť mu vďaku za odhalenie rozsiahleho sledovania komunikácie zo strany britskej tajnej služby a americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Petíciu prijal parlamentný výbor, ktorý sa zaoberá individuálnymi návrhmi od občanov. Škóti budú o nezávislosti od Británie hlasovať v septembri. Vo februári bol Snowden študentmi zvolený za rektora glasgowskej univerzity.
Snowdena manipulujú ruskí tajní, tvrdí exšéf NSA
Obamove plány so stopnutím špehovania potešili Snowdena
Exšéf Nato tvrdí, že nezávislé Škótsko by bolo katastrofou
Škótsko bude rozvod s Britmi stáť libru, tvrdí minister
Nezávislosť Škótska desí britských zamestnávateľov
Snowden pred takmer rokom odhalil masové sledovanie komunikácie po celom svete najmä zo strany NSA. Krátko predtým opustil USA a cez Hongkong sa dostal až do Ruska. Po týždňoch strávených na moskovskom letisku dostal od tamojších úradov v auguste dočasný azyl. Jeho informácie začal zverejňovať dnes už bývalý komentátor britského denníka Guardian Glenn Greenwald. Z nich vyplynulo, že USA v spolupráci s Britmi ilegálne sledovali aj viaceré európske vlády a ich lídrov ale i milióny bežných občanov.
Počet odporcov nezávislosti od Británie stúpa
Počet zástancov zotrvania Škótska v Spojenom kráľovstve stúpol na 46 percent. Vyplýva to z májového prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnil v pondelok portál Euronews. Tie odhaľujú, že spomedzi opýtaných Škótov jedna tretina chce nezávislosť od Británie, zvyšok je nerozhodnutý.
Kým aprílový prieskum hovoril o tom, že rozdiel medzi zástancami nezávislého Škótska a prívržencami zachovania úzkych vzťahov s Londýnom sa zmenšuje, v máji sa rozdiel zväčšil. Celkovo volebným právom disponujú štyri milióny obyvateľov, keďže hlasovacie právo majú už 16-roční Škóti.
Snowdena manipulujú ruskí tajní, tvrdí exšéf NSA
Obamove plány so stopnutím špehovania potešili Snowdena
Exšéf Nato tvrdí, že nezávislé Škótsko by bolo katastrofou
Škótsko bude rozvod s Britmi stáť libru, tvrdí minister
Nezávislosť Škótska desí britských zamestnávateľov
Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva. Všeľudové hlasovanie o nezávislosti Škótska je naplánované na september.
Londýn pritom varuje Edinburgh, že nebude môcť používať britskú libru, čím dal jasne najavo svoj odmietavý postoj v tejto veci. EÚ zase Škótov varovala, že každá nová krajina oddelená od existujúceho štátneho útvaru bude musieť požiadať o členstvo v bloku a následne s tým budú musieť súhlasiť všetky členské krajiny.