BRATISLAVA 31. marca (WBN/PR) – V USA prezident Barack Obama presadzuje dotačný program, ktorý motivuje ľudí k čo najvyšším energetickým úsporám. Podobný program “Zelená úsporám“ prebieha aj v susednom Česku. Slovensko sa do podpory zatepľovania pustilo minulý rok so svojím Vládnym programom zatepľovania. „Cieľom týchto opatrení nie sú “len“ ekologické ideály, ale najmä výrazná úspora finančných prostriedkov a zároveň podpora domáceho stavebníctva, ktoré na Slovensku bude pokračovať v páde aj v roku 2010,“ tvrdí Ondřej Šrámek zo spoločnosti Knauf Insulation.
V polovici decembra Barack Obama prehlásil v Home Depot (americká obdoba Hornbachu alebo Baumaxu), že izolácia je sexy. Je pravda, že to bolo ešte v období, keď ľudia očakávali veľký úspech, ktorý mal vzísť z kodanského summitu. Dnes už vieme, že tieto očakávania sa neskôr nenaplnili. Napriek tomu stojí dnes za to si Obamove slová pripomenúť. Téma energetických úspor totiž nezapadla prachom a v USA práve vrcholia legislatívne prípravy programu Homestar, akejsi americkej verzie nášho Vládneho programu podpory zatepľovania.
Američania motivujú k vyšším úsporám
Program Homestar má dve kategórie: striebornú a zlatú. V Silver star môžu Američania získať spätnú dotáciu vo výške až 1500 dolárov na jednotlivé opatrenia ako sú izolácia strechy a stien, výmena okien a dvier, utesnenie vzduchotechniky či modernizácia kúrenia alebo klimatizácie. V Gold star sa podporuje komplexná rekonštrukcia domu a konečná dotácia sa odvíja od celkovej energetickej úspory, ktorú rekonštrukcia prinesie. „Pre zisk dotácie 3000 dolárov je treba dosiahnuť 20 % úsporu. Americký program umožňuje túto dotáciu navýšiť o 1000 dolárov za každých ďalších 5 % usporenej energie. Takto Američania šikovne motivujú ľudí k dosiahnutiu vyšších energetických úspor,“ vysvetľuje Ondřej Šrámek zo spoločnosti Knauf Insulation.
Chybou je najmä nekomplexné zateplenie
V porovnaní s výškou bezúročného úveru v rámci slovenského Vládneho programu zatepľovania sa môžu výšky dotácií v USA javiť ako relatívne nižšie. Pri priemernom rodinnom dome s 200 m2 fasádnej plochy môže pôžička dosiahnuť sumu 10 000 eur. Rozdiel je však v kvalite podpory. Zatiaľ čo americký a v ešte väčšej miere český systém podpory znižovania energetických strát zatepľovaním vyslovene motivuje dosahovať vysoké úspory, slovenský program sa uspokojuje s 20% znížením nákladov.
Rozmenené na drobné: kým v susednom Česku program “Zelená úsporám“ umožní ľudom využiť moderné materiály a technológie a vylepšiť svoje bývanie s lepším a (pravdepodobne) dlhšie trvajúcim efektom, na Slovensku postačia aj čiastkové riešenia s lacnými (a často nekvalitnými) materiálmi. Napríklad zateplenie stien bez izolácie strechy či výmeny okien. Podľa spoločnosti Knauf Insulation má zateplenie maximálny efekt a životnosť vtedy, keď sa zrealizuje komplexne.
Kde by sme sa tiež mohli poučiť od Američanov, je oblasť kontroly a vymáhania. Podľa Šrámka sa pridelením dotácie proces totiž nekončí: „Minimálne 10 % dotovaných projektov v USA bude na báze náhodného výberu spätne kontrolovaných, aby bolo zaistené, že dohodnuté úspory energie boli skutočne dosiahnuté.“
Zateplenie prinesie úspory a podporí stavebníctvo
Podpora energetických úspor z Obamovej strany ale nie je žiadny idealizmus. „Obama je v tomto jasným pragmatikom, keď hovorí, že to nie je len teplo, čo uniká z vašich domov, ale hlavne peniaze. Keď si predstavíte, že z vášho domu do atmosféry vylietavajú dvadsať eurové bankovky, budete sa s tým predsa snažiť niečo robiť,“ vysvetľuje Šrámek.
Odkaz pre Slovensko je viac ako jasný. Podľa nedávnej analýzy stavu a vývoja slovenského stavebníctva z dielne CEEC Research čaká slovenské stavebníctvo v tomto roku pokles. Ak by sa podľa spoločnosti Knauf Insulation podarilo zvýrazniť v programe motiváciu dosahovať čo najlepšie úspory energií, investície by smerovali do kvalitnejších materiálov s vyššími úsporami. Navyše, pri pohľade na štruktúru slovenských výrobcov stavebnín, by viac investícií do materiálov ostalo “doma“, nehovoriac už o pracovných miestach na strane domácich podnikateľov, ktorí budú projekty realizovať.
Viac informácií o zatepľovaní nájdete na www.knaufinsulation.sk