SYDNEY 4. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s v pondelok varovala, že predĺženie splatnosti gréckych dlhopisov by znamenalo potvrdenie platobnej neschopnosti Atén. Dva návrhy z dielne Federácie francúzskych bánk (FBF) počítajú so stratami veriteľov, čo by vytvorilo „krízovú“ situáciu, upozorňuje S&P. „Ak by sa ktorýkoľvek z dvoch návrhov implementoval v súčasnej podobe bez dodatočných informácií, ktoré by zmiernili obavy, pravdepodobne by sme to na základe našich kritérií považovali za situáciu platobnej neschopnosti … V takomto prípade by sme pravdepodobne znížili úverový rating Grécka na stupeň ‘SD‘, čo by znamenalo, že Grécko fakticky reštrukturalizovalo niektoré, ale nie všetky, dlhopisové záväzky,“ uviedla agentúra.
Agentúra Standard & Poor’s minulý mesiac znížila úverový rating Grécka na úroveň CCC zo stupňa B. Zdôvodnila to obavami z reštrukturalizácie obrovského dlhu krajiny, čo by podľa nej fakticky znamenalo vyhlásenie platobnej neschopnosti.
Grécka vláda sa bude snažiť zastaviť recesiu
Ďalším krokom gréckej vlády bude snaha o zastavenie poklesu svojej ekonomiky a návrat k rastu. V pondelok to povedal grécky minister financií Evangelos Venizelos. „Jediným cieľom iniciatívy, ktorá sa musí uskutočniť v nasledujúcich dňoch a týždňoch, je reštrukturalizácia ekonomiky, zastavenie recesie a návrat k ekonomickému rastu, čo bude prínosom pre všetkých obyvateľov a hlavne pre nezamestnaných a nízkopríjmové skupiny,“ povedal Venizelos. Ministerstvo financií nekomentovalo správu medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor’s, ktorá v pondelok varovala, že predĺženie splatnosti gréckych dlhopisov by znamenalo potvrdenie platobnej neschopnosti Atén.
Ministri financií členských štátov Európskej menovej únie (EMÚ) schválili uvoľnenie ďalšej časti záchrannej pôžičky Grécku v hodnote 12 miliárd eur. Euroskupina sa na uvoľnení v poradí piatej tranže dohodla na sobotňajšej telekonferencii koordinovanej z Bruselu, pričom Atény by peniaze mali dostať už 15. júla. Šéfovia rezortov financií krajín eurozóny zároveň súhlasili s tým, že podrobnosti druhého núdzového úveru pre Grécko dohodnú „v nasledujúcich týždňoch“.
Grécky parlament vo štvrtok prijal detaily implementácie päťročného plánu úsporných opatrení pomerom hlasov 155 k 136, čo bol nevyhnutný krok na získanie mimoriadnych prostriedkov od EÚ a MMF. Išlo o podmienku pre to, aby Aténam poskytli ďalšiu časť pôžičky, ktorú krajina dostáva, aby sa zabránilo jej bankrotu. Bez úverov od EÚ a MMF, ktorých celková výška dosahuje 110 miliárd eur, by Grécko nebolo schopné plniť svoje záväzky už v júli.
UniCredit podporuje predĺženie splatnosti gréckych dlhov
Najväčšia talianska banka UniCredit SpA podporuje predĺženie splatnosti gréckych dlhopisov a európsku dohodu riešenia dlhových problémov Atén považuje za nevyhnutnú.V pondelok to povedal šéf banky Federico Ghizzoni. Ten ešte v polovici júna uviedol, že UniCredit vlastní grécke dlhopisy len za približne 800 mil. eur. „Zúčastníme sa na predĺžení splatnosti gréckych dlhopisov, tak ako sa požaduje. Pre talianske banky je príspevok minimálny,“ povedal Ghizzoni.
Francúzska vláda a banky sa dohodli na predĺžení splatnosti gréckych dlhopisov v rámci širšieho európskeho plánu, ktorý má odvrátiť štátny bankrot Grécka. Francúzsku iniciatívu podporuje viacero členských štátov eurozóny vrátane Nemecka.
Do skupiny UniCredit Group patrí UniCredit Bank Slovakia prostredníctvom UniCredit Bank Austria, ktorá je jej majoritným akcionárom s 99-percentným podielom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank Slovakia 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári. UniCredit Bank Slovakia vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.
Nemecké banky sa zatiaľ nedohodli na modeli pomoci Grécku
Nemecké ministerstvo financií sa zatiaľ nedohodlo s bankami na presnom a konkrétnom modeli účasti súkromného sektora na pomoci Grécku. Vyhlásil to v pondelok hovorca ministerstva. „Presná suma účasti (súkromného sektora) a presný model, ktorý by viedol k minimálnym vedľajším účinkom je zatiaľ otvorený. Zatiaľ nemáme stanovený model,“ povedal hovorca na pravidelnej tlačovej konferencii.
Minulý týždeň nemecké banky a poisťovne súhlasili, že na druhý program pomoci Grécku prispejú sumou zhruba 2 mld. eur. Nemecké finančné inštitúcie prijali s určitými odchýlkami francúzsky plán, ktorý počíta s výmenou časti gréckych dlhopisov za nové s dlhšou splatnosťou. Banky vychádzajú z predpokladu, že predĺženie splatnosti gréckych pôžičiek na základe súhlasu veriteľov ratingové agentúry nevyhodnotia ako potvrdenie platobnej neschopnosti Atén.