WASHINGTON 18. septembra (WEBNOVINY) – Guinea, Libéria a Sierra Leone by mohli od Medzinárodného menového fondu (MMF) dostať dodatočnú pomoc vo výške 127 miliónov amerických dolárov na boj proti vírusu eboly. Túto pomoc musí MMF ešte schváliť.
MMF navrhuje dodatočnú pomoc na boj proti ebole
Mala by prispieť k zaplátaniu odhadovanej diery vo financovaní, ktorá by mala byť počas nasledujúcich šiestich až deviatich mesiacov vo výške 300 miliónov amerických dolárov. MMF očakáva, že v tomto období bude problém s ebolou najakútnejší.
„Ebola je ťažká ľudská, sociálna a ekonomická kríza, ktorá si vyžaduje rezolútnu odpoveď medzinárodnej komunity,“ uviedla šéfka MMF Christine Lagardová. „Vlády troch krajín požiadali o dodatočnú podporu od MMF, ktorá má pomôcť vykryť akútne finančné potreby,“ doplnila.
Guinea, Libéria a Sierra Leone už čerpajú prostriedky od MMF, dodatočná suma by pomoc rozšírila. Program pre Guineu dosahuje hodnotu 200 mil. USD, Libéria čerpá približne 80 mil. USD a Sierra Leone má k dispozícii od MMF približne 96 mil. USD.
MMF navrhuje dodatočnú finančnú pomoc pre Guineu vo výške 40 mil. USD, Libéria by mala získať 48 mil. USD a Sierra Leone 39 mil. USD. Podľa MMF sa narušil hospodársky rast krajín Libéria a Sierra Leone predovšetkým v dôsledku dopadu epidémie na poľnohospodárstvo, ťažobný priemysel a sektor
Na boj proti epidémii eboly v západnej Afrike je už potrebná viac než jedna miliarda dolárov, čo je desaťnásobný nárast v porovnaní s uplynulým mesiacom. V utorok to oznámil koordinátor OSN pre ebolu David Nabarro. Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvýšila počet obetí ochorenia na 2 461, čo je polovica z 4 985 osôb infikovaných vírusom. Riaditeľ WHO Bruce Aylward krízu označil za „bezpríkladnú v modernej dobe“.
Epidémia eboly predstavuje globálny bezpečnostný problém
Medzinárodné spoločenstvo podcenilo hrozbu šíriacej sa epidémie vírusu ebola v západnej Afrike, ktorá v súčasnosti predstavuje celosvetovú bezpečnostnú výzvu, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament (EP).
Keďže postihnutým krajinám hrozí sociálnoekonomický kolaps, poslanci vyzvali na zváženie využitia prostriedkov vojenskej a civilnej obrany pod vlajkou OSN a zlepšenie prístupu k existujúcim možnostiam liečby.
Pre potreby poskytnutia liečby pacientom je potrebné urýchlené poskytnutie financií a operačných kapacít vrátane kvalifikovaných ľudských zdrojov a logistického materiálu, uvádza sa v uznesení. Vzhľadom na rozsah epidémie poslanci odporučili zvážiť možnosť využitia prostriedkov vojenskej a civilnej obrany pod vedením generálneho tajomníka OSN.
Postihnuté krajiny čelia ekonomickému kolapsu
Poslanci zdôraznili, že postihnuté krajiny už trpia nedostatkom potravín a čistej vody a čelia ekonomickému kolapsu. Sociálne nepokoje, úteky z oblastí a všadeprítomný chaos napomáha ďalšiemu šíreniu vírusu. Prepuknutie epidémie odhalilo vážne nedostatky zdravotných systémov postihnutých krajín a naliehavú potrebu podporiť ich a posilniť, uvádza sa v uznesení.
Parlament vyzval Európsku komisiu, aby posúdila potreby a pripravila plány pre každú z postihnutých krajín s cieľom stanoviť a koordinovať požiadavky na nasadenie kvalifikovaného zdravotníckeho personálu, pojazdných laboratórií, laboratórnych zariadení, ochranných odevov a liečebných centier s infekčnými oddeleniami. Uznesenie tiež vyzýva Africkú úniu na vypracovanie uceleného akčného plánu, nakoľko kríza sa rapídne zhoršuje a nadobúda politický, bezpečnostný, hospodársky a sociálny
charakter.
Od oficiálneho oznámenia o prepuknutí epidémie eboly 22. marca 2014 v Guinei zasiahlo toto ochorenie štyri ďalšie krajiny (Libéria, Nigéria, Sierra Leone a Senegal), postihlo takmer 4000 ľudí a zapríčinilo smrť viac ako 2000 ľudí. WHO varuje, že počet pacientov by mohol v najbližších troch mesiacoch prekročiť hranicu 20 000.