KÁBUL 21. júna (WEBNOVINY) – Afganistan, ktorý je najväčším svetovým vývozcom ópia, má aj najvyššie percento drogovo závislých ľudí. V pondelok o tom informoval Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC). Užívanie opiátov v Afganistane v posledných rokoch prudko rástlo a v súčasnosti dosahuje 2,7 percenta zo skoro tridsaťmiliónovej populácie. Tento počet môže byť ešte vyšší, keďže užívanie drog medzi ženami a deťmi sa podceňuje. Afganistan v drogovej závislosti predbehol Irán, ktorý v roku 2009 zastával prvé miesto v tomto rebríčku. „Čelíme národnej tragédii,“ konštatoval námestník ministerstva pre protidrogovú stratégiu Ibrahím Azghár.
Podľa UNODC Irán mal v minulom roku 1,5 až 3,2 percenta drogovo závislých. Nasledovalo Rusko s 1,64 percentom populácie. Celosvetový priemer predstavuje 0,3 percenta. Už niekoľko rokov až 90 percent všetkého ópia a heroínu pochádza z Afganistanu. Vojnami zničené poľnohospodárstvo sa začalo orientovať na jednoduchšie pestovanie maku, čo je zároveň finančne veľmi výhodné. Predaj opiátov je hlavným finančným zdrojom povstaleckého hnutia Taliban.
Nárast užívania drog v Afganistane pripisuje UNODC vojnám, traumatickým zážitkom a pobytu v utečeneckých táboroch. Veľa závislých je najmä medzi vdovami. Mnoho detí a mladistvých získa návyk od svojich rodičov, ktorí im drogy sami dávajú. Percento užívateľov drog rapídne rastie aj v policajnom zbore. OSN odhaduje, že až 41 percent brancov má problémy s drogami. Drogovej závislosti sa je v Afganistane ťažké zbaviť, keďže protidrogových centier je absolútny nedostatok, len asi 40. Túžbu zbaviť sa závislosti však prejavilo až 90 percent užívateľov drog.
SITA/Reuters