BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Spornými adopciami do Talianska sa bude zaoberať Okresná prokuratúra Bratislava 1.
Trestné oznámenie pre podozrenie z obchodovania s deťmi, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj prijímania úplatku podali na Generálnej prokuratúre SR 26. júla Natália Blahová z Asociácie náhradných rodín, poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) a generálna manažérka strany SaS Jana Kiššová.
Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovalo tlačové oddelenie SaS.
Blahová, Nicholsonová a Kiššová sa rozhodli podať trestné oznámenie, pretože sa im už uskutočnené adopcie do Talianska javili ako obchodovanie s deťmi. Ako začiatkom júna povedala poslankyňa Nicholsonová, existujú tri zmluvy v hodnote tisícov eur medzi Slovenským národným strediskom pre ľudské práva (SNSĽP) a talianskou neštátnou agentúrou A.R.A.I., ktorá zastrešovala medzištátne adopcie na talianskej strane.
Na projektoch na základe týchto zmlúv sa zúčastňovali ľudia zo slovenskej komisie, ktorá posielala deti práve na Apeninský polostrov. Medzinárodný dohovor o medzištátnych adopciách hovorí, že za adopcie nemožno požadovať peniaze ani akúkoľvek službu ako protihodnotu.
Nikto nesmie získavať neprimeraný finančný ani iný prospech z činnosti súvisiacej s medzištátnym osvojením, vysvetľuje Nicholsonová. Preto vznikol podľa jej názoru konflikt záujmov medzi tým, že ľudia rozhodujúci o slovenských deťoch participovali na okrúhlych stoloch organizovaných agentúrou A.R.A.I.
„Veľmi ma teší, že generálna prokuratúra naše trestné oznámenie posunula ďalej a nezastavili ho. Je chvályhodné, že sa týmto podnetom vôbec seriózne zaoberali. Veľmi dúfam, že tie sporné prípady riadne vyšetria, a že sa dozvieme pravdu o tom, ako na Slovensku funguje systém medzištátnych adopcií,“ povedala Nicholsonová.
V júni Taliani doručili posledné chýbajúce postadopčné správy o deťoch, ktoré odišli do Talianska a majú byť monitorované až do dospelosti. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže však nemá možnosť overiť pravosť týchto správ, píše sa v správe. Slovensko malo s Talianskom v oblasti adopcií nadštandardné vzťahy. Zatiaľ čo sa do Talianska dostalo 234 detí, do zvyšných štátov EÚ to bolo len 199, vysvetľuje sa v správe.