BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Ak sa chce absolvent vysokej školy prihlásiť na úrade práce, mal by tak urobiť do siedmich dní od poslednej štátnej záverečnej skúšky, a to v mieste svojho trvalého bydliska, a nie v mieste štúdia. Len v takomto prípade za neho bude štát platiť všetky odvody od prvého dňa daného mesiaca. Inak bude žiadosť absolventa spracovaná až v nasledujúcom mesiaci. Na úrade práce sa musí žiadateľ okrem iného preukázať aj potvrdením o ukončení štúdia.
Na rozdiel od absolventov vysokých škôl majú študenti po skončení základnej a strednej školy na prihlásenie sa na úrade práce čas. Do konca augusta sú totiž stále považovaní za žiakov a rodičia za nich dostávajú mesačné prídavky na dieťa a zároveň si môžu uplatňovať daňový bonus. Školáci, ktorí pokračujú v štúdiu ďalej, sa na úrade práce hlásiť nemusia. Ostatní by tak mali urobiť na príslušnom úrade v mieste bydliska do 7. septembra. Žiadatelia o dávky v nezamestnanosti po skončení základnej, strednej či vysokej školy, ktorým štát prizná nárok na podporu, by mali počítať, že prvé peniaze dostanú až o dva kalendárne mesiace spolu s doúčtovaním za mesiac, v ktorom sa zaevidovali na úrade práce.
Do 8. septembra by sa mali absolventi základnej a strednej školy prihlásiť aj na príslušnej pobočke svojej zdravotnej poisťovne. Absolventi vysokých škôl musia zmenu platiteľa oznámiť príslušnej poisťovne do ôsmich dní od vykonania poslednej štátnej záverečnej skúšky. Oznamovacia povinnosť platí predovšetkým v prípade, že sa absolvent hneď zamestnal alebo sa stal dobrovoľne nezamestnaným. V inom prípade je povinný platiť si odvody do zdravotnej poisťovne najmenej 26,74 eura mesačne. V prípade, že absolvent vysokej školy začal študovať na ďalšej vysokej škole, rovnako je povinný platiť si zdravotné poistenie sám. Nezamestnaní, ktorých zaevidoval úrad práce, navštíviť zdravotnú poisťovňu nemusia, ale vhodné je, aby jej to oznámili. Absolventi, ktorí boli už počas štúdia riadnymi zamestnancami na pracovnú zmluvu a zostanú nimi aj po skončení školy, by mali do ôsmich dní svojej poisťovni oznámiť, že už nie sú študentmi. Inak im hrozí pokuta.
Za študentov na strednej a vysokej škole štát neplatí sociálne poistenie, absolventi sa preto nemusia hlásiť v Sociálnej poisťovni. Pokiaľ sú zaregistrovaní na úrade práce, voči Sociálnej poisťovni im nevyplývajú žiadne povinnosti. Platiť nemusia ani dobrovoľne nezamestnaní absolventi. Na dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa však možno prihlásiť dobrovoľne, a to už po dovŕšení 16 rokov. Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama, pričom si môže vybrať všetky druhy poistenia alebo len jedno z nich. Minimálne odvody pri nemocenskom poistení sú 13 eur, pri poistení v nezamestnanosti je to 5,90 eura. Minimálne odvody pri dôchodkovom poistení predstavujú 84,80 eura. V tejto sume sú zahrnuté aj starobné (53,10 eura) a invalidné poistenie (17,70 eura). Pokiaľ si platca platí dobrovoľne dôchodkové poistenie, je povinný platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity (14 eur). Tieto sumy sú vypočítané z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý sa odvíja od minimálnej mzdy, v súčasnosti je to 295,50 eura. Ak si absolventi po skončení školy nájdu prácu, do Sociálnej poisťovne ich musí prihlásiť zamestnávateľ.
SITA
Agentúra SITA čerpala informácie z internetovej stránky Ministerstva školstva SR www.modernaskola.sk.