BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Poslanci Kresťanskodemokratického hnutia nepodporia v parlamente vlastenecký zákon, ak zostane v podobe, v akej je dnes. „Vlastenectvo je cit, je to emócia, tú vy nemôžte zákonom nariadiť nikomu,“ povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) poslanec Pavol Abrhan (KDH). Podľa neho mohla Slovenská národná strana, ktorá zákon pripravila, už dávno vlastenectvo podporiť úplne iným spôsobom. Starostovia za SNS mohli iniciovať na začiatku rokovania zastupiteľstva hranie štátnej hymny, rovnako tak podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová (SNS) mohla navrhnúť, aby sa hymna hrala na začiatku každej parlamentnej schôdze. „Ja by som s takýmto návrhom súhlasil, “ povedal Abrhan
Abrhanovo vnímanie vlastenectva je podľa Rafaela Rafaja (SNS) scestné, a podľa neho súvisí stanovisko KDH s tým, že nechce prísť o svojich voličov, ktorí sú aj národne cítiaci. „Nechcete si zobrať vietor z plachiet a preto tak farizejsky hovoríte, áno, ale hneď za tým poviete – ale preto a preto – nie,“ vyhlásil Rafaj, ktorý v televíznom štúdiu zastupoval predsedu strany Jána Slotu. Ten ochorel a prišiel o hlas. Rafaj ďalej pripustil, že vo vlasteneckom zákone môžu byť ešte zmeny, i keď už viaceré urobili. „Je tu možnosť, že sa ešte v treťom čítaní otvorí rozprava, možno dôjde ešte k nejakým ďalším zmenám, ale tie podstatné, to čo prekážalo či už opozícii, alebo niektorým našim koaličným partnerom, sme už dokázali odstrániť,“ uviedol Rafaj. Podľa neho má zákon v parlamente šancu. „Som optimista, myslím si, že je tu taká 90-percentná šanca, že by mohol prejsť,“ uviedol.
Zákon by podľa Abrhana v praxi neslúžil na podporu vlastenectva. Podľa neho to bude naopak a viacerých to od vlastenectva ešte odradí. „Netreba robiť strašiaka, a treba trošku pozitívneho vnímania aj do politiky opozície, pretože vlastenectvo vám nemôže uškodiť, to vám garantujem,“ reagoval Rafaj. Podľa neho, veľa detí nemá šancu počuť slovenskú hymnu, ak nepozerajú v noci olympiádu.
Abrhan sa v relácii pýtal, prečo s návrhom vlasteneckého zákona národniari prišli na konci volebného obdobia a sám si aj odpovedal – „Potrebujete všetky tieto vaše emisie, tendre prekryť inou témou,“ povedal. Rafaj tvrdil, že s návrhom nemohli prísť skôr, lebo bolo treba plniť priority vládneho programu.
SITA