11 pozoruhodných faktov o planéte Venuša

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Planeta venusa pixabay 1.jpg
pixabay.com

Druhá planéta od Slnka a najjasnejší objekt na nočnej oblohe hneď po mesiaci je Venuša. Je pomenovaná po rímskej bohyni láska a krásy, často sa označuje ako sesterská planéta Zeme, pretože ide o suchozemskú planétu veľkosťou a hmotnosťou podobnú Zemi. Jej povrch je pokrytý vrstvou mrakov vytvorených kyselinou sírovou.

Na rozdiel od Zeme a iných planét Slnečnej sústavy, Venuša nemá ani mesiace, ani prstence.

Venuša je takmer taká veľká ako Zem, jej priemer je 12 104 km, zatiaľ čo Zem má priemer 12 756 km.

Jeden deň na Venuši sa rovná 117 dňom na Zemi.

Slnko, Venuša
SITA/AP

Rok na planéte Venuša trvá 225 pozemských dní.

Venuša sa otáča opačným smerom ako väčšina ostatných planét. Znamená to, že sa otáča opačným smerom ako Slnko, nazýva sa to retrográdna rotácia.

Venuša je druhým najjasnejším objektom na oblohe po mesiaci. Pri magnitúde od -3,8 do -4,6 je až taká jasná, že ju možno vidieť aj počas jasného dňa.

Planeta venusa pixabay 2.jpg
pixabay.com

Atmosférický tlak na Venuši je 92-krát väčší ako na Zemi. Tlak, ktorý by tam človek pociťoval sa dá prirovnať k tlaku, ktorý by prežíval hlboko pod morom.

Je to najhorúcejšia planéta v slnečnej sústave. Priemerná teplota na povrchu je 462 ˚C. Hustá atmosféra zachycuje teplo a spôsobuje skleníkový efekt.

Prvú misiu na Venušu poslali Rusi. Vesmírna sonda Venera 1 bola vypustená v 1961, ale stratila kontakt so základňou.

Europe Venus Express
SITA/AP

Kedysi sa predpokladalo, že Venuša môže byť tropickým rajom. Pozorovať povrch planéty znemožňovali husté oblaky kyseliny sírovej. Až v 60. rokoch, keď bolo vyvinuté rádiové mapovanie, vedci dokázali pozorovať a merať extrémne teploty a nepriateľské prostredie. Je pravdepodobné, že na planéte boli oceány, ktoré sa odparovali, ako sa zvyšovala teplota planét.

Podrobná štúdia planéty skončila v roku 2015. Vesmírna loď Venus Express bola na prieskum vyslaná v roku 2006. Kým nebola zničená, podarilo sa zistiť, že sa na povrchu Venuše nachádza viac ako 1 000 sopiek alebo sopečných centier väčších ako 20 km.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať