BRATISLAVA 14. apríla (WBN/PR) – Nová mestská štvrť pod Bratislavským hradom iba pár metrov od dunajskej promenády má medzi záujemcami o bývanie mimoriadny úspech. Zo 152 ponúkaných bytov a apartmánov umiestnených v dvoch blokoch A a C je na predaj posledných 27. V priebehu pár týždňov sa predalo 80% projektu.
„Zuckermandel to je tá najlepšia lokalita s výhľadom na Dunaj, príjemná atmosféra Starého mesta, efektívne a flexibilné dispozície bytov a mimoriadne kvalitný štandard. To všetko sú dôvody prečo považujeme Zuckermandel za tú najlepšiu bratislavskú adresu,“ konštatuje PR manažérka J&T Real Estate Katarína Krajňáková.
Zuckermandel priniesol v pravej fáze predaja na trh celkovo 6 jednoizbových (4%), 76 dvojizbových (50%), 52 trojizbových (34%) a 18 štvorizbových bytov (12%) vrátane piatich mezonetov. V týchto dňoch je v ponuke posledný jednoizbový a štvorizbový byt, 17 dvojizbových, 8 trojizbových. Ich priemerná cena sa pohybuje okolo 2400 eur bez DPH na meter štvorcový. Výhodou bytov sú maximálne premyslené dispozície, ktoré navrhovali architekti so skúsenosťami s tvorbou bývania v Londýne.
„Dispozície sme navrhovali tak, aby mal každý štvorcový meter svoj zmysel. Za charakteristický považujeme 3-izbový byt s historicky tradičným riešením samostatnej kuchyne a jedálne s prepojením na priestrannú lodžiu. V prípade bytov orientovaných priamo na rieku je lodžia zväčšená a prechádza aj popred obývaciu miestnosť. Tieto byty pri svojej rozlohe umožňujú maximálnu flexibilitu – obývaciu miestnosť je možné opticky alebo aj priamo prepojiť s jedálňou a kuchyňou a vytvoriť tak jeden priestor. V prípade potreby je možné tento typ bytu zmeniť na 4-izbový,“ konštatuje Boris Schultz z architektonickej kancelárie A.M. architects.
Veľmi kvalitné štandardné vybavenie v cene bytu odráža charakter projektu, ale aj najnovšie trendy v interiérovom dizajne. Samozrejmosťou sú hliníkové okná s izolačnými trojsklami, drevené podlahy a drevené dyhované dvere, príprava na klimatizáciu a sanita reflektujúca aktuálne trendy. Časť bytov má k dispozícii exteriérové tienenie v štandarde a ostatné prípravu na tienenie.
Noví majitelia bytov získajú s kúpou výnimočné benefity ako je celoročný vstup do Zion Spa Crowne Plazza a úročenie splátok do výšky 1,5%. Výstavba Zuckermandla sa začala na jar 2014, kľúče od svojich bytov získajú prví majitelia na jar v roku 2017.
O novej štvrti pod hradom
Zuckermandel predstavuje pre Bratislavu cenné územie, ktoré bolo súvislo zastavané od približne 16. storočia až do 70-tych rokov 20. storočia, ale dlhé roky svoj potenciál nevyužívalo. Nová atraktívna mestská štvrť, ktorá pod hradom vzniká bude vďaka súhre obytných, administratívnych dispozícií a obchodných priestorov žiť plnohodnotný život 24 hodín denne. Neoddeliteľnou súčasťou atmosféry štvrte budú obchodíky, kaviarne a reštaurácie. Verejný priestor bude tvoriť viac ako polovicu z celkovej plochy územia. Svoje miesto v Zuckermandli nájdu parky a prírodná zeleň, uličky i námestia. Práve ich striedanie, rôznorodé architektonicko-výtvarné riešenia budov, kombinácie rozličných kompozičných princípov fasád, ustúpené horné podlažia či použitie rozmanitých farieb a materiálov bude tvoriť prirodzené mestské prostredie, ktoré nadviaže na atmosféru historického centra. Dominantnou súčasťou štvrte bude lávka ponad električkovú trať a jej prepojenie na prírodný skalný masív nazývaný aj skalný nos, ktorý zohráva jedinečnú úlohu v celom koncepte. Z dnešnej nábrežnej komunikácie sa stane mestský bulvár, vďaka ktorému vznikne pešia trasa z Rybného námestia cez plánovaný projekt Vydrica smerujúca až k nábrežiu.
Zaujímavým prvkom bude náučný chodník vedúci lokalitou, ktorý zoznámi návštevníkov nielen s históriu osady Zuckermandel, ale aj s jej najznámejším obyvateľom sochárom F. X. Messerschmidtom. V novom Zuckermandli zároveň vznikne priestor na prezentáciu historických fragmentov, ktoré objavili archeológovia a ktoré budú pripomienkou dnes už takmer zabudnutej minulosti starej štvrte pod hradom.
Oživiť túto historicky cennú lokalitu pod Bratislavským hradom sa podarilo prostredníctvom koncepcie, ktorú pre Zuckermandel navrhli renomovaní a skúsení architekti, rodení Staromešťania, z ateliéru Bouda Masár Architekti. Ich kancelária sa už dlhodobo venuje obnove a rekonštrukcii architektonických pamiatok, rozvoju bratislavského nábrežia a ďalších vzácnych lokalít hlavného mesta. V ich portfóliu nájdeme rekonštrukciu Starej radnice, Apponyiho paláca či Českého veľvyslanectva, ale aj pamiatkovú obnovu areálu Bratislavského hradu a množstvo iných, významných diel.
„Výzvou bola pre nás najmä skutočnosť, že sa podieľame na formovaní časti mesta vo významnej lokalite. Tá bude pôsobiť na obraz bratislavského Podhradia celé desaťročia a ovplyvní život ľudí, ktorí budú na tomto mieste žiť, pracovať alebo ho len navštevovať. Toto bola veľká výzva, ale najmä veľká zodpovednosť,“ hovorí Peter Bouda z ateliéru Bouda Masár Architekti.