BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Podporiť odborné vzdelávanie v stavebníctve bolo cieľom dvojdňového prvého kola školiteľov v rámci medzinárodného projektu Expert Bau, financovaného z programu Leonardo da Vinci, ktoré sa v utorok skončilo v Bratislave.
Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska zväz vidí v účasti na tomto projekte možnosť vyplnenia výraznej medzery v kontinuálnom a dlhodobom vzdelávaní. Považuje ho za strategické riešenie zvýšenia profesionalizácie stredného riadiaceho personálu v stavebných firmách. Pre projekt vyhľadal skúšených odborníkov, manažérov, stavebných inžinierov, vysokoškolských pedagógov zo slovenských stavebných fakúlt technických univerzít, ako aj Slovenskej komory stavebných inžinierov, ktorých školili odborníci z Technickej univerzity v Drážďanoch. Následne slovenskí absolventi školenia pripravia kurzy pre majstrov z členských organizácií Zväzu stavebných podnikateľov v troch lokalitách na Slovensku. Zväz si od účasti na tomto programe sľubuje, že školenia prinesú stavebným podnikateľom také výhody, akými je zvýšenie kvality stavieb, konkurencieschopnosti na slovenskom i zahraničných trhoch, optimalizáciu nákladov staveniska, zvýšenie kvality pracovnej sily i stabilizáciu najvýkonnejších pracovníkom firiem.
Medzinárodný projekt koordinuje nemecká mimovláda vzdelávacia organizácia Berufsförderungswerk Bau Sachsen e.V.a je do neho zapojených deväť mimovládnych organizácií, vzdelávacích inštitúcií a firiem z piatich krajín EÚ – Nemecka, Holandska, Švédska, Česka a Slovenska. Projekt sa začal v októbri 2009 a ukončia v septembri 2011. Na podujatí v Bratislave sa zúčastnil aj honorárny konzul Slovenskej republiky vo Francúzsku Menyhart Kocsis, podľa ktorého slovenské stavebníctvo má práve takýmto spôsobom možnosť byť konkurencieschopné na európskom trhu a ponúkol možnosť nájdenia partnerov pre podobný projekt aj z Francúzska.
Program Leonardo da Vinci umožňuje organizáciám v oblasti odborného vzdelávania spoluracovať s partnermi z celej Európy s cieľom zlepšiť kvalitu vzdelávacích systémov prostredníctvom rozvoja a prenosu inovačných politík, kurzov, vyučovacích metód, materiálov a postupov.