RIMAVSKÁ SOBOTA 23. januára (WEBNOVINY) – Súčasné usporiadanie vyšších územných celkov je podľa poslanca za stranu Most-Híd Zsolta Simona atypické a neosvedčilo sa.
Po novom by na Slovensku mohlo vzniknúť 18 žúp, vyhlásil to na stretnutí so starostami a primátormi v Rimavskej Sobote, kde zároveň odštartoval petíciu za vypísanie referenda o zmene územnosprávneho členenia SR.
Regionálnu samosprávu je treba podľa Simona viac priblížiť občanovi a zabrániť členeniu 3+1 (východ, stred, západ a Bratislava), ktoré by smerovalo k centralizácii moci.
Nový systém volenia
18 územnosprávnych žúp:
Bratislavská so sídlom v Bratislave
Trnavská so sídlom v Trnave
Nitrianska so sídlom v Nitre
Trenčianska so sídlom v Trenčíne
Podunajská so sídlom v Komárne
Tekovsko-Hontianska so sídlom v Leviciach
Turčianska so sídlom v Martine
Oravská so sídlom v Dolnom Kubíne
Liptovská so sídlom v Liptovskom Mikuláši
Zvolenská so sídlom v Banskej Bystrici
Kysucko-Považská so sídlom v Žiline
Gemerská so sídlom v Rimavskej Sobote
Novohradská so sídlom v Lučenci
Košická so sídlom v Košiciach
Dolnozemplínska so sídlom v Michalovciach
Spišská so sídlom v Poprade
Šarisšská so sídlom v Prešove
Hornozemplínska so sídlom v Humennom
Priamo by bol zvolený len predseda župy, poslancami by sa automaticky stali primátori a starostovia z daného územia, s hlasom zodpovedajúcim počtu zastupovaných obyvateľov. Za túto funkciu by však neboli platení. Kompetencie súčasných okresných úradov by vykonávala župa.
„Petícia je postavená na princípe prirodzených regiónov, aby ich bolo 18, aby sme zreformovali vyššie územné celky, aby sme spojili voľby do vyšších územných celkov s miestnou samosprávou do jedných volieb. Je to položené na tom, aby primátori a starostovia boli viac zapojení do diania na území regiónu a aby sme mohli riešiť špecifické problémy regiónov,“ vysvetlil Simon po stretnutí so starostami a primátormi, ktorých sa v priestoroch bývalého župného domu v Rimavskej Sobote zišlo približne sedemdesiat.
Podpisy chcú do konca roka
Podľa Simona v utorok začnú so zbieraním 350-tisíc podpisov. „Verím tomu, že do konca roka to bude,“ uviedol. Ako doplnil, Národná rada sa môže rozhodnúť, či bude zákonom reflektovať na vôľu občanov. Druhou možnosťou je podľa Simona vypísanie referenda, ktoré by mohlo byť spojené s voľbami do miestnej samosprávy v závere roka. „Aby sme šetrili peniaze,“ podotkol Simon.
Občania by sa tak mali okrem iného vyjadriť k tomu, či súhlasia s tým, aby Národná rada SR zákonom ustanovila, že na Slovensku zanikne osem vyšších územných celkov a vznikne 18 územnosprávnych jednotiek, žúp.