BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Koaličná rada sa dohodla na postupe, ako dosiahnuť zrušenie tzv. priestupkovej imunity, ktorá znemožňuje trestať poslancov za alkohol za volantom alebo vysokú rýchlosť. „Je pripravený návrh, ktorý budú môcť poslanci prerokúvať na zasadnutí Národnej rady SR,“ povedala premiérka Iveta Radičová po rokovaní. Podľa nej je pripravený pozmeňujúci návrh k existujúcemu návrhu. Pôvodne chcela koalícia obmedziť imunitu tak, že by zostala len na výroky a hlasovanie v parlamente a okrem priestupkovej by sa zrušila aj trestnoprávna imunita. Na to by však potrebovala ústavnú väčšinu, ktorú nedosiahne, lebo opozičný Smer-SD takýto návrh nepodporuje.
Koaličná rada dnes dospela k riešeniu úpravy návrhu novely zákona o zbraniach a strelive, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra po vyčíňaní vraha Ľubomíra Harmana v Devínskej Novej Vsi a mal by obmedziť držbu automatických zbraní. „Keďže zbrojný pas sa vydáva na desať rokov, tak rovnako by psychologické testy platili desať rokov,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po rokovaní Koaličnej rady. Pri automatických zbraniach má byť psychotest povinný každých päť rokov.
Občianske združenie Legis Telum – Združenie vlastníkov strelných zbraní odovzdalo dnes v podateľni Národnej rady SR petíciu občanov proti pripravovanej novele Zákona o strelných zbraniach a strelive. Združenie spolu s ďalšími streleckými organizáciami a športovými klubmi v minulosti označili legislatívny návrh ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) za protiústavný. Aktivisti zhromaždili pod petíciu 13 999 podpisov občanov. Podľa nich je pripravovaný zákon nezmyselný. Hovoria, že nezvýši bezpečnosť občanov a povedie k zániku športovej a zberateľskej činnosti na Slovensku.
„Petíciou žiadame Národnú radu Slovenskej republiky a jednotlivých jej poslancov, aby nepodporili a neschválili žiadny návrh zákona, ktorý by viedol k zákazu a k akémukoľvek obmedzeniu nadobúdania, držby a vlastníctva palných zbraní nad rámec ustanovení súčasného zákona o strelných zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov platnom a účinnom k 30. septembru 2010,“ informoval agentúru SITA Daniel Tureček z predstavenstva združenia Legis Telum.
Minister Lipšic kritiku združenia odmietol. „Návrh sa týka v princípe na 90 percent samopalu vzor 58 a nepoznám žiadnu olympijskú disciplínu v športovej streľbe, kde by sa strieľalo samopalom vzor 58,“ vyhlásil 13. septembra Lipšic. Vlastníkov zbraní i strelecké kluby vyzval na vecnú diskusiu a spoluprácu. Chrániť podľa neho treba predovšetkým potenciálne nevinné obete, nielen zberateľské alebo strelecké záľuby.Práve samopalom vzor 58 strieľal páchateľ v Devínskej Novej Vsi, ktorý usmrtil siedmich ľudí a potom obrátil zbraň proti sebe. Rezort vnútra chce od januára sprísniť podmienky na získanie zbrojného preukazu, zaviesť povinné psychotesty pre žiadateľov i držiteľov, plánuje tiež úplný zákaz držby samonabíjacích zbraní. Návrh zákona ďalej preraďuje samonabíjacie palné zbrane z kategórie zbraní používaných na športové účely do kategórie zakázaných zbraní. Po novom sa na tieto zbrane nebude vzťahovať ani výnimka na zberateľské účely.
Cieľom novely je sprísniť podmienky na získanie zbrojného preukazu a obmedziť držanie a používanie samočinných zbraní a samonabíjacích palných zbraní, ktoré majú rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň, ale i zbraní, ktoré boli zo samočinných zbraní prerobené. Predkladaná novela skracuje platnosť zbrojného preukazu z desať rokov na päť rokov a pre žiadateľov o zbrojný preukaz zavádza povinnosť podrobiť sa v rámci posudzovania zdravotnej spôsobilosti aj vyšetreniu klinickým psychológom. Doteraz potreba psychologického vyšetrenia žiadateľov o zbrojný preukaz závisela od posúdenia lekára a povinná bola iba u mladistvých, ktorí žiadali vydanie zbrojného preukazu na športové účely.
SITA