BERLÍN 18. augusta (WebNoviny.sk) – Prominentný a kontroverzný nemecký historik Ernst Nolte, ktorý sa zaoberal najmä tematikou totalitných režimov 20. storočia, zomrel vo štvrtok vo veku 93 rokov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na jeho rodinu.
Nolte vyvolal v polovici 80. rokov medzi historikmi rozruch, keď napísal, že nástup Hitlera a jeho nacistickej strany v 30. rokoch bol reakciou na „existenčnú hrozbu“ pociťovanú v Nemecku po revolúcii v Rusku.
Merkelová: Utečenci do Nemecka terorizmus nepriniesli
Video: Nemecký vicekancelár ukázal neonacistom prostredník
Nolte, syn riaditeľa školy, predstavil svoje názory v eseji nazvanej Vergangenheit, die nicht vergehen will (Minulosť, ktorá nechce pominúť), zverejnenej 6. júna 1986 v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Naznačil v nej, že stalinské pracovné tábory a vraždy miliónov ľudí počas jeho vlády pomohli otvoriť cestu Hitlerovým plánom na genocídu.
Búrlivá diskusia, ktorá vypukla po zverejnení jeho štúdie, je známa ako Historikerstreit (Spor historikov). Historici z celého sveta sa zapojili do diskusie s Noltem a ďalšími konzervatívnymi historikmi, ktorí sa podľa kritikov pokúšali zmierniť význam zločinov spáchaných počas Tretej ríše, vrátane holokaustu.
Ernst Nolte sa narodil v roku 1923 do rímsko-katolíckej rodiny, dizertačnú prácu písal o Karlovi Marxovi. Bol autorom série kníh o fašizme a komunizme. V českom preklade vyšla v roku 1963 jeho kniha Der Faschismus in seiner Epoche (Fašismus ve své epoše), známa v angličtine pod názvom Tree Faces of Fascism, ktorá je základným študijným materiálom k danej téme.
V ostatnom čase sa Nolte zameriaval na oblasť označovanú ako islamský fašizmus. Nolte bol laureátom niekoľkých ocenení, vrátane Ceny Hannsa Martina Schleyera a Ceny Konrada Adenauera.