BERLÍN 10. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 82 rokov zomrel bývalý nemecký prezident Roman Herzog. Informovala o tom v utorok agentúra AP. Herzog bol v poradí siedmym nemeckým prezidentom. Predtým pôsobil ako predseda Spolkového ústavného súdu v Karlsruhe.
Kresťanský demokrat, ktorý stál na čele Nemecka rokoch 1994-99, si získal medzinárodný kredit predovšetkým ospravedlnením sa Poľsku za zločiny fašistov počas druhej svetovej vojny a vďaka vystúpeniam pri príležitosti 50. výročia ukončenia svetového konfliktu. Úctu Herzogovi vzdal dnes aj súčasný nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý ho označil za „výnimočnú osobnosť“.
Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že smrťou Herzoga prišlo Nemecko o jedného zo svojich najobľúbenejších prezidentov. Herzog bol podľa nej výnimočný tým, že sa zasadzoval za zmeny, rozprával vždy priamo k veci a prejavoval zmysel pre humor.
Smrťou Herzoga sme „my Nemci nestratili iba veľmi obľúbeného bývalého prezidenta, ale aj patriota, ktorý slúžil našej krajine mnoho rokov“, uviedla nemecká kancelárka. „Rád hovoril k veci, bol skromný, vtipný a sám k sebe ironický,“ pokračovala Merkelová s tým, že Herzogov prejav z roku 1997, v ktorom vyzýval na komplexné reformy v Nemecku, je nezabudnuteľným.
„Jednoducho povedané, stále opakoval svoj názor, že národ sa musí konštantne rozvíjať a obnovovať sám seba,“ dodala.
sa narodil 5. apríla 1934 v bavorskom Landshute. Vyštudoval právo na univerzite v Mníchove, kde nastúpil aj na akademickú dráhu. Pôsobil na viacerých nemeckých univerzitách ako docent, neskôr profesor, vedúci katedier štátneho práva a politiky a rektor.
Do Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) vstúpil v 70. rokoch minulého storočia. Bol riadnym členom Synody, najvyššieho orgánu nemeckej Evanjelickej cirkvi a predsedom Evanjelickej pracovnej skupiny spolkovej CDU/CSU. Pôsobil ako zástupca vtedajšieho predsedu vlády Porýnia-Falcka Helmuta Kohla, ako minister kultúry a športu, neskôr minister vnútra a poslanec Krajinského snemu Bádenska-Württemberska.
Od roku 1983 bol podpredsedom Spolkového ústavného súdu v Nemecku a v roku 1988 sa stal jeho predsedom, túto pozíciu zastával šesť rokov. Bol spoluautorom autoritatívneho právneho výkladu Základného zákona Spolkovej republiky Nemecko, evanjelického štátneho lexikónu a činiteľom evanjelických cirkevných organizácií.
Nemeckým prezidentom bol od 1. júla 1994 do 30. júna 1999. Následne pracoval vo vedení kultúrnej nadácie Brandenburger Tor (Brandenburská brána).