Tretina detí na svete vo veku do päť rokov, čo predstavuje približne 200 miliónov, trpí podvýživou alebo má nadváhu. Znižuje to ich potenciál na rast a rozvoj. Uvádza sa to v správe Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF). Takmer dve tretiny detí vo veku od šiestich mesiacov do dvoch rokov neprijímajú stravu, ktorá by podporovala ich rýchlo rastúce telá a mozog.
Výročná správa UNICEF varuje, že zlé stravovanie a praktiky kŕmenia začínajú už v prvých dňoch života dieťaťa. „Napriek všetkým technologickým, kultúrnym a sociálnym pokrokom za posledné desaťročia sme stratili zo zreteľa najzákladnejšiu vec – ak deti jedia zle, žijú zle,“ povedala výkonná riaditeľka UNICEF Henrietta Fore.
Trojité bremeno zlého stravovania
Správa popisuje trojité bremeno zlého stravovania – podvýživu, skrytý hlad spôsobený nedostatkom základných živín a nadváhu. Podľa zistení UNICEF 149 miliónov detí pod päť rokov je na svoj vek zakrpatených a 50 miliónov je príliš štíhlych na svoju výšku.
Vo vojnou zmietanom Jemene hrozí vyhladovanie viac ako piatim miliónom deťom, problémom je aj cholera
Približne polovica detí pod päť rokov, teda 340 miliónov, trpí nedostatkom základných vitamínov a živín ako sú vitamín A a železo, 40 miliónov je obéznych. Celosvetovo podľa fondu takmer 45 percent detí od šiestich mesiacov do dvoch rokov neje žiadne ovocie alebo zeleninu a takmer 60 percent vajcia, mliečne produkty, ryby alebo mäso.
S rastúcim vekom detí sa podľa správy stáva alarmujúcim ich vystavenie nezdravej strave. Vo veľkej miere sa tak deje pre „nevhodný marketing a reklamu„, veľké množstvo ultra spracovaných potravín v mestách aj odľahlých oblastiach a zvyšujúci sa prístup k fast foodu a vysoko sladeným nápojom.
Obezita je naďalej na vzostupe
Ako sa uvádza v správe, od roku 2000 do roku 2016 vzrástol pomer detí od päť do 19 rokov s nadváhou z jedného dieťaťa z desiatich na takmer jedno dieťa z piatich. Nadváha a obezita sú naďalej na vzostupe. Milióny detí sa podľa Fore stravuje nezdravo, pretože nemajú na výber.
Podľa nej sa musí zmeniť spôsob rozmýšľania v otázke potrieb výživy. „Nie je to iba o tom, dať deťom dostatok jedla, ale predovšetkým dať im to správne jedlo. To je dnes našou spoločnou výzvou,“ povedala.
Podľa UNICEF by finančné stimuly mali podporovať nárast zdravých a cenovo prístupných potravín, naopak, stravovanie detí môže zlepšiť finančné zaťaženie nezdravých jedál.