BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská ekonomika sa síce zotavuje, no významní medzinárodní investori sa na tunajší realitný trh ešte nevracajú a od roku 2009 nepribudli žiadne veľké transakcie. Vyplýva to zo správy auditorskej a poradenskej spoločnosti TPA Horwath, ktorá mapuje realitné trhy v krajinách strednej a východnej Európy. Ako uviedol partner pre daňové poradenstvo TPA Horwath Peter Ďanovský, v dôsledku zníženia dopytu po rezidenčných nehnuteľnostiach zaznamenali ich ceny v roku 2009 a začiatkom roku 2010 pokles. Zlacneli najmä väčšie, 4- a 5-izbové byty.
V druhej polovici roku 2010 sa pokles cien bytov zastavil a v súčasnosti je situácia stabilná. „Znižovanie cien v Bratislave neočakávam ani v roku 2011, najmä vzhľadom na zlepšenie podmienok hypotekárneho financovania kúpy bytov, ktoré môže viesť k oživeniu dopytu,“ komentoval Ďanovský. Na druhej strane však nepredpokladá ani výraznejší rast cien. „V súčasnosti je v Bratislave totiž ešte viacero hotových rezidenčných projektov s veľmi nízkou mierou obsadenosti,“ vysvetlil.
Realitný trh je najstabilnejší v Rakúsku, kde ceny rezidenčných nehnuteľností rastú len mierne a aj keď kancelársky a retailový segment ovplyvnila kríza, začínajú sa už realizovať nové projekty. Kríza realitného trhu v ČR je stále citeľná. V roku 2009 sa investičné aktivity výrazne prepadli, tento rok situáciu vylepšujú najmä domáci investori. Developerské aktivity utrpeli pre neochotu bánk poskytovať financovanie a výhľad krajiny je stále neistý. Maďarsko už nie je odkázané na medzinárodnú pomoc a balíček vládnych opatrení prináša ovocie, čoho dôsledkom je zvýšená dôvera investorov a prudký rast trhu v druhej polovici roku 2009. Celkový počet kontraktov však aj naďalej ostáva nízky. Poľský trh zaznamenal v roku 2009 dramatický pokles objemu transakcií. Pre averziu zahraničných investícií voči špekulatívnym a neistým projektom sa tieto projekty sústredia v najlepších lokalitách so stabilným obsadením.
Spomedzi sledovaných krajín je miera neobsadených nehnuteľností najnižšia v Rakúsku, 5,9 %, a to aj napriek bezkonkurenčne najväčšiemu objemu kancelárskych priestorov vo Viedni. Koncom minulého roka pribudlo na Slovensku množstvo rozostavaných no nedokončených bytov a domov. Neobsadená je aj desatina všetkých administratívnych priestorov. V ČR je neobsadenosť 11,8 %, no v Prahe sa výrazne prepadol počet začatých bytov. V Maďarsku je miera nepredaných nových aj starších bytov na rekordnej úrovni a celková neobsadenosť realít dosahuje takmer 22 %. V Poľsku neobsadenosť nie je vysoká, no narastá v dôsledku ponuky presahujúcej dopyt a to aj napriek tomu, že nájomné v niektorých častiach mimo centra klesli natoľko, že len pokryjú náklady. Na Slovensku je realitný trh viac utlmený ako živý. Prevládajú rekonštrukcie a modernizácie, ktoré majú aj rastúcu tendenciu.