Horskí záchranári zasahovali počas uplynulej zimnej sezóny celkovo v takmer 2 260 prípadoch. Väčšina záchranných akcií bola úspešná, desiatim osobám na horách a trom mimo horských oblastí však už pomôcť nedokázali.
Taká je bilancia uplynulej zimnej sezóny, ktorú v stredu v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách počas tlačovej konferencie odprezentoval riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Marek Biskupič.
Pomoc lyžiarom
Najvyšší počet zásahov, viac ako 1 100, mali záchranári v Nízkych Tatrách, kde sa nachádzajú najväčšie lyžiarske strediská. Práve v 840 prípadoch vyrážali na pomoc lyžiarom. Druhý najvyšší počet zásahov mali v Malej Fatre, nasledovala Veľká Fatra a Vysoké Tatry.
Muž spadol z výšky niekoľko stoviek metrov, našli ho v Gerlachovských spádoch
Podľa HZS je vzhľadom na doznievajúce opatrenia COVID-19 v predošlých rokoch bezpredmetné porovnávať sezóny. Nedávno ukončená zimná sezóna už totiž bola bez obmedzení a do hôr sa podľa horských záchranárov vrátili nielen domáci, ale aj zahraniční turisti, lyžiari i horolezci. O rušnú sezónu nielen na svahoch v Nízkych Tatrách sa však postarali lyžiari a snoubordisti.
Viac ako 71 percent záchranných akcií totiž tvorili výjazdy na pomoc lyžiarom, dokopy ich bolo viac ako 1 600. Aj napriek narastajúcemu trendu a obľube skialpinizmu, počet zásahov na pomoc skialpinistom v teréne podľa HZS predstavoval 38, čo je iba 1,68 percenta z celkového počtu.
Pád lavíny vo Veľkej Studenej doline
Čo sa týka smrteľných úrazov, medzi obeťami boli napríklad dvaja horolezci, ktorí zahynuli koncom januára po páde lavíny vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách, ale aj dvaja lyžiari či turisti.
Slovenský horolezec neprežil pád pri zlaňovaní z Mnícha nad Tiesňavami
Najčastejšie potrebovali pomoc podľa Biskupiča Slováci. Tvorili až takmer 48 percent z celkového počtu zachraňovaných osôb. V porovnaní s turistami poľskej a českej národnosti ide podľa neho o výrazné číslo. Túto štatistiku značne ovplyvňuje fakt, že drvivá väčšina návštevníkov, lyžiarov, skialpinistov a turistov boli práve domáci.
„Častokrát turisti preceňujú svoje schopnosti a podceňujú podmienky. Naozaj aj v tých horách sa situácia vie zmeniť so sekundy na sekundu veľmi rýchlo a je potrebné predvídať. A táto predvídavosť často u turistov chýba,“ dodal Biskupič na margo najčastejších chýb zo strany návštevníkov hôr.