BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnanci žilinskej fakultnej nemocnice organizujú s odstupom jedného týždňa ďalšiu akciu. Tentoraz však nepôjde o protestné zhromaždenie ale o sprievod mestom Žilina.
Forma sa mení, cieľ však zostáva ten istý, záchrana žilinskej nemocnice a podpora kolegov, ktorí dostali výpovede.
Ako doplnil podpredseda Lekárskeho odborového združenia Peter Blaško, akcia je zameraná proti systematickému okliešťovaniu nemocnice piateho najväčšieho slovenského mesta, ktoré pokračuje od minulého roka.
„Každý si to môže nazvať ako len chce, proste je to tak,“ uviedol Blaško. Pochod zvolili organizátori preto, aby na to, čo sa deje v nemocnici, poukázali v masovejšom meradle. Počas sprievodu plánujú navštíviť župu i radnicu a odovzdať jej predstaviteľom otvorené listy.
Chystajú sa okupovať Žilinu
Blaško očakáva, že do akcie sa zapojí trojnásobný počet ľudí v porovnaní s uplynulým protestným zhromaždením s približne 500 zúčastnenými.
„Nechám sa rád prekvapiť, dúfam, že to bude vo väčšom,“ konštatoval Blaško. Okrem zamestnancov žilinskej nemocnice by organizátori privítali účasť miestnych obyvateľov a všetkých tých, ktorých sa situácia týka. Blaško poukazuje najmä na dianie okolo ortopédie.
„Nech to už niekto konečne povie, ako si predstavuje ortopédiu po 1. marci, ak by prišli do platnosti výpovede. Nech sa pýtajú ľudia, nech to stále nie je na našich pleciach,“ konštatoval Blaško.
Sprievod sa uskutoční 3. decembra o pol štvrtej poobede, začína sa pred vchodom do nemocnice a pokračovať bude pochodom cez mesto až po Mariánske námestie. Blaško predpokladá, že akcia potrvá do piatej hodiny. Proti prepúšťaniu žilinských lekárov protestovali pred nemocnicou zdravotníci i stovky Žilinčanov už v pondelok, pričom žiadali odvolať riaditeľa fakultnej nemocnice Štefana Voláka.
Riaditeľ nemocnice volá po skromnosti
Vedenie žilinskej nemocnice sa odvoláva na katastrofálny hospodársky stav, v ktorom sa zariadenie nachádza. Podľa riaditeľa Štefana Voláka o tejto situácii informoval aj lekárov, ktorým navrhol niekoľko alternatív.
„Je pravdou, že lekári majú v našej nemocnici nadštandardné zmluvy. Žiadal som, aby sa na určitý čas uskromnili a klesli so svojimi platmi na úroveň priemeru fakultných a univerzitných nemocníc na Slovensku, čo pre neatestovaného lekára predstavuje mzdu vyše 1 500 eur a atestovaného lekára viac ako 2 400 eur,“ uviedol Volák.
Ako pokračoval, súčasťou návrhu bolo aj nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, kedy by ortopédia fungovala na rannú a poobedňajšiu zmenu, s čím lekári nemali súhlasiť.
„Je veľmi dôležité uvedomiť si, že takéto riešenie by si nevyžiadalo ani jedného prepusteného zdravotníckeho pracovníka. Nielenže lekári v našej nemocnici takýto návrh zmietli zo stola, ale oni sami nepriniesli žiadne riešenie na záchranu a stabilizáciu nemocnice tak, aby pacienti žilinskej nemocnice mali aj do budúcna k dispozícii fakultnú nemocnicu, ktorá im poskytuje kvalitnú diagnostiku aj liečbu na mnohých oddeleniach,“ skonštatoval Volák.
Zároveň dodal, že dvere jeho kancelárie sú pre lekárov otvorené a je pripravený s nimi viesť korektný dialóg.
Problémy s chodom úrazovej chirurgie
V odbore úrazová chirurgia Fakultnej nemocnice (FN) v Žiline nie je od začiatku decembra zabezpečená zdravotná starostlivosť, vyplýva z oznámenia zástupcu primára spomínaného oddelenia Jozefa Trgiňu.
Oznámenie adresované riaditeľovi nemocnice Štefanovi Volákovi poskytol agentúre SITA predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Ten zároveň požiadal občanov Žiliny, aby boli opatrní, pretože v prípade úrazu im nebude možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť.
Že je dianie okolo traumatológie vážne, potvrdil aj lekár FN Žilina a podpredseda LOZ Peter Blaško. Podľa jeho slov situácia vznikla ako dôsledok výpovedí ortopédov, ktorí pokrývali v rámci urgentného príjmu až tretinu služieb. Podľa Blaška sa primár úrazového oddelenia vyjadril, že vie zabezpečiť len lôžkovú časť a že nemá ľudí na to, aby sedeli ešte aj v ambulanciách.
„Ortopédi sa už v predstihu vyjadrili, že vzhľadom k množstvu nadčasovej práce a vzhľadom k tomu, že sme po výpovedi, končíme so službami. Ono to aj urobili, je to oficiálne na riaditeľstve. Ale čo teraz s traumatológiu?“ pýta sa Blaško.
Podľa informácií agentúry SITA v súčasnosti rieši situáciu riaditeľ a primári chirurgických disciplín. Rokovanie potvrdila i hovorkyňa FN Žilina Mária Koporecová s tým, že nekonkretizovala, kto sa na ňom zúčastňuje. „Riaditeľ za zatvorenými dverami hľadá riešenie a hneď, ako sa nájde, budeme o ňom informovať,“ uviedla Koporecová. ako dodala, hovoriť by mali o aktuálnej vzniknutej situácii žilinskej nemocnice, nie len o úrazovej chirurgii.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov bude zabezpečené aj od prvého decembra. Informovala o tom hovorkyňa FN Žilina Mária Koporecová. „Služby sú postavené v plnom rozsahu. Rokovania však prebiehajú naďalej, preto nepovažujeme za správne informovať o ich priebehu
cez médiá,“ uviedla Koporecová.