Židia slávia Jom kipur, v Izraeli platia viaceré zákazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael
Vstup do Starého mesta bude povolený len tým Palestínčanom, ktorí tam žijú, pracujú alebo študujú. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 12. októbra (WebNoviny.sk) – Židia na celom svete do stredajšieho večera slávia Deň zmierenia Jom kipur. Týmto sviatkom symbolicky vrcholí fáza desiatich Dní pokánia, ktorá sa začala Novým rokom, sviatkom Roš ha-šana.

V Izraeli v počas stredy platí zákaz používania automobilu, nefunguje pozemná, letecká ani námorná doprava medzi Izraelom a vonkajším svetom. V krajine nevysiela televízia ani rozhlas. Zavreté sú aj úrady a obchody, a to aj mnohé palestínske v Starom meste Jeruzalema. Jedinými výnimkami, na ktoré sa zákaz činnosti nevzťahuje, sú polícia, zdravotníctvo a armáda.

Počas sviatku hrozia útoky

Jom kipur vnímajú v Izraeli aj ako obdobie rizika útokov, preto polícia uviedla do pohotovosti stovky svojich príslušníkov. Osobitná pozornosť je venovaná lokalitám a regiónom, kde v tesnom susedstve žijú Arabi a Židia.

Miestne médiá informovali, že bezpečnostné zložky zriadili na vjazdoch do arabských štvrtí Jeruzalema dočasné kontrolné posty. Toto opatrenie súvisí aj s nedeľňajším útokom, keď miestny Arab zastrelil dvoch Izraelčanov a ďalšie osoby zranil. Deň pred tým tajné služby uviedli, že zadržali arabského obyvateľa mesta, ktorý údajne plánoval útok na linkový autobus.

Z bezpečnostných dôvodov sú – ako obvykle – zatvorené priechody na palestínske územia. Tento režim na hraniciach sa však netýka približne 400.000 obyvateľov židovských osád na okupovaných územiach, ktorí hranicu môžu prekračovať, aby sa vo sviatok mohli pomodliť pri Múre nárekov v Jeruzaleme.

Prísne opatrenia budú pokračovať

Rovnako prísne opatrenia budú platiť aj počas sviatku stánkov Sukkot, ktorý sa slávi štyri dni po Dni zmierenia. Sukkot je poďakovaním za úrodu a súčasne aj pripomenutím putovania izraelského národa na púšti po odchode z Egypta.

Základnou myšlienkou stredajšieho sviatku je zmierenie človeka s Bohom aj ľuďmi. Podľa tradície v tento deň Hospodin odpúšťa niektoré hriechy – aj tie z minulosti -, čo je však podmienené duševnou očistou od hriechov a úprimným pokáním. Na zmierenie s ľuďmi je potrebné odpustenie človeka, prípadne ľudí, ktorým sa ublížilo. Tento sviatok sprevádza aj prísny pôst, bez jedla a bez vody, a vzdanie sa luxusu a pôžitkov.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Židov v Izraeli dodržiava na Jom kipur predpísaný pôst. Čoraz častejšie sa však charakteristickou črtou tohto sviatku stáva jeho využívanie na aktívny oddych, a to najmä sekulárnejšou časťou izraelskej verejnosti, ktorá cesty a diaľnice bez áut využíva na bicyklovanie či korčuľovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať