BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Ženy sú vo všeobecnosti spokojné so službami centier asistovanej reprodukcie pôsobiacich na Slovensku.
Vyplýva to z výskumu, ktorý realizovala Slavica Karajičić v spolupráci s Health Policy Institute (HPI) v štyroch z ôsmich slovenských centier asistovanej reprodukcie.
Ako na tlačovej konferencii uviedla Karajičić, výskum trval deväť týždňov a zapojilo sa doň 190 žien, ktoré v ostatných dvanástich mesiacoch podstúpili liečbu neplodnosti.
Tie odpovedali na 50 otázok štandardizovaného dotazníka, ktorý vytvorili odborníci z Radboud Universiteit v holandskom Nijmegene. Otázky sa týkali skúseností a spokojnosti so službami centier asistovanej reprodukcie.
Negatívne bol hodnotený neosobný prístup
Veľmi dobré hodnotenie získali slovenské centrá predovšetkým v kategóriách kompetentnosť lekárov, zdieľanie rozhodovania o postupe liečby s pacientom a koordinácia práce personálu, ďalej tiež zhoda v informáciách podávaných ošetrujúcimi lekármi, ochota personálu hovoriť o pochybeniach a mimoriadnych udalostiach a vybavenie návštevy lekára do troch týždňov.
Naopak najhoršie pacientky hodnotili to, že personál často hovorí „o klientovi“ namiesto priamo k nemu. Nedostatočná je tiež ponuka psychologickej pomoci a určenie sestry alebo iného zamestnanca kliniky, ktorého môžu pacientky kontaktovať kedykoľvek s urgentnými otázkami.
Pomocou asistovanej reprodukcie sa narodí približne šesťsto detí
Príčiny neplodnosti súvisia predovšetkým s vekom ženy aj muža, životným štýlom, zdravotným stavom a životným prostredím. Priemerný vek prvorodičky na Slovensku sa postupne zvyšuje, kým v roku 1990 to bolo 22 rokov, vlani už 27 rokov.
V roku 2013 sa na Slovensku zrealizovalo celkovo 3166 cyklov in vitro fertilizácie, ktoré podstúpilo 2849 žien. Počet detí narodených vďaka asistovanej reprodukcii je zhruba jedno percento ročne, čo predstavuje približne 600 detí. Na celom svete príde týmto spôsobom na svet zhruba 350-tisíc detí.