BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) predpokladá, že ak štát bude chcieť udržať existujúci systém verejnoprávnych médií, prispeje na oddlženie RTVS. Generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková však prísľub na oddlženie nemá, informovala na dnešnom rokovaní Rady RTVS. Súčasný stav je podľa Zemkovej udržateľný len pár mesiacov.
RTVS ťažia dlhy z televízie
Dlhy RTVS spôsobila zlá ekonomická situácia v Slovenskej televízii (STV), kde za minulý rok je dlh približne 24 a pol milióna korún, médiá o tom informoval štatutárny zástupca RTVS Peter Ondro. Pritom kumulovaná strata RTVS za STV za roky 2007 až 2010 je 45 miliónov eur. Prípadné oddlženie je podľa Ondra krátkodobé riešenie. Do budúcnosti chce manažment RTVS postaviť taký projekt inštitúcie, aby sa straty nevytvárali a v roku 2012 už chcú postaviť vyrovnaný rozpočet. „Budeme musieť predložiť a prerokovať s ministerstvom financií pripravený materiál, ako sa vyrovnať s touto stratou za minulé obdobia, pretože nie sme subjekt, ktorý vytvára zisk, z ktorého by mohol kryť tieto straty,“ konštatoval pre médiá Ondro. Vyjadrovať sa k prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti za straty v RTVS zatiaľ nechcel, považuje to za predčasné.
RTVS je až do prijatia tohtoročného rozpočtu v rozpočtom provizóriu
Manažment pracuje na audite v STV a návrh rozpočtu RTVS preto predloží až na aprílové rokovanie Rady RTVS. Z rozpočtu bude jasná aj presná suma dlhov RTVS, ktoré bude chcieť manažment vykryť od štátu. Na prevádzkové náklady celej RTVS by malo ísť, mimo kapitálových výdavkov, približne 90 miliónov eur ročne. Peter Ondro členov rady upozornil, že RTVS má v súčasnosti 200 živých súdnych sporov. V prípade 30 pracovnoprávnych sporov je, ako zdôraznil, istota prehry pre RTVS viac ako 90-percentná. Ak by RTVS bola podľa Ondra podnikateľským subjektom, už by zanikla. Inštitúcia sa chystá na predaj prebytočného majetku.Rada RTVS na základe informácií manažmentu skonštatovala, že „RTVS z dlhodobého hľadiska nie je schopná plniť svoje zákonné úlohy v programovej oblasti a finančná situácia je zlá do takej miery, že ohrozuje samotnú existenciu RTVS,“ povedal médiám predseda Rady RTVS Miroslav Kollár.
RTVS nie je schopná sama zo svojho rozpočtu sanovať stratu, ktorú si preniesla zo Slovenskej televízie a preto „očakávame, že rokovania, ktoré generálna riaditeľka začala s ministerstvami kultúry a financií o externej pomoci na vyriešenie dlhu po STV budú uzavreté úspešne a v čo najkratšom čase“, dodal Kollár.
Štatutárnymi zástupcami Zemkovej sú od 1. marca Peter Ondro pre STV a Ľuboš Machaj pre Slovenský rozhlas (SRo), informovala Radu RTVS generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková. Machaj do vzniku RTVS, do 1. januára šéfoval programu Slovenského rozhlasu (SRo) a bol štatutárnym zástupcom Zemkovej ako generálnej riaditeľky SRo. Po vzniku RTVS viedol v prechodovom období do zvolenia manažmentu STV. Ondro bol krízovým manažérom Penty a vlani na jeseň sa stal riaditeľom sekcie prevádzky a služieb Národnej rady SR. Na prvom pracovnom rokovaní Rady RTVS sa tiež hovorilo o dcérskych spoločnostiach RTVS.
Dcérske spoločnosti do konca roka skončia
Vedenie RTVS chce zrušiť stratové dcérske spoločnosti do konca leta. Napríklad dabing by si RTVS mala zabezpečovať v interných kapacitách a nie cez dcérsku spoločnosť. Pre rok 2012 by mali z dcérskych spoločností podľa Petra Ondra zostať len RTVS media, ktorá by mala predávať reklamný čas a RTVS na výber koncesionárskych poplatkov, to však závisí aj od toho, ako sa naplnia plány ministerstva kultúry zrušiť už od budúceho roka koncesie. Kumulatívna strata dcérskych spoločností sa blíži k miliónu eur, povedal pre médiá Ondro. Ako informoval Kollár, dcérske spoločnosti boli v čase svojho vzniku efektívne, v rokoch 2005 – 2006 tak fungovali, problémy nastali najmä v rokoch 2008 – 2010, keď sa výrazne zhoršili aj hospodárske výsledky STV. Kollár bol v čase vzniku dcérskych spoločností v STV za generálneho riaditeľa Richarda Rybníčka na čele Rady STV.
Viac o novom vedení RTVS sa dočítate aj v:
Takáč sa vzdal kandidatúry na šéfa RTVS
Poslanci plat šéfovi RTVS nezvýšili
Favoritkou Krajcera na šéfa RTVS je Zemková
Reforma RTVS pripraví o prácu 200 ľudí
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pripravuje prepúšťanie. Tento rok by sa malo prepustiť približne 200 zamestnancov RTVS a tiež 85 manažérov. V prípade 85 manažérov ide o funkcie riaditeľov programových služieb a centier a tých organizačných útvarov, ktoré dnešným schválením organizačného poriadku zanikajú. Vyplýva to zo zlúčenia viacerých riadiacich aj obslužných činností po spojení STV a SRo od 1. januára do nového verejnoprávneho média – RTVS. Médiá o tom informovala generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková potom, ako dnes Rada RTVS schválila Organizačný poriadok RTVS. Zemková zároveň upozornila, že je možné, že riaditelia, ktorí dnes už nemajú opodstatnenie a budú prepustení, sa budú môcť prihlásiť do konkurzu na obsadenie novovytvorených tvorivých a programových centier. „Predpokladám, že z vnútorného prostredia obsadíme veľkú väčšinu tých nových funkcií,“ uviedla Zemková.Z novej organizačnej štruktúry, ktorá je súčasťou organizačného poriadku RTVS, vyplynú všetky dôležité dokumenty, ktorými sa riadi RTVS – rozpočet, vnútorné smernice a ďalšie. Podľa Zemkovej si treba uvedomiť, že RTVS – televízna aj rozhlasová časť, majú spolu 12 programových služieb, ktorých vysielanie zabezpečujú jednotlivé centrá. Usporiadanie a spojenie ich agend je náročný proces a je to prvý krok fúzie STV a SRo.
Vzorom je ORF
„Je to prvý krok k tomu, aby sa fúzia vôbec mohla začať,“ dodala šéfka RTVS. Fúzia by sa podľa Zemkovej najprv mala prejaviť v regionálnych štúdiách STV a SRo v Košiciach a v Banskej Bystrici. Rozhlasové a televízne štúdiá sa v každom meste spoja do jedného priestoru a bude ich riadiť jeden výkonný riaditeľ, ktorý bude priamo podliehať generálnej riaditeľke RTVS Zemkovej. Podobne to podľa Zemkovej funguje aj v regionálnych štúdiách ORF. Ich zamestnanci by mali pracovať pre televízne aj rozhlasové vysielanie.
Autor zákona – ministerstvo kultúry pri príprave zákona o RTVS počítalo s tým, že štát ušetrí spojením STV a SRo už tento rok najmenej 1,65 milióna eur. Úspory majú vzniknúť najmä v rámci personálnych a administratívno-obslužných činností, ale aj znížením počtu členov orgánov bývalých verejnoprávnych médií. Napríklad z pôvodných 36 členov rád a dozorných komisií SRo a STV sa počet členov kontrolného orgánu RTVS – Rady RTVS znížil na deväť.
Vznik RTVS je podľa ministra kultúry Daniela Krajcera prvým krokom reformy verejnoprávnych médií. Úlohou vedenia RTVS je v tomto období popri ekonomickej a programovej konsolidácii verejnoprávneho rozhlasového a televízneho vysielania aj postupná fúzia STV a SRo. Má tiež pripraviť podmienky na fungovanie média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej inštitúcie RTVS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry zároveň avizovalo koncom minulého roka, pred vytvorením RTVS, že chce otvoriť širšiu diskusiu o transformácii verejnoprávnych médií – o ich obsahu, precíznejšom zadefinovaní verejnoprávnosti a verejného záujmu a na rad sa dostane aj príprava nového modelu financovania.