Od začiatku zbraňovej amnestie v novembri 2020 odovzdali občania Policajnému zboru 860 zbraní a 21 472 kusov streliva. Ako ďalej v tlačovej správe informuje Ministerstvo vnútra SR, aktuálne je policajnými špecialistami preskúmaných cez 41 percent odovzdaných zbraní. Doposiaľ podľa rezortu nebola identifikovaná žiadna zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti.
Odovzdané raritné kusy
„Objavila sa aj zaujímavosť. Jeden občan odovzdal v marci naraz 34 kusov zbraní, ktoré ešte čakajú na balistické preskúmanie,” informovalo ministerstvo s tým, že medzi odovzdanými zbraňami boli aj raritné kusy. Napríklad samopal nemeckej výroby Vollmer-Erma zavedený v rokoch 1925-30, nemecký samopal MP35/I používaný hlavne v medzivojnovom období či samočinné pušky MP43 známe tiež ako „Sturmgewehr 44” z obdobia II. svetovej vojny.
Najviac zbraní bolo podľa rezortu od začiatku amnestie odovzdaných v Trnavskom kraji, konkrétne 173. Nasledujú Banskobystrický kraj (142), Bratislavský kraj (132), Prešovský kraj (97), Nitriansky kraj (88), Žilinský kraj (80), Košický kraj (75) a Trenčiansky kraj (73).
Zníženie počtu nelegálne držaných zbraní
Aktuálna, v poradí už štvrtá zbraňová amnestia trvá od 1. novembra 2020 do piatka 30. apríla. Jej význam je podľa ministerstva vnútra hlavne v prevencii, teda znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť.
„Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane,“ pripomína rezort s tým, že vlastníctvo zbrane je možné previesť aj na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Pokiaľ sa tak nestane, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. „Podobný postup je aj pri strelive,“ dodal rezort vnútra.