Záverečné maratóny prísľubom zlatého klinca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Justyna Kowalczyková
Foto: SITA/AP

WHISTLER 26. februára (WEBNOVINY) – Z programu bežcov na lyžiach na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri ostávajú už len záverečné dve disciplíny. V sobotu sú na programe preteky žien na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom, v nedeľu to potom vyvrcholí pretekmi mužov na 50 km rovnako klasicky s hromadným štartom.

V kategórii žien nebude mať Slovensko zastúpenie. Jediná bežkyňa v drese s dvojkrížom na trojvrší Alena Procházková po zdravotných problémoch, ktoré sa s ňou ťahali od jej príchodu do Kanady, to už začiatkom týždňa vzdala a rozhodla sa pre návrat domov a doliečenie pred marcovými pretekmi Svetového pohára. Hlavnou favoritkou týchto pretekov by mala byť Poľka Justyna Kowalczyková. Tá už v prvej polovici minulotýždňového skiatlonu a aj vo štvrtkových štafetových pretekoch na svojom úseku klasickou technikou predviedla, v čom je jej obrovská sila. Perfektný sklz, silné ruky i nohy, ale aj vynikajúca orientácia a schopnosť bojovať v skupine z nej robia hlavnú kandidátku na zlato. Určite sa jej budú snažiť znepríjemniť cestu na najvyšší stupienok najmä Nórky, ktoré sú nabudené úspechmi Marit Björgenovej, ďalej Talianky, Nemky. Sklamaním sú zatiaľ Fínky. Že by si severanky nechávali to najlepšie na záver?

V kategórii mužov myslí na najjagavejší kov väčší okruh pretekárov. Päťdesiatka je krásna, skutočne kráľovská disciplína, ale vie byť neskutočne zradná. Najčastejšie sa spomína meno Čecha Lukáša Bauera, všetci však vedia, akou prestížnou záležitosťou je maratón – a zvlášť klasicky – pre Nórov či Švédov. Pozor na estónskych veteránov 39-ročného Andrusa Veerpalua a o rok mladšieho Jaaka Maeho, ktorí by chceli dať čo najkrajšiu bodku za svojou kariérou, nevyspytateľných Nemcov, Francúzov, Fínov, ale aj Talianov a Rusov.

Bezpredmetné sú úvahy o obhajcoch zlata z Turína, pretože tam, rovnako ako vlani na majstrovstvách sveta v Liberci, sa bežalo voľnou technikou. Päťdesiatka klasickou technikou s hromadným štartom bude mať dokonca na olympiáde svoju absolútnu premiéru. Naposledy sa na „veľkom“ podujatí bežala klasická päťdesiatka na majstrovstvách sveta 2007 v japonskom Sappore. Vtedy vyhral Nór Odd Björn-Hjelmeset pred svojím krajanom Frodem Estilom, bronz patril Nemcovi Jensovi Filbrichovi. Vlani sa vo Svetovom pohári v nórskom Trondheime presadil Fín Sami Jauhojärvi pred Nemcom Tobiasom Angererom a prekvapením – Kanaďanom Alexom Harveym. Netreba ani na chvíľu pochybovať o tom, že posledný menovaný má trate vo Whistler Olympic Parku v malíčku. Nóri sa v domácom prostredí nedostali ani na stupeň víťazov a určite teraz túžia po odvete.

V štartovom poli budú aj dvaja Slováci. Aj keď je Ivan Bátory skôr klasik ako skejtár, väčšie šance na dobrý výsledok by mal mať Martin Bajčičák. Ten na spomenutých majstrovstvách sveta v Sappore skončil šiesty, keď mu medailisti ušli až dva kilometre pred cieľom. „Pobeží sa päť desaťkilometrových okruhov, ktoré sú vlastne spojením klasickej a skejtovej trate, bude to v každom prípade veľmi ťažká päťdesiatka,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Bajčičák. Také trate mu však sedia, vie sa zahryznúť do súperov a potiahnuť sa s nimi. „Hromadný štart i súperov som si vyskúšal v stredu v štafete, kde som bežal prvý úsek. Veľmi dobre vyzeral Francúz Jean Marc Gaillard, ktorý sa v mojich očiach stal spolufavoritom. Na druhom úseku mi samozrejme udrel do očí Lukáš Bauer, ktorý vyzeral suverénne najlepšie. Určite sa bude snažiť od takého dvadsiateho kilometra čo najviac trhať pelotón bežcov,“ prognózuje slovenská mužská bežecká jednotka. Štart na prvom desaťkilometrovom úseku v štafete bral ako dobrý tréning. „Určite mi to neuškodilo. Veď aj tak som mal na stredu naplánovaný intenzívny tréning,“ zasmial sa Martin Bajčičák.

Veľmi veľa bude určite záležať aj na taktike. V pretekoch s hromadným štartom to býva nielen súboj sily, ale aj rozumu. „Budem sa snažiť ísť takticky a rozložiť si sily tak, aby som urobil ten najlepší výsledok, akého budem schopný. Na čo to bude stačiť? Sám som zvedavý,“ nechcel prezradiť žiadne ciele pretekár, ktorý štartuje už na svojej štvrtej olympiáde. Neskrýval však, že veľkou morálnou vzpruhou bol pre neho výkon biatlonistu Pavla Hurajta, s ktorým kedysi, keď vancouverský bronzový medailista z pretekov s hromadným štartom začínal v ŠKP Štrbské Pleso ako bežec, býval v jednej izbe. „´Hury´ ma určite svojou medailou motivoval. Po nie príliš výrazných výkonoch v predchádzajúcich štartoch však určite do pretekov nejdem s veľkými očami,“ miernil očakávania Martin Bajčičák. Päťdesiatku absolvuje pod piatimi kruhmi tretíkrát. V roku 2002 v Salt Lake City skončil dvanásty, pred štyrmi rokmi v Turíne po prebdenej noci pre bolesti zubov štrnásty. Vie, že na takejto dlhej trati rozhodujú detaily, pretekár musí myslieť na každú maličkosť. „Približne každých päť kilometrov sa budem občerstvovať. Budem mať pripravené jontové nápoje a energetické gély rozpustené vo vode,“ prezradil čo-to zo zákulisia skúsený 33-ročný lyžiar. Po prvý raz na ZOH budú mať pretekári možnosť meniť si počas maratónu lyže. Doteraz sa tento experiment skúšal iba v pretekoch Svetového pohára, vlani mal premiéru na majstrovstvách sveta v Liberci. „Zatiaľ neviem, koľkokrát budeme mať takúto možnosť, predpokladám, že po každom desiatom kilometri. Dúfam, že počasie bude stabilné, podarí sa nám vybrať dobré lyže a dobre namazať,“ zakončil Martin Bajčičák.

Štart sobotných pretekov žien na 30 km je o 11.45 h miestneho času (20.45 SEČ), muži sa na 50 km rozbehnú o 9.30 h (18.30 SEČ).

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena ProcházkováIvan BátoryJustyna KowalczykováLukáš BauerMartin Bajčičák