BRATISLAVA 29. júla (WBN/PR) – 26. júla bola pri príležitosti 100. výročia vysvätenia kaplnky odhalená vo Vyhniach pamätná tabuľa, venovaná architektovi, banskobystrickému rodákovi LADISLAVOVI EDUARDOVI HUDECOVI. Jeho dielo vzbudzuje čoraz väčší záujem nielen v Číne, ale aj na celom svete. V Šanghaji postavil historicky prvý mrakodrap v Ázii a viac ako 65 pozoruhodných stavieb – väčšina z nich je pamiatkovo chránená.
Miestna vláda Šanghaja reagovala na podnet filmu režiséra Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja a k 120. výročiu narodenia L.E. Hudeca citlivo rekonštruovala jeho rezidenciu na bývalej Columbia Rd., kde bola otvorená trvalá expozícia architekta.
Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, je nielen jediným dielom L. E. Hudeca na Slovensku, ale aj jeho jedinou architektúrou mimo Čínu. Prvú správu o objave Hudecovej kaplnky na Slovensku priniesol film Zmenil tvár Šanghaja. Prvý krát bola publikovaná spoločnosťou MEDIA FILM v brožúre vydanej pri príležitosti slávnostnej premiéry filmu v Šanghaji v roku 2010. Náročný umelecký dokument vznikol v koprodukcii s RTVS.
„Počas nakrúcania filmu Zmenil tvár Šanghaja sme získali nezvratné dôkazy, že autorom kaplnky je architekt Ladislav Hudec. Dovtedy sa o jeho autorstve nevedelo a stavba bola pripisovaná inému architektovi,“ – spomína režisér Ladislav Kaboš.
„Najskôr sme v pozostalosti v Kanade objavili modrotlače projektu, podpísané Hudecovým menom. V Monaku u syna Martina Hudeca nás zaujala pohľadnica kostolíka, na ktorej bola vlastnou rukou architekta napísaná poznámka: „Meine erste Kirchenbau, 1912-3, Bad Vichnye bei Schemnitz“ Voľakedy slávne kúpele Vyhne pri Banskej Štiavnici vyhoreli na konci 2. svetovej vojny, ale kostolík sa zachoval. Keď sme porovnali modrotlače, pohľadnicu a stavbu vo Vyhniach, bolo jasné, že ide skutočne o jeho prvé realizované dielo.“
Postavila ho stavebná spoločnosť jeho otca a stavbu dokonca čiastočne úverovala, aby ju bolo možné dokončiť podľa pôvodných predstáv L.E. Hudeca. 26. júla 2014 bola kaplnka s veľkou slávou vysvätená. O dva dni neskôr začala prvá svetová vojna a mladý architekt narukoval na východný front.
Za film Zmenil tvár Šanghaja bol režisér Ladislav Kaboš nominovaný v sekcii architektúra na Cenu Krištáľové krídlo v roku 2011, neskôr ocenený cenou Spolku slovenských architektov Slovenska medailou Prof. M. Kusého a za film získal aj Cenu slovenskej filmovej kritiky 2011.
Na základe žiadostí fanúšikov režiséra Ladislava Kaboša, ktorý je autorom úspešného filmu Všetky moje deti, záujemcov o dielo Ladislava Hudeca a milovníkov dobrej architektúry sa filmová spoločnosť MEDIA FILM v spolupráci s mediálnym partnerom projektu- spoločnosťou MEGA&LOMAN, zaoberajúcou sa digitálnym marketingom a outsourcingom (www.megaloman.com), rozhodla uviesť film aj v kinodistribúcii na Slovensku a v Čechách. Diváci na veľkom kinoplátne si budú môcť vychutnať architektonické detaily Hudecovho diela vo vysokej digitálnej kvalite…
Podrobné informácie nájdete na www.ladislavhudec.eu