BRATISLAVA/BENGÁZÍ 19. marca (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama v sobotu schválil „obmedzený“ vojenský zákrok proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ubezpečil však, že Washington do krajiny nevyšle svoje pozemné sily.
Ako vyhlásil počas oficiálnej návštevy Brazílie, rozhodnutie o použití sily nebolo ľahké, Spojené štáty sa však „nemôžu nečinne prizerať, keď tyran odkazuje svojmu ľudu, že nebude mať žiadne zľutovanie, a keď jeho sily stupňujú svoj útok na mestá ako Bengází a Misráta, kde nevinní muži a ženy čelia brutalite a smrti zo strany ich vlastnej vlády„.
Európa a arabský svet spustili okamžitú vojenskú akciu s cieľom ochrániť Líbyjských civilistov pred Kaddáfího útokmi. V stredozemnom mori operuje 25 koaličných bojových lodí. Spojené štáty zahájili intervenciu strelami Tomahawk z bojovej lode. Začala sa tak prvá fáza Operácie Úsvit.
TOP UDALOSTI:
* Pentagón: Líbyjská protiletecká obrana je vážne poškodená po útokoch koaličných vojsk.
* Nemenovaný zdroj z francúzskej diplomacie pre AFP uviedol, že SAE vyšlú do Líbye 24 stíhačiek a Katar poskytne minimálne štyri bojové lietadlá.
* Muammar Kaddáfí: „Líbya čelí križiackemu ťaženiu.“ Britská BBC informovala,že líbyjská štátna televízia vysielala celý deň zábery z invázie do Iraku z roku 2003. Tisícky ľudí sú v Tripolise ako živé štíty.
* Podľa televízie Al Džazíra boli na severe krajiny zadržaní novinári z Nórska, Maroka, Tuniska a Británie.
* Poľský premiér Donald Tusk intervenciu do Líbye podporí iba humanitárnou pomocou. Nasadenie bojovej lode, ktorá je v súčasnosti v Stredozemnom mori však rázne odmietol.
* Francúzska armáda dementovala vyhlásenie líbyjských médií o zastrelení francúzskeho bojového lietadla.
* Nad Líbyou momentálne operujú lietadlá Francúzska a Veľkej Británie. Očakáva sa podpora zo strany Španielska. Štyri španielske stíhačky typu F-18 by mali zaútočiť ešte v sobotu v noci. Medzitým zahájilo britské námorníctvo paľbu z ponoriek zo Stredozemného mora.
* Americký prezident Barack Obama: „Pozemné sily nebudú rozmiestnené.“
* Pentagón oznámil, že vystrelil na pobrežie 110 až 112 striel Tomahawk. Americká armáda z odpálila v sobotu večer lode v Stredozemnom mori strely s plochou dráhou letu na protileteckú obranu Líbye. V oblasti by mala pôsobiť 6. americká flotila. Potvrdil zasiahnutie 20 cieľov. Podľa Pentagónu by mala by´t protiletecká obrana Kaddáfího zničená do 12 hodín.
* Zaujímavosť: 19. marca 2003 sa začala invázia do Iraku. Intervencia do Líbye sa koná presne osem rokov potom – 19. marca 2011. Francúzsky minister zahraničných vecí Juppé v sobotu oznámil, že použitie sily môže trvať niekoľko dní.
* Jednotky britskej RAF bombardujú objekty v Bengházi a Tripolise. Zapojenie britskej armády do konfliktu potvrdil tamojší premiér David Cameron.
* „Rusko ľutuje vojenskú intervenciu do Líbye,“ povedal v sobotu hovorca ruského ministra zahraničných vecí. Pentagón oznámil, že je pripravený poskytnúť do bojov tri ponorky, ktoré sú práve v Stredozemnom mori.
* Podľa líbyjskej štátnej televízie boli v Tripolise zasiahnuté civilné ciele.
* Španielske stíhačky F- 18 sa pripravujú na zásah v Líbyi. Uvádzajú tamojšie spravodajské portály.
* Francúzske stíhačky zhodili na Kaddáfího tanky v Bengházi prvú bombu o 17:45 SEČ. V oblasti pôsobí takmer 20 stíhačiek. Podľa BBC sú na území krajiny aj špeciálne výsadkové jednotky. K brehom smeruje bojová loď Charles De Gaulle. „Prvý cieľ bol zasiahnutý a zničený,“ informovalo francúzske ministerstvo.
* Hillary Clintonová: „Rezolúcia OSN bude presadená.“ Šéfka americkej diplomacie však odmietla nasadenie pozemných jednotiek do africkej krajiny.
* Začala sa medzinárodná intervencia do Líbye. Francúzske lietadla sú v akcii, na Cypre pristáli armádne lietadlá britskej RAF. Uvádza to britská BBC.
* Do intervenciu sa zapojí aj Katar, Holandsko, Dánsko, Belgicko, Nórsko, Taliansko i Veľká Británia. Uvádza agentúra AFP. Šéf Bieleho domu Barack Obama na tlačovej konferencii počas návštevy Brazílie podporil vojenský zásah v Líbyi.
* Základňa pre vojenské operácie v Líbyi by mala byť v Neapole. Informoval o tom taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi.
* Talianske bojové lietadlá sú pripravené ku štartu, aby sa pripojili k francúzskym leteckým jednotkám. Informovala o tom arabská televízia Al Arábija a britská BBC.
* Sarkozy: „Francúzsko je pripravené chytiť sa svojej role pred dejinami. Líbyjskí ľud nebude zbavený svojich práv silou.“
* Kanada oznámila, že je schopná zasiahnuť v Líbyi najskôr v pondelok, Nemecko sa k ofenzíve nepripojí.
*Zostrelená stíhačka patrila povstalcom.
*Dve armádne lietadlá britského letectva RAF vzlietli z Lossiemouthu v Škótsku. Uviedla to spravodajská stanica BBC. Zatiaľ nie je jasné, kde majú namierené, ale sú vybavené nádržami na dlhý let. Na americkej základni na Sicílií pristálo šesť dánskych stíhačiek F-16. Nórsko je pripravené poskytnúť na zásah v Líbyi ďalších šesť stíhačiek F-16. V škótskom Ayrshiri pristáli dve americké bojové lietadla F-15, aby doplnili zásoby. Informovali o tom televízie Al Džazíra a BBC.
*Kaddáfího vojská útočia aj na ďalšie povstalecké mesto na západe nepokojnej africkej krajiny Misuráta. Tá je momentálne odpojená od dodávok pitnej vody a mesto ostreľuje armádne delostrelectvo. Kaddáfí varoval západ, že akákoľvek vojenská akcia proti nemu zo strany medzinárodného spoločenstva bude „jasnou agresiou“.
*Do Bengházi vstúpili vládne tanky. Tisícky obyvateľov utekajú z mesta. Povstalci stavajú betónové barikády v centre mesta a pripravujú sa na jeden z najdramatickejších bojov od vypuknutia povstania. V meste bol zasiahnutý aj hotel, kde sú ubytovaní zahraniční novinári.
.
OBRAZOM: Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Tripolis útoky Západu odsúdil ako barbarskú agresiu
Predseda líbyjského parlamentu Abú al-Kásim az-Zuájí sobotňajšie útoky Západu v jeho krajine označil za akt „barbarskej agresie“, ktorý nasleduje po tom, ako Tripolis uzavrel prímerie z povstalcami. Americká armáda predtým oznámila, že spolu s britskými silami na vojenské ciele v Líbyi vypálili najmenej 110 striel typu Tomahawk, zatiaľ čo Francúzsko hlásilo štyri nálety.
Napriek tomu, že malo ísť o zákrok proti silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v záujme ochrany civilného obyvateľstva, štátne médiá v Tripolise informujú, že terčmi útokov boli práve civilisti. Tvrdí to aj az-Zuájí, podľa ktorého si nálety a paľba vyžiadali mnoho zranených.
„Západné štáty uskutočňujú nálety na viacerých miestach v Tripolise a Misráte, kde spôsobujú ťažké škody na civilnej a inej infraštruktúre,“ povedal predseda líbyjského parlamentu na tlačovej konferencii v hlavnom meste. „Táto barbarská agresia proti líbyjskému ľudu prichádza po tom, ako sme oznámili prímerie,“ upozornil az-Zuájí. Najnovšie udalosti podľa neho protirečia deklarovanému dôvodu vojenského zákroku, ktorým je ochrana civilistov. „Nemocnice zaplnil veľký počet civilistov zranených pri tejto agresii,“ povedal bez uvedenia bližších podrobností.
Líbyjská štátna televízia predtým informovala, že „stíhačky križiackych nepriateľov bombardujú civilné ciele v Tripolise“. Ako uviedol hovorca tamojšej armády, terčmi ďalších útokov boli mestá Misráta, Zuwára, ale aj Bengází, ktoré je hlavnou baštou povstalcov bojujúcich proti Kaddáfímu. Oficiálna tlačová agentúra Jana zverejnila správy, podľa ktorých si útoky vyžiadali civilné obete.
Vojna sa začala
V sobotu o 17:45 SEČ francúzska stíhačka zhodila prvú bombu na Kaddáfího armádne jednotky a zasiahla tank. Podľa posledných informácií francúzska armáda zničila štyri tanky. Uviedla to televízia Al Džazíra. Do oblasti mieria aj talianske letecké jednotky. Dánske a nórske stíhačky typu F- 16 sú pripravené v Taliansku. V Škótsku medzitým pristáli dve americké stíhačky F-15, aby doplnili palivo. Na Cyprus prileteli jednotky britskej RAF.Francúzske stíhačky, ktoré prelietavajú nad Bengází, majú zabrániť vojskám Muammara Kaddáfího v leteckých útokoch na baštu rebelov. Podľa posledných informácií francúzska armáda zničila štyri tanky. Uviedla to televízia Al Džazíra. Paľbu z ponoriek zahájilo i britské námorníctvo.
Podľa agentúrnych správ je momentálne v Líbyi nasadených 30 bojových lietadiel. Šéfka americkej diplomacie informovala, že francúzske lietadlá vo vzduchu už pred začatím parížskej schôdzky. Paríž vysiela do vojnovej oblasti aj bojovú loď Charles de Gaulle, španielsko ponúklo ponorky, americká námorná loď odpálila rakety s plochou dráhou letu. Britská televízia BBC uvádza, že v Líbyi sú tiež špeciálne výsadkové jednotky, ktoré označujú miesta na bombardovanie. Iniciatívu v sobotu večer začala preberať americká armáda. NATO oznámi svoj postoj v nedeľu. Predstavitelia Pentagonu medzitým informovali, že americké a britské vojnové lode a ponorky v rámci takzvanej Operácie Úsvit vypálili 110 striel typu Tomahawk, ktorých terčmi boli zariadenia líbyjskej vzdušnej obrany. Podľa viceadmirála Williama Gortneya prvú strelu vypálili okolo 20:00 SEČ a útoku predchádzali nálety francúzskej armády. Paľbu pritom označil za „prvú fázu viacfázovej operácie“. V stredozemnom mori operuje 25 koaličných bojových lodí. Spojené štáty zahájili intervenciu strelami Tomahawk z bojovej lode. Pentagón však prisľúbil aj nasadenie leteckých jednotiek. Začala sa tak prvá fáza Operácie Úsvit.
Prvá reakcia zo strany Kaddáfího režimu prišla o 22:30 SEČ. Pred média vystúpil šéf líbyjského parlamentu, ktorý odmietol intervenciu koaličných síl. „Táto agresia je barbarská a nie je pre ňu ospravedlnenie, pretože Líbya akceptovala rezolúciu BR OSN,“ povedal na tlačovej konferencií. Americký minister Robert GAtes odložil svoju pracovnú cestu do Ruska. Situáciu komentoval aj vo zvukovom zázname Muammar Kaddáfí. „Líbya sa stala vojnovou zónou a čelí križiackemu ťaženiu,“ komentoval oznámil Kaddáfí zo zvukového záznamu a doplnil: „Otvoríme sklady so zbraňami a budeme brániť Líbyu.“
Španielsko vysiela do spojeneckej akcie nad Líbyou stíhačky F-18 a čerpacie lietadlo. V sobotu o tom informoval španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero. Podľa neho sa španielske stíhačky budú podieľať na prieskumných letoch. Madrid tiež uvoľnil ponorku so sprievodným lietadlom. Stroje momentálne mieria k talianskemu Neapolu.
Slovensko berie intervenciu na vedomie
Slovenský rezort diplomacie berie na vedomie, že sa začala spojenecká vojenská akcia v Líbyi, pričom francúzska stíhačka už pálila na líbyjské vojenské vozidlo a viaceré francúzske vojenské lietadlá operujú vo vzdušnom priestore Líbye. „Na takýto postup existuje mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN,“ konštatoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Luboš Schwarzbacher. Rezolúcia BR OSN umožňuje ochranu civilného obyvateľstva s použitím všetkých prostriedkov. Na predmestiach bašty líbyjských rebelov Bengázi počas dňa pokračovali boje, pričom líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v piatok deklaroval, že vyhlasuje prímerie.
Zatiaľ 26 mŕtvych a 40 zranených
Najmenej 26 ľudí zomrelo a vyše 40 utrpelo zranenia počas sobotňajších bojov medzi povstaleckými a vládnymi jednotkami vo východolíbyjskom meste Bengází. Pre panarabskú televíznu stanicu al-Džazíra to uviedol zdroj z miestnej nemocnice Džalá. Lekári údaj bližšie nešpecifikovali. Korešpondent agentúry Reuters informoval o tom, že z bombardovaného Bengází utekajú tisíce vydesených civilistov. Z mesta prúdia stovky áut plné ľudí zatiaľ čo na druhé najväčšie mesto v krajine útočia Kaddáfího tanky, delostrelectvo a vojenské lietadlá.
Stíhačka patrila povstalcom
Stíhačka, ktorú v sobotu ráno zostrelili nad východolíbyjským mestom Bengází, patrila rebelom. V sobotu to pre agentúru AFP telefonicky potvrdil jeden z čelných predstaviteľov povstaleckého hnutia. Podľa neho stíhačku Mirage zostrelili vojská vodcu Muammara Kaddáfího. Bojové lietadlo krúžilo nad mestom najprv niekoľko minút a následne ho zostrelili. Horiaci stroj dopadol do obytnej oblasti južne od mesta. Svedkovia tiež vypovedali, že pilot sa stihol katapultovať.
Korešpondent agentúry Reuters informoval o tom, že z bombardovaného Bengází utekajú vydesení civilisti. Z mesta prúdia stovky áut plné ľudí zatiaľ čo na druhé najväčšie mesto v krajine útočia Kaddáfího tanky, delostrelectvo a vojenské lietadlá. Hovorca rebelov uviedol, že Kaddáfího vojaci už zo západu vstúpili do Bengází. „Kde sú západné mocnosti? Tvrdili, že môžu udrieť v priebehu niekoľkých hodín,“ uviedol.
Vládne vojská bombardujú Bengází aj napriek v piatok vyhlásenému prímeriu s povstalcami v súlade s prijatou rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).Líbyjská vláda ofenzívu v Tripolise naďalej popiera a tvrdí, že sú to povstalci, ktorí útočia na vládne jednotky. Vláda tiež žiada, aby situáciu preskúmali medzinárodní pozorovatelia. „V Bengází nie sú žiadne boje. Vyhlásili sme prímerie a chceme, aby na miesto prišli medzinárodní pozorovatelia. Povstalci tu útočia na dediny a mestá a pokúšajú sa vyprovokovať vojenský zásah zo zahraničia,“ uviedol hovorca líbyjskej vlády Músá Ibráhím.
Streľba neutíchla
Jednotky verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu podľa povstalcov v sobotu bombardujú východnú baštu opozície Bengází. Deje sa tak aj napriek v piatok vyhlásenému prímeriu s povstalcami v súlade s prijatou rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Podľa panarabskej televíznej stanice al-Džazíra sa Kaddáfího vojská pokúšajú mesto dobyť a útočia najmä na miestne vojenské objekty. Médiá informujú o delostreleckej paľbe, ktorú počuť z predmestí Bengází. Z predmestia bolo vidno stúpať kúdole hustého dymu. Na predmestí Bengází bolo podľa svedkov počuť explózie po celú noc. Tripolis zatiaľ vojenskú intervenciu v Bengází popiera.
Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti silám tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího. Rezolúcia nepredpokladá vyslanie pozemných vojsk do krajiny.
GALKO: Sme spoľahlivý člen, nebudeme blokovať NATO v Líbyi
Rada EÚ pre zahraničné veci bude diskutovať o Líbyi
Najväčšiu pozornosť bude najbližšie zasadanie Rady EÚ pre zahraničné veci venovať situácii v Líbyi. Rokovanie rady sa uskutoční 21. marca v Bruseli a za Slovensko sa na ňom zúčastní minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. V rámci širšieho regionálneho hodnotenia budú ministri diskutovať tiež o stratégii pomoci transformujúcim sa krajinám v severnej Afrike, osobitne Tunisku a Egyptu. Ministri budú informovaní o aktuálnej situácii v Japonsku a koordinácii humanitárnej pomoci. Na naďalej zhoršujúcu sa situáciu v oblasti ľudských práv v Bielorusku a v Iráne bude Rada reagovať ďalšími opatreniami voči porušovateľom ľudských práv. Ministri podporia posilnenie prítomnosti EÚ v Bosne a Hercegovine a zároveň vyzvú politických predstaviteľov krajiny na dôslednejšie reformy v prospech naplnenia jej európskej perspektívy. Agentúru SITA informoval riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga.