BANSKÁ BYSTRICA 12. decembra (WEBNOVINY) – Hoci banskobystrický primátor Ivan Saktor pri svojom nástupe do funkcie deklaroval ako jednu z troch svojich hlavných priorít popri klientsky orientovanom mestskom úrade a príleve investícií vytvárajúcich pracovné miesta aj výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny, mesto za štyri roky pod jeho vedením nepostavilo a ani nezačalo stavať žiadnu novú bytovku.
Vybudovalo iba 16 jedno- a dvojizbových bytov, na ktoré prestavalo bývalú ubytovňu na Švermovej ulici, išlo však o byty s nájmom na určitú lehotu, určené na prechodné riešenie náhlej straty bývania.Podľa Saktora za tento neúspech môže jeho predchodca Ján Králik, po ktorom nenašiel žiaden pripravený projekt, a tiež hospodárska kríza.
Za všetko mohla kríza
„Ambícia sa nedala naplniť, pretože som prišiel do mesta, ktoré nemalo pripravený ani jeden projekt. My sme dva roky pripravovali projekty, tretí rok bol rok krízy a štvrtý rok je rok krízy. Čiže nemáme možnosť naštartovať tieto projekty, lebo nemáme kapitálové výdavky, to je celý problém, ale projekty sú nachystané,“ povedal pre agentúru SITA Saktor. Spresnil, že pripravené projekty sa týkajú výstavby 87 nájomných bytov v troch bytovkách. Z toho 37 bytov má vzniknúť rekonštrukciou bývalej budovy Slovenskej akadémie vied a zvyšné v novostavbách.
Viac informácií aj v:
Saktor hovorí o desiatkach projektov, naozaj ich bolo 16,
Zvolen, ktorý má o takmer polovicu menej obyvateľov než Banská Bystrica, postavil za uplynulé štyri roky napriek kríze 69 bytov v troch bytovkách a ďalších 155 bytov v piatich bytovkách začal stavať. Z toho dve dokončené bytovky so 46 bytmi sú novostavby, tretia vznikla prebudovaním bývalej kasárenskej budovy. Z piatich rozostavaných bytoviek je jedna novostavba so 46 bytmi a štyri sú rekonštrukcie budov bývalých kasární.
Nebolo pre koho stavať, tvrdí Saktor
Väčšinu prostriedkov na výstavbu bytov získal Zvolen ako úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, časť dostal ako nenávratnú dotáciu z ministerstva výstavby a časť vynaložil z mestského rozpočtu. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru výstavby na zvolenskom mestskom úrade Anna Bešinová, v minulom volebnom období sa začala príprava iba jednej z týchto bytoviek, príprava projektov ostatných siedmich postavených či rozostavaných bytoviek sa začala už v končiacom sa funkčnom období zvolenského primátora. S výstavbou zatiaľ nedokončených 155 bytov začali v minulom a tomto roku, dokončené majú byť na budúci rok. Bešinová pripomenula, že Zvolen okrem toho kompletne zrekonštruoval bytovku s nájomnými bytmi Pod Strážami.
Saktor na poznámku, koľko bytov sa za uplynulé štyri roky postavilo vo Zvolene uviedol, že v Banskej Bystrici by ich toľko nebolo pre koho stavať, pretože v mestskom poradovníku je len 160 žiadostí.
Počet obyvateľov Banskej Bystrice neustále klesá, ľudia sa z nej vysťahúvajú. Kým ku koncu roka 2006, keď Saktor nastupoval do funkcie primátora, malo mesto 80 080 obyvateľov, k tohtotýždňovému štvrtku ich počet podľa údajov z matriky klesol na 78 760, pričom pôrodnosť bola vyššia než úmrtnosť.
Vedúca odboru rozvoja mesta vo zvolenskom mestskom úrade Juliana Ištóková pre agentúru SITA podotkla, že keď niekto tvrdí, že Zvolen sa rozvíja pomaly, pošlú ho pozrieť sa do Banskej Bystrice a hneď ho nespokojnosť s rozvojom Zvolena prejde. Viac mestských nájomných bytov ako Banskej Bystrici sa za uplynulé štyri roky podarilo postaviť aj v 10-tisícovej Banskej Štiavnici, ktorá prebudovala bývalý domov mládeže na 25 nájomných bytov.