KIŠIŇOV 9. apríla (WEBNOVINY) – Moldavská protikorupčná prokuratúra spoločne s americkými audítormi sa zaoberajú rozsiahlym finančným škandálom vo východoeurópskej krajine, kde banky v priebehu niekoľkých dní vyplatili neidentifikovaným prijímateľom pôžičky v celkovej hodnote jedna miliarda dolárov (921 miliónov eur).
Krajine hrozí destabilizácia bankového systému
Podľa informácií domácich a zahraničných médií, ktoré vychádzajú zo správy tlačovej agentúry AFP, z trojice inštitúcií „zmizla“ suma zodpovedajúca 15 percentám hrubého domáceho produktu Moldavska, čo by mohlo destabilizovať tamojší bankový systém. Škandál podľa nich odhalila moldavská centrálna banka, prevody sa však uskutočnili ešte pred parlamentnými voľbami 30. novembra 2014.
V postihnutých inštitúciách bola údajne uložená približne tretina všetkých bankových aktív Moldavska vrátane peňazí na dôchodky. Po zistení problému správu prevzala centrálna banka, aby zabránila krachu a možnému pádu celého systému.
Peniaze mohli skončiť v Rusku
Podľa vyjadrenia predsedu opozičnej Strany socialistov Moldavskej republiky Igora Dodona pre AFP boli „peniaze pridelené s vedomím, že sa už nikdy nevrátia“. Domnieva sa, že skončili na účtoch zahraničných firiem, kde sa po nich „stratila stopa“. Uniknutá správa jedného z výborov moldavského parlamentu sa údajne zmieňuje o možnosti, že časť peňazí previedli do štyroch ruských bánk.
Bývalá sovietska republika Moldavsko je známa ako najchudobnejšia krajina Európy. Tamojšia vláda v júni 2014 podpísala asociačnú dohodu s EÚ, pričom predpokladá získanie členstva v roku 2019.