Z mestského maratónu sa podarilo urobiť magnet pre ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava ožila maratónom
Účastníci 8. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2013 počas behu bratislavskými ulicami. Foto: SITA/Marián Peiger

Aké pocity vo vás pretrvávajú po skončení 8. ročníka ČSOB Bratislava Marathon, ktorý sa v predposlednú marcovú nedeľu bežal v nehostinnom zimnom počasí a nepríjemnom mraze?

Jozef Pukalovič, riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2013: „Sme veľmi radi, že ľudia nám našu mnohomesačnú snahu pripraviť pre nich čo najlepšie preteky, vrátili tak, že napriek nepriaznivému studenému počasiu prišli v sobotu i v nedeľu vo veľmi vysokom počte. Do všetkých súťaží sa počas dvoch dní zapojilo rekordných 7530 účastníkov! Tešíme sa, že bežci boli disciplinovaní a spoločne sme zvládli nástrahy extrémneho chladu, ktorý nás predovšetkým v nedeľu dopoludnia nemilo prekvapil. Potešili nás aj pochvalné reakcie, ktoré sme od mnohých ľudí za 8. ročník podujatia hneď po jeho skončení dostali. Ďakujeme všetkým za podporu. Je to povzbudenie do ďalšej práce. Ukázalo sa, že nový okruh do Ružinova a späť je naozaj veľmi rýchly a verím, že ak nám vyjde počasie, maratónsky rekord Keňana Issaca Chesinyho 2:18:33 dlho nevydrží. O tom som naozaj presvedčený.“

Peter Pukalovič, výkonný riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2013: „Musím priznať, že veľmi sme si želali, aby rekord na našej maratónskej trati po piatich rokoch konečne padol. Sme veľmi radi, že to konečne vyšlo, hoci počasie a podmienky voči bežcom boli v nedeľu naozaj kruté (krátka odmlka). Na jednej strane nás teší, že na maratónsky víkend si našlo čas viac ako 7500 aktívnych účastníkov, no na druhej strane sme smutní z toho počasia, ktoré nás už druhý rok ťažko skúša. Vlani sa počas maratónu na dunajskom nábreží vystriedali všetky štyri ročné obdobia, tentoraz nás trápila najmä veľká zima a chlad. Aj preto hovorím, že v lepších podmienkach by bol výsledný čas víťaza maratónu ešte lepší. Nič sa však nedeje, aspoň sa máme v budúcnosti kam posúvať. Máme na čom pracovať smerom k 9. a najmä k jubilejnému 10.ročníku (smiech). Teší ma, že ľudia sa aj v tom chlade dokázali veľmi dobre zabaviť a okolo našej novej trate vytvorili pre všetkých bežcov príjemnú srdečnú atmosféru.“

Spomínate novú trať mestského maratónu. Čo vás viedlo k zmene trate 8. ročníka mestského maratónu v Bratislave?

Jozef Pukalovič: „V prvom rade výberom novej trasy sme chceli maratón dostať do centra mesta. Čo najbližšie medzi ľudí. To bol náš hlavný cieľ! V Petržalke, aj po siedmich rokoch, najmä na dunajskej hrádzi, bolo tých ľudí, ktorí povzbudzovali bežcov, veľmi málo. Preto sme sa rozhodli Petržalku opustiť, hoci na petržalskej strane sme bežali širokými cestami ako je Panónska cesta a Dolnozemská ulica. Ale dunajská hrádza už kapacitne nestačila čoraz väčšiemu náporu bežcov, ktorých je z roka na rok viac. Tento rok iba maratóncov bolo 728, polmaratóncov 2035, v štafetách sa predstavilo 1220 bežcov, všetkých účastníkov bolo 7530. Práve táto obrovská masa ľudí bola hlavným dôvodom prečo sme po siedmich rokoch zvolili novú trasu ČSOB Bratislava Marathomu. Dunajská hrádza im už bola tesná a úzka.“

Peter Pukalovič: „Veľkú úlohu pri hľadaní novej trasy už pre 8. ročník ČSOB Bratislava Marathonu zohralo aj to, že vytrvalci pri behu do Petržalky a späť museli štyrikrát vybiehať na bratislavské mosty, čo bolo najmä v závere maratónu dosť náročné. Samozrejme, pre cudzincov to bolo určite lákavé bežať po všetkých bratislavských mostoch, ale aj zo športového hľadiska to bola príčina, prečo sme sa v aktuálnej konkurencii európskych maratónov nemohli presadiť nejakým kvalitným víťazným časom. Chceli sme sa tiež vyhnúť veternej Petržalke, ktorú vytrvalci nemali dvakrát v láske… Bežať polmaratón – a najmä maratón – proti vetru po oboch brehoch Dunaja nie je práve tým ideálnym zážitkom.“

Mali ste návrhy na zmenu trasy aj od samotných bežcov? Aké dôvody uvádzali?

Jozef Pukalovič: „K zmene trate sme pristúpili aj na základe podnetov od účastníkov maratónu. Za tie roky, čo toto podujatie organizujeme, sme sa naučili počúvať aj pripomienky a názory, ktoré nám hovorili bežci. Viacerí z nich nám tvrdili, že trať smerom zo Starého Mesta do Petržalky nie je pre nich ako vytrvalcov ideálna. Najmä na petržalskej strane Dunaja museli často zápasiť s protivetrom. Viacerí sa ozývali aj pre spomínané výbehy na mosty. Bolo to pre nich dosť veľké sústo. Bolo to veľké stúpanie, ktoré museli opakovane prekonávať. Takže, otvorene priznávame, k zmene nám pomohli aj hlasy z bežeckého hnutia.“

Výkonný riaditeľ podujatia ČSOB Bratislava Maratho
Foto: SITA/Diana Černáková

Športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Marcel Matanin, ktorý si novú trať vlani deň pred Silvestrom prebehol, tvrdil, že je rovinatejšia a rýchlejšia. Čiže jej nový profil výrazne pomohol aj k prekonaniu päť rokov starého rekordu Ukrajinca Remščuka?Jozef Pukalovič: „Novú trať sme pripravovali prakticky viac ako pol roka. V podstate od skončenia 7. ročníka sme pracovali na zmene trasy. Do chvíle, kým športový riaditeľ nášho maratónu Marcel Mataním spolu s Ivanom Gabovičom si deň pred Silvestrom otestovali novú trasu do Ružinova a späť, my sme absolvovali celý kolotoč rokovaní so zástupcami dopravnej, mestskej i štátnej polície. Mali sme niekoľko porád s pracovníkmi Dopravného podniku mesta Bratislava i so zástupcami Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. Spoločnými silami sme robili všetko pre to, aby nová trasa splnila všetko, čo od nej ako organizátori veľkého športového podujatia očakávame. Myslím si, že sa nám to aj podarilo. Prvé ohlasy na novú trať sú od bežcov veľmi dobré. Takže toto je cesta, po ktorej chceme aj v budúcnosti ísť. Sme radi, že všade, kde sme rokovali, sme našli podporu a pochopenie. “

Peter Pukalovič: „Spolu s Marcelom Mataninom sme prakticky osem mesiacov žili prípravami novej trasy. S najlepším vedomím a svedomím sme chceli bežcom ponúknuť trasu, ktorá bude v porovnaní s doterajšou rovinatejšia a tým pádom aj rýchlejšia. Samozrejme, pri hľadaní novej trasy sme zohľadňovali aj šancu, aby účastníci budúcich ročníkov ČSOB Bratislava Marathonu dosiahli nejaký pozoruhodný čas. Netvrdím, že to musel byť hneď top výkon v rámci Európy či sveta, ale sme radi, že aj napriek veľkej zime, ktorá v nedeľu v Bratislave bola, víťazný Keňan Issac Chesiny dokázal bežať maratónsku trať pod hranicou 2:19 hod. Ak by bolo ideálnejšie počasie, možno by ten rekord posunul ešte výraznejšie. Hovoril, že mal formu na 2:15 h, ale to by nesmelo v Bratislave v noci mrznúť (dlhá odmlka). Sme však radi, že ľudia v Bratislave sa naučili behať nie iba maratón, ale aj nočné behy, behy pre život, zimné desiatky či rôzne behy pre radosť. To je dôkaz toho, že sa nám podarilo bratislavskú bežeckú komunitu prebudiť k životu a tak správne rozhýbať. Z toho máme najväčšiu radosť. To sme aj chceli dosiahnuť.“

Minulý rok ste povedali, že by ste neboli radi, ak by sa trať mestského maratónu v Bratislave každý rok menila. Je súčasné situovanie trate do mestských častí Staré Mesto a Ružinov už definitívne riešenie z vašej strany, alebo predpokladáte, že ešte nejaké obmeny okolo tejto trate bude treba v blízkej budúcnosti nevyhnutne urobiť?

Jozef Pukalovič: „Budúci rok chceme pri stavbe trasy využiť to, že od mája 2013 by električky opäť mali chodiť cez opravený tunel pod Bratislavským hradom. Tento fakt nám pomôže odkloniť dopravu cez tunel a bežci sa budú môcť od River Parku vracať do cieľa po Vajanského nábreží. Nemusia bežať iba po dunajskej promenáde, ale k dispozícii budú mať širokú cestu od River Parku okolo Slovenského národného múzea až do cieľa pri Eurovee. To bude jedna z plánovaných zásadných zmien, s ktorou už teraz výhľadovo počítame. Ale, ak mám hovoriť za seba, predpokladám, že na 85 percent je trasa ČSOB Bratislava Marathonu už hotová. Ak sa nám tento rok osvedčilo priniesť maratón do miest, kde okolo trate býva veľa ľudí, nemáme dôvod s trasou nášho mestského maratónu naďalej experimentovať.“

Peter Pukalovič: „Keďže sme bežcom chceli ponúknuť to najlepšie, čo im Bratislava môže dať, nešili sme trasu horúcou ihlou. Štyri – päť mesiacov sme testovali možnosti, hľadali sme nový okruh, z ktorého by sme vyčlenili kopcovitý terén. Myslím si, že sa nám to podarilo. Jediné stúpenie tento rok maratónci absolvovali smerom hore na Námestie SNP. Ale s tým sa už nedalo nič robiť, lebo našou ambíciou bolo dostať ČSOB Bratislava Marathon do historického centra Starého Mesta. A bez behu cez Námestie SNP by to nebolo ono (dlhá odmlka). Dúfame, že tá naša trasa sa postupne ustáli, že to už bude definitívna verzia. Budem úprimný, neradi by sme každý rok menili trasu mestského maratónu. Neustále ´šachovanie´ s traťou nie je dobrým vysvedčením pre organizátorov maratónu.“

Kedy odhadujete, že by sa trať pre mestský maratón v Bratislave mohla stabilizovať?

Jozef Pukalovič: „Ak sa nič mimoriadne nestane, tak veríme, že budúci rok, najneskôr však pri jubilejnom 10. ročníku ČSOB Bratislava Marathonu, by sa jeho trať mala definitívne vyriešiť. Vtedy by sme chceli mať na štarte rovnú tisícku maratóncov, ktorý budú bežať klasickú vzdialenosť. Tento rok ich bolo 728 (dlhá odmlka). Samozrejme, my hľadáme také riešenie, ktoré by čo najmenej zasiahlo do mestskej dopravy v Bratislave. Všetci, ktorí sa na organizácii ČSOB Bratislava Marathon podieľame, veľmi dobre vieme, že odpojiť mestskú dopravu v tomto meste počas maratónskeho behu povedzme na pol dňa nie je ideálnym riešením (dlhá odmlka). Taký veľký zásah do organizmu verejnej dopravy v hlavnom meste Slovenska nie je vecou, s ktorou by sme u ľudí, ktorých maratón z rôznych dôvodov vôbec nezaujíma, extra bodovali. Skôr naopak. Preto stále hľadáme trasu, ktorá by vyhovovala všetkým. Aj keď nájsť takú trasu v Bratislave je mimoriadne zložitá a ťažká úloha.“

Bratislava ČSOB Marathon 2012
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Peter Pukalovič: „Keďže máme za sebou už päť ročníkov Nočného behu Bratislavou (River Park Night Run, pozn.), máme výhodu v tom, že vhodné trasy na behanie v širokom centre nášho mesta už dôkladne poznáme. Vieme, ako sme s Nočným behom pred štyrmi rokmi začínali, kadiaľ sme ho behali (krátka odmlka). Rokmi sa nám osvedčili cesty okolo River Parku, cez historické centrum, po Obchodnej, Staromestskej ulici. Ľudia sami za nami prišli, že to bolo dobré, že sa im to veľmi páčilo. Tak časť tejto obľúbenej trasy chceme využiť aj pri mestskom maratóne. Aby sa to ľuďom páčilo. Ako bežcom, tak aj divákom, ktorí ich budú počas maratónu povzbudzovať. Chceme, aby maratón bol pre obyvateľov mesta i jeho návštevníkov veľmi silným magnetom. Bolo krásne, keď sa cudzinci počas River Park Night Run priamo z letných terás reštaurácii a kaviarní pýtali bežcov, kam bežia, aké športové podujatie je práve v čase ich návštevy v Bratislave. Aj ich chceme do toho diania vtiahnuť. Aj pre turistov chceme urobiť náš maratón ešte príťažlivejší, ešte lákavejší. Vieme, že mestský maratón pritiahol do Bratislavy takmer 3000 turistov. Úžitok z tohto podujatia teda mali aj bratislavské hotely, reštaurácie, kaviarne. Úžitok z maratónu sme mali prakticky všetci.“

Športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Marcel Matanin s kolegami – trénermi už dlhšie obdobie robí v bratislavskej športovej hale Elán pravidelné tréningy pre súčasných i budúcich maratóncov. Čo je hlavné poslanie tejto jeho aktivity? Čo si vy ako organizátori mestského maratónu od týchto tréningov pre nádejných bežcov – vytrvalcov sľubujete?

Jozef Pukalovič: „Náš mestský maratón je skoro na jar. Z hľadiska športovej prípravy to nie je celkom ideálny čas. A keďže vieme, že na maratón, ak si človek nechce počas neho ublížiť, sa treba minimálne pol roka systematicky chystať, tak sme dali možnosť ľuďom, aby sa na maratón dobre pripravili. Aj v zimných mesiacoch! Preto sme vymysleli spoločné tréningy v hale Elán. Ľudí táto naša aktivita zaujala a možnosť trénovať s účastníkom olympijského maratónu Marcelom Mataninom veľmi vďačne využívali. V dvoch turnusoch chodilo počas zimných mesiacoch na maratón trénovať okolo 230 – 250 ľudí. Polovica z nich malo halu Elán k dispozícii v jednom turnuse, druhá polovica zasa v ďalšom. Ľudia boli veľmi radi, že aj v tejto dlhej – a stále nekončiacej sa zime – mohli systematicky trénovať v jedinej špecializovanej atletickej hale na Slovensku. Najmä keď trénovať vo väčšej skupine má stále svoje čaro. V skupine sa lepšie človek motivuje, je to zábavnejšie a menej monotónne.“

Peter Pukalovič: „Tréningy s Marcelom Mataninom a ďalšími atletickými trénermi sú super zážitok! Ľudia si na túto spoločnú prípravu postupne zvykli a trénovať chodili dvakrát do týždňa. Sme radi, že mnohí z nich trénujú už nie iba pre to, aby zvládli mestský maratón v Bratislave (dlhá odmlka). To je veľmi dobre aj z hľadiska toho, že mnohí z nich potom už nezostanú iba pri odbehnutí maratónu, či polmaratónu v rámci ČSOB Bratislava Marathon, ale v týchto pohybových aktivitách pokračujú ďalej. Prídu na River Park Night Run, na Beh pre život, či Volfswagen Slovakia Run and Fun. Tréningy s Marcelom ich motivujú behať prakticky celý rok. A to je naplnenie toho hlavného cieľa, ktorý sme s bratom chceli dosiahnuť. Vďaka pravidelnej príprave zaktivizovať čo najviac ľudí v našom okolí. Naučiť ich, že beh nie je iba športové odvetvie, beh je spôsob života, životná filozofia.“

Do Bratislava Marathon Running Teamu ste koncom minulého roka prijali slovenskú olympioničku a maratónkyňu Katarínu Berešovú. Prečo ste jej ponúkli miesto medzi vami, a čo budú jej hlavné úlohy?

Jozef Pukalovič: „Katku poznáme z rôznych behov a bežeckých súťaží už dlhšie. Vieme, čo má za sebou ako športovkyňa. Najskôr sme ju angažovali ako patrónku Behu pre život. Neskôr Behu pre ženy. Potom sme jej hľadali nejaký nový projekt, do ktorého by zapadla. Kam by sa hodila. Hľadáme možnosti ako využiť potenciál, ktorý je v nej. Sme veľmi radi, že sa aktívne zapojila do tréningov žien, ktoré organizujeme v OC Retro na Nevädzovej ulici. Predsa len je iné, keď ženám radí žena a nie muž… Na druhej strane pre ženy je to určite zaujímavé, keď s nimi behá človek, ktorého videli súťažiť na olympiáde, ktorého poznajú z televízie. Každého človeka zaujme, keď sa mu pri tréningu venuje človek, ktorý bol na olympiáde. Katka je mladá príťažlivá žena, ktorá je veľmi cieľavedomá – a vie, čo chce v športe dokázať. My si na nej vážime aj to, že napriek svojim úspechom v bežeckom športe je veľmi skromná, priateľská, vie sa s ľuďmi porozprávať, vie poradiť, pomôcť. V tomto smere je naozaj perfektná.“

Peter Pukalovič: „Sme radi, že Katka pomáha nášmu tímu ešte viac spropagovať zdravé behanie najmä v komunite žien. V tomto smere máme s ňou smelé plány, lebo na rozdiel od vyspelých západných európskych krajín predsa len podiel žien na Slovensku, ktoré behajú maratón a polmaratón, respektíve iné masové behy, je ešte stále pomerne malý. Vo vyspelej Európe čoraz viac žien športuje. Súťaží medzi sebou. Prezentuje svoje bežecké umenie na verejnosti. Na Slovensku cítime, že ženy sa ešte stále akosi hanbia behať podobné súťažné behy. Viac behajú iba tak pre seba, pre svoje zdravie, v rámci odtučňovania a rôznych diét. Veríme však, že stúpajúca popularita masového behania postupne príde aj k nám (krátka odmlka). A veríme, že v tomto smere nám pomôže aj Katka Berešová. Ako patrónka Ženského behu pomôže rozhýbať ženskú bežeckú komunitu nie iba v Bratislave, ale na celom Slovensku. Ona je predsa veľmi dobrý motivačný prvok, ktorý podnieti ženy, aby sa viac hýbali, aby viac športovali – a najmä behali masové behy. To bude jej hlavná úloha v našom tíme.“

Aký máte pocit z doterajšej spolupráce s ňou, čo sa vám na jej prístupe k povinnostiam najviac páči?

Jozef Pukalovič: „Katka Berešová, tak isto ako Marcel Matanin, sú veľkými profesionálmi vo všetkom, čo robia. Nakoniec, systematická príprava na maratón potrebuje presne takýchto ľudí. Obaja sú mimoriadne cieľavedomí – a je jedno, či sa chystajú bežať päť kilometrov, alebo rovno maratón. Aj v tomto môžu byť pre ľudí, ktorí s nimi trénujú, príkladom a vzorom. Veľkou výhodou oboch je to, že oni s tými ľuďmi behajú, že noví adepti behania vidia vedľa seba slovenských reprezentantov, slovenských olympionikov. Vidia, že sme pre nich vyčlenili to najlepšie, čo máme k dispozícii, aby sa pod kvalifikovaným vedením stále zlepšovali.

Maraton
Foto: SITA

Peter Pukalovič: „Veľkou výhodou oboch – ako Katky, tak aj Marcela – je to, že sú to otvorení ľudia. Ani jeden z nich sa na nič nehrá. Vedia sa zaradiť medzi ľudí, ktorých trénujú, a normálne s nimi behajú, cvičia. Názorne im ukazujú cestu, ako sa zlepšiť. To je najväčšia devíza ich priateľskej povahy. Sme radi, že sme oboch angažovali v našej spoločnosti, v našom klube. Obaja sú ľudia na správnom mieste. A oboch sme angažovali v správnom čase (smiech).

Novinkou vo vašom snažení je Bratislava Marathon Running Club. Koľko máte v súčasnosti členov a aké benefity im v rámci riadneho členstva ponúkate? Aké majú výhody z toho, že sú členmi vášho maratónskeho klubu?

Jozef Pukalovič: „V súčasnosti máme v našom bežeckom klube tristo riadnych členov. Členský poplatok v roku 2012 bol tridsať eur, pričom člen Bratislava Marathon Running Clubu má na každé podujatie, ktoré organizuje naša spoločnosť Be Cool, automaticky dvadsaťpercentnú zľavu. Keď počas roka robíme povedzme sedem – osem bežeckých akcií, člen nášho klubu má tri podujatia z tejto ponuky v podstate zadarmo. Za ročný poplatok má tiež dvadsaťpercentnú zľavu na regeneráciu, rehabilitáciu a masáže. Z tohto vidieť, že byť členom Bratislava Marathon Running Clubu sa oplatí každému, kto to so systematickým behaním a poctivým bežeckým tréningom myslí vážne. A to sme ešte iba na začiatku. Veríme, že postupne sa portfólio benefitov pre členov nášho klubu ešte rozšíri, že tá ponuka zliav a výhodných cien pre členov klubu bude ešte oveľa širšia, ešte oveľa príťažlivejšia.“

Sympatické na vašom snažení je najmä to, že pre účastníkov vašich podujatí vždy vymýšľate nové veci, že ich prekvapujete novými nápadmi? Na aké novinky a príťažlivé kroky zo strany organizátorov sa môžu tešiť účastníci vašich tradičných bežeckých podujatí?

Jozef Pukalovič: „Pri tejto otázke musíme povedať, že nás všetkých veľmi teší spolupráca so Slovenským olympijským výborom, ktorú sme nadviazali minulý rok. Vlani sme spojili sily preto, že rok 2012 bol rokom londýnskej olympiády. Športové podujatia, ktoré sme vlani spolu urobili pre školskú mládež, sa stretli s veľkým ohlasom . Preto aj tento rok sme urobili školskú olympiádu v športovej hale Elán. Bola v piatok pred maratónskym víkendom a súťažili na nej deti z dvadsiatich bratislavských základných a stredných škôl. Zasa sme do haly Elán sústredili všetky deti, ktoré chceli športovať a v spolupráci so SOV sme pre ne prichystali lákavý program na celý deň. Celodenný program bol urobený aj na sobotu 23. marca, keď v okolí Eurovey boli rôzne hobby behy, súťaže, rodinné a detské behy, preteky lezúňov. Jednoducho, počas tejto soboty sa do našich športových aktivít mohli zapojiť celé rodiny. Začnem od tých lezúňov, na prízemí Eurovey ich na ´lezúnskom koberci´ súťažilo 243! Malých bežcov v detských behoch sa prezentovalo 1044, do hobby behov sa zapojilo 1244 priaznivcov behu a desať kilometrov v sobotu bežalo celkom 746 atlétov a tlétok. Aj z týchto čísel vidieť, že naše podujatie si našlo priaznivcov od drobných lezúňov a ich rodičov, ktorí pri týchto pretekoch fungovali ako tréneri, manažéri, maséri či psychológovia, až po špičkových vytrvalcov.“

Peter Pukalovič: „Samozrejme, tých noviniek, ktorými každý rok chceme pritiahnuť na štart čo najviac maratóncov a polmaratóncov, bude stále viac. Vždy hľadáme niečo príťažlivé. Niečo, čo ľudí osloví, respektíve zaujme. A že sa nám to darí, môžem dokumentovať niekoľkými číslami. Na historicky prvom ročníku ČSOB Bratislave Marathon v roku 2006 štartovalo v šiestich kategóriách spolu 760 účastníkov, tento rok sa takmer taký počet bežcov postavil iba na štart hlavnej disciplíny – maratónu! V 4. ročníku v roku 2009 sme dostali prihlášky na všetkých šesť súťaží v rámci podujatia od 2246 záujemcov o štart, tento rok iba na trať polmaratónu vyštartovalo spred Novej budovy SND spolu 2305 bežcov! A tak by som mohol pokračovať. Teší nás, že ČSOB Bratislava Marathon každým rokom láme rekordy v počte prihlásených – a preto my každý rok pre aktérov tohto behania chystáme aj rôzne pútavé novinky a príťažlivé prekvapenia. Máme však zvyk najmä tie prekvapenia držať v tajnosti až dovtedy, kým sa to naozaj dá, aby to naozaj boli prekvapenia (smiech).

Po siedmich úspešných pokračovaniach ste tento rok prvýkrát v rámci ČSOB Bratislava Marathon nezorganizovali preteky pre in line korčuliarov. Čo vás k tomu viedlo – a ako na tento zásah do tradičného programu zareagovala široká rodina korčuliarov, ktorá si na in line preteky v rámci tohto mestského maratónu už zvykla?

Jozef Pukalovič: „Vzhľadom na to, že tento rok sa prvýkrát bežal maratón cez Staré Mesto smerom na Ružinov, kde stále veľmi intenzívne jazdia električky, rozhodli sme sa, že in line korčuliarov tentoraz z nášho programu vynecháme. Urobili sme to najmä pre bezpečnosť účastníkov podujatia. Priznám sa, že stále mám veľký rešpekt pred električkami – a najmä pred ich koľajami. Veď ľudia na korčuliach sa pohybujú oveľa rýchlejšie ako bežci – vytrvalci. Jazdia po ceste oveľa väčšou rýchlosťou. Preto vždy hrozí, že by pri prekonávaní koľajníc mohlo dôjsť k nejakým zbytočným úrazom. Navyše ani ten povrch cesty do Ružinova a späť do Starého Mesta nie je pre in line korčuliarov ideálny. Preto sme sa rozhodli, že novú trasu vyskúšame tento rok premiérovo bez korčuliarov. Keď budeme môcť v budúcnosti využiť lepšie cesty a kvalitnejší podklad, možno sa ku korčuliarov vrátime. Všetko, čo sme v príprave doterajších ôsmich ročníkov ČSOB Bratislava Marathonu urobili, sme v prvom rade urobili pre čo najväčšiu bezpečnosť ich účastníkov. Nechceme, aby sa ľudia pri našom behu zbytočne zranili, dochrámali. Ich zdravie a bezpečnosť je pre nás tá najvyššia hodnota. Preto sme korčuliarov vynechali. Veríme, že to tento rok tento náš krok správne pochopili – a že sa zapojili do iných súťaží, ktoré sme všetkým milovníkom zdravého pohybu a behu ponúkli v rámci 8. ročníka ČSOB Bratislava Marathonu.“

Zhováral sa Štefan Žilka

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať