BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Vianoce bez snehu hrozia najmä juhozápadu krajiny. Vo východnej polovici Slovenska sa však snehová pokrývka zrejme udrží. Myslí si to meteorológ Jozef Čaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
„Počas vianočných sviatkov sa situácia javí tak, že vďaka snehovým zrážkam, ktoré by mali dominovať skôr vo východnej polovici Slovenska, sa snehová pokrývka v tejto oblasti udrží,“ povedal Čaplár na tlačovej besede v Bratislave. „Juhozápad Slovenska s tým bude mať problémy,“ podotkol.
Aké budú teploty vo vianočnom týždni, si netrúfal presne odhadnúť. „Môj názor je, že by sa mala teplota pohybovať okolo nuly. Takže je šanca, že v niektorých lokalitách budú mať aj klasické zimné prostredie, ale nedá sa na to spoľahnúť hlavne na juhozápadnom Slovensku,“ dodal.
Podľa meteorológa sa treba počas budúceho týždňa pripraviť na zmiernenie teploty. „V nízkych polohách by sa mala dostať teplota nad nulu. Teploty zhruba do piatich stupňov sa budú vyskytovať na juhozápadnom Slovensku,“ uviedol s tým, že nočné mrazy by mali výrazne poľaviť, ale na strednom a východnom Slovensku sa ešte môžu vyskytnúť.
Tento rok radia naši hydrológovia medzi päť najsuchších rokov od roku 1931. Oznámila to riaditeľka divízie Hydrologická služba Slovenského hydrometeorologického ústavu Jana Poórová na tlačovej besede v Bratislave pri hodnotení hydrologického roka, ktorý predstavuje obdobie od 1. novembra 2011 do 31. októbra 2012.
„Tento rok bol extrémny,“ povedala Poórová. Podľa jej slov za to môžu faktory ako nízke úhrny zrážok v zimnom a jesennom období tohto roku, ďalej sa neprejavili zásoby vody v snehovej prikrývke v predpokladanom vplyve na jarný odtok a veľká časť úhrnu zrážok bola v lete počas vysokých teplôt. Podľa klimatológa Pavla Faška sú práve zrážky v letnom období málo využiteľné, keďže teploty sú vysoké a väčšinou prší pri búrkach.
Najnepriaznivejšia hydrologická situácia bola tento rok v povodí Ipľa a Bodvy, kde sa priemerný ročný prietok pohyboval od 20 do 30 percent dlhodobého priemeru. Nepriaznivá situácia bola podľa Poórovej aj v povodí Slanej a Hornádu. Zrážky ovplyvňujú aj stav podzemnej vody. „Keďže zrážky boli naozaj nízke, tak aj stav podzemných vôd sa zhoršoval,“ dodala Poórová.