Bez zásadnej zmeny financovania zdravotnej starostlivosti je udržanie súčasnej kvality zdravotnej starostlivosti neudržateľné. Zhodli sa na tom účastníci 13. ročníka odborného sympózia AGEL, na ktorom sa v Olomouci zišli poprední predstavitelia zdravotníctva z celej Českej a Slovenskej republiky. Informovala o tom hovorkyňa AGEL SK Martina Pavlíková.
Predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková upozornila, že na Slovensku má každý občan nárok na zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu z prostriedkov verejného zdravotného poistenia a poisťovňa ju musí uhradiť.
Na Slovensku chýba definovaný nárok pacienta
„Ak nemáme dostatok týchto financií, potom je na mieste otázka viaczdrojového financovania. Okrem toho by sme si mali položiť otázku, ktorá sa týka správania samotného pacienta. Či dodržuje liečebný režim, či zodpovedne pristupuje k svojmu zdraviu. Veľkú časť zodpovednosti za svoje zdravie máme stále my sami,“ zdôraznila Hlinková.
Podľa nej je veľmi dôležité zadefinovať, čo je štandard a čo nadštandard, pretože predstavy pacientov a poisťovní sa môžu líšiť. Či sú občania Slovenska pripravení na doplatky, to je ďalšia veľká téma.
Ak neprídu dodatočné zdroje, poisťovne pristúpia k reštrikčným opatreniam, varujú nemocnice
Potrebu zadefinovať nárok potvrdila aj riaditeľka Implementačnej jednotky Úradu vlády SR Miriama Letovanec.
„Výsledky sa nám zhoršujú. Neznižujeme odvrátiteľnú úmrtnosť, štátne nemocnice sa viac zadlžujú. U nás je viac návštev u lekára, väčšia spotreba liekov ako v krajinách OECD. Jedna vec je, čo financujeme a druhá, čo spotrebujeme. Európska únia aj všetci analytici chápeme, že súčasný systém financovania je neudržateľný,“ uviedla. Upozornila tiež na neefektivitu vynaložených financií v rezorte.
Aby sa pacient nestal pacientom
Podľa Michala Pišoju, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa AGEL SK, bez ohľadu na to, kto je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, na prvom mieste by mal byť pacient, dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť.
„Stále platí, že sa nepozeráme na správne riešenia a správne ciele,“ uviedol generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.
„To, ako dlho a zdravo budeme žiť, nezáleží od toho, koľko peňazí do zdravotníctva dáme. Kvalitná starostlivosť musí byť vždy lacnejšia a musí jej byť vždy menej. Je to trošku hyperbola, ale mali by sme sa zameriavať na to, aby sa pacient podľa možností pacientom nestal,“ zdôraznil Kultan.