Začala kampaň s cieľom zvýšiť povedomie o cievnej mozgovej príhode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozog_mri.jpg
Foto: Pixabay.com

Organizátori kampane Čas je mozog taktiež vyzývajú na vytvorenie Národného programu prevencie proti cievnym príhodám.

Pacientska organizácia Sekunda pre život a predstavitelia Cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti dnes predstavili kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o cievnej mozgovej príhode.

Ako uviedla predsedníčka Cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzana Gdovinová, na Slovensku utrpí cievnu mozgovú príhodu až 17-tisíc ľudí ročne, pričom iba jedenásť percent z nich stihnú lekári ošetriť v akútnom štádiu.

Dôvodom je fakt, že väčšina Slovákov a Sloveniek nepozná príznaky mozgovej mŕtvice, pri ktorej dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva v dôsledku nedokrvenia alebo krvácania do mozgu.

Čas je rozhodujúci

Približne tretina prípadov sa končí úmrtím, ďalšia tretina pacientov sa stane invalidmi. Rozhodujúcim faktorom liečby je práve čas, keďže limit pre podanie akútnej liečby je 4,5 hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné vykonať do ôsmich hodín od prvých príznakov.

Slováci nepoznajú prejavy cievnej mozgovej príhody a pomoc volajú neskoro. Pritom čas je v tomto prípade rozhodujúca veličina. Čím skôr sa obnoví prietok krvi v postihnutej cieve, tým väčšia je šanca, že dôjde u pacienta k obnove postihnutej funkcie mozgu.

„Od času závisí, aké vyhliadky na život bude mať pacient po cievnej príhode,“ uviedla Gdovinová, ktorá je prednostkou Neurologickej kliniky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Chcú národný program

„My, pacienti, si uvedomujeme, že aj v našom prípade rozhodovali doslova sekundy či minúty. Mali sme šťastie a pomoc prišla v pravý čas,“ uviedol Richard Fides z organizácie Sekunda pre život.

„Uvedomujeme si, že mnohí ďalší takéto šťastie nemali. Na Slovensku je totiž rozhodujúce, kedy a kde vás cievna príhoda zastihne. Chceme, aby všetci pacienti mali rovnaké šance.

„K tomu je nevyhnutné poznať príznaky ochorenia, volať prvú pomoc okamžite a optimalizovať manažment pacienta,“ dodal Fides s tým, že ďalším cieľom spomínanej kampane je výzva Ministerstvu zdravotníctva SR na vytvorenie Národného programu prevencie proti cievnym príhodám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať