Pandémia koronavírusu zaskočila mnohé zdravotnícke systémy a spôsobila ich kolaps. Slovensko je však zatiaľ výnimkou a získalo dostatok času, aby sa na nápor pacientov s Covid-19 pripravilo. Je však rovnako pripravené pomôcť krajinám s menším šťastím?
Pandémia vyčerpala kapacity niektorých nemocníc, ktoré sa nemôžu postarať o všetkých pacientov vo vážnom stave. Zasiahnuté krajiny ako Taliansko či Francúzsko preto žiadajú o pomoc zahraničie. Na ich žiadosť už odpovedalo kladne napríklad Nemecko či Česko.
Slovensko sa však s ponukou solidarity zatiaľ neponáhľa. A to aj napriek tomu, že pomáhať našej ekonomike chceme najmä vďaka miliardam od Európskej únie.
Česi hospitalizujú francúzskych pacientov s Covid-19
Fakultná nemocnica v Brne prijala prvých šesť pacientov s Covid-19 z Francúzska a poskytla im lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, informuje Idnes.cz. Podľa českého premiéra Andreja Babiša ponúklo Česko Francúzsku 14 lôžok. Okrem toho pomohlo Taliansku, Španielsku a Slovinsku so zdravotníckymi pomôckami.
Nemecko zasa garantovalo pomoc Taliansku aj Francúzsku. Podľa Ec.europa.eu prisľúbilo, že prijme 85 Talianov a 98 Francúzov s Covid-19, ktorým môže poskytnúť intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Podobne prijalo 11 pacientov z týchto krajín aj Rakúsko.
Štáty si však navzájom pomáhajú aj inak. Rakúšania napríklad Taliansku poslali 1,5 milióna chirurgických masiek a 3-tisíc litrov dezinfekčného prostriedku, Nemci im poskytli 300 pľúcnych ventilátorov, Česi 10-tisíc ochranných plášťov a Poliaci do Lombardie vyslali špeciálny tím 15 záchranárov a lekárov.
Stovky pľúcnych ventilácií pre pacientov s Covid-19
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí nedávno avizoval viac ako tisíc umelých pľúcnych ventilácií, ktorými bude Slovensko disponovať v lete, kedy u nás odborníci očakávajú vrchol pandémie. Prístroje by podľa odhadov mohlo potrebovať približne tisíc pacientov vo vážnom stave. Časť prístrojov teda pravdepodobne budeme mať aj do rezervy. Aktuálne ich máme okolo 500.
Matovič sa dohodol s Chirana Medical, pre slovenské nemocnice vyrobia 300 pľúcnych ventilátorov
Podľa posledných informácií Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) SR sa na pľúcnej ventilácii nachádza päť pacientov s koronavírusom. Ministerstvu zdravotníctva sme preto položili otázku, či vzhľadom na voľné lôžka v nemocniciach nezvažuje pomoc krajinám, ktoré kolabujú pod náporom pacientov.
Ako uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, pomôže aj Slovensko, ak bude mať na to voľné kapacity. V ideálnom prípade by však krajina s adresovanou pomocou mala zabezpečiť svojich lekárov a zdravotné sestry. Naše personálne kapacity sú obmedzené.
„Vzájomná pomoc v tomto období je nepochybne dôležitá – ako známka solidarity, ľudskosti a spolupatričnosti v rámci EÚ. Ak Slovenská republika bude mať dostatok lôžok aj pľúcnych ventilátorov, čiže ak budú tieto kapacity voľné, pomoc je reálna, ideálne, ak daná krajina zabezpečí aj lekárov, prípadne sestry,“ vyjadrilo sa ministerstvo zdravotníctva.
Ministerstvo tiež vo svojom vyjadrení doplnilo, že Slovensko zatiaľ nerealizovalo pomoc iným krajinám ani formou zdravotníckeho materiálu.
Slovensko musí hľadať cestu, ako pomôcť
Nový minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok ale uviedol, že Slovensko musí hľadať cestu, ako pomôcť krajinám najviac zasiahnutým koronakrízou. „Sme smutní a dojatí z toho, akou tragédiou si prechádzajú Taliansko, Španielsko a Francúzsko. Musíme aj spoločne v EÚ prísť na to, ako týmto krajinám pomôcť,” vysvetlil Korčok.
On sám bude istú formu pomoci presadzovať aj vo vláde. Ako príklad uviedol možnosť vyslania zdravotníckych pracovníkov do Talianska.