Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvoláva krízový výbor odborníkov, aby určil, či šíriace sa opičie kiahne vo svete predstavujú ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.
Generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus oznámil, že sa rozhodol zvolať výbor na 23. júna, pretože vírus sa v poslednom čase správa „nezvyčajne“, keďže sa rozšíril v krajinách ďaleko za časťami Afriky, kde je endemický.
Masové očkovanie neodporúčajú
„Veríme, že to potrebuje aj nejakú koordinovanú reakciu pre geografické rozšírenie,“ povedal novinárom.
Vyhlásením za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu by opičie kiahne dostali označenie ako COVID-19. Znamenalo by to, že WHO považuje toto bežne zriedkavé ochorenie za pretrvávajúcu hrozbu pre krajiny na celom svete.
Opičie kiahne už možno dorazili na Slovensko, hospitalizovaná žena čaká na výsledky testov
WHO spolupracuje s partnerskými krajinami na vytvorení mechanizmu, pomocou ktorého by mohli byť niektoré vakcíny proti pravým kiahňam, príbuznému ochoreniu, sprístupnené postihnutým krajinám, keďže výskum ich účinnosti proti súčasnému prepuknutiu pokračuje.
Organizácia tiež vydala nové inštrukcie k vakcinácii proti opičím kiahňam a zatiaľ neodporúča masovú vakcináciu.
Evidujú desiatky úmrtí
Tedros uviedol, že v 39 krajinách vo svete, vrátane siedmich, kde sa ochorenie vyskytuje roky, tento rok nahlásili viac ako 1 600 prípadov a takmer 1 500 podozrení na opičie kiahne.
EÚ nakúpi vakcíny proti opičím kiahňam, rozdistribuuje ich do krajín s najvyšším výskytom infekcie
Celkovo evidujú 72 úmrtí, ale žiadne z nich nie je z novo postihnutých krajín, ku ktorým patria Spojené kráľovstvo, Kanada, USA, Taliansko, Poľsko či Španielsko.
Súčasné šírenie opičích kiahní je prvým známym prípadom, keď sa choroba šíri medzi ľuďmi, ktorí nemajú žiadne cestovateľské spojenie s Afrikou.