Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 9. kalendárnom týždni klesla v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) v medzitýždňovom porovnaní o štvrtinu. O niečo menej, o necelých 10 percent, klesol výskyt chorých na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO).
Pre chrípku zatvorili 20 školských zariadení
Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, podľa epidemiológov sú za týmto poklesom aj tohtotýždňové jarné prázdniny v BBSK, keď deti trávia viac času vonku. „Napriek tomu je v kraji z dôvodu zvýšeného výskytu ARO prerušený vyučovací proces v šiestich materských školách,“ doplnila hovorkyňa s tým, že pre chrípku je momentálne uzavretých 20 školských zariadení v ôsmich okresoch.
Dôchodca sa nakazil žltačkou typu A
V okrese Rimavská Sobota eviduje tunajší RÚVZ potvrdené sporadické ochorenie na žltačku typu A bez ožltnutia u 72-ročného dôchodcu. V rámci protiepidemických opatrení bol rozhodnutím tamojších epidemiológov nariadený lekársky dohľad, ohnisková dezinfekcia, ako aj vakcinácia osôb v priamom kontakte s chorým.
Najmenej chorých je medzi malými deťmi
Akútne respiračné ochorenia má v súčasnosti 5 574 ľudí, čo predstavuje chorobnosť 1 690 na 100-tisíc osôb. Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji je už niekoľko týždňov v okrese Zvolen, nasledujú okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Rimavská Sobota. Počet chorých na chrípku je v prepočte 175 osôb na 100-tisíc obyvateľov.
Z hľadiska veku je najviac chorých medzi seniormi, ekonomicky činným obyvateľstvom a medzi žiakmi základných škôl. Najnižší počet chorých je medzi najmenšími deťmi. Ochorenia takmer v štyroch percentách prípadov prebiehali aj s komplikáciami. Najčastejšou komplikáciou sú zápaly dutín, zápaly stredného ucha a zápaly pľúc.
Epidemiológovia odporúčajú pravidelné vetranie
Epidemiológovia nevylučujú, že počty chorých na ARO aj CHPO ešte porastú. Preto neustále udržiavajú epidemiologickú bdelosť, a to hlavne v súvislosti s hroziacim koronavírusom. Preto upozorňujú obyvateľstvo na význam ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzduchom. Odporúčajú časté vetranie, a to rovnako doma, ako v škole.
„Vetranie slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov, a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy,“ objasňujú odborníci, podľa ktorých má významný prínos v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny.