Využitie umelej inteligencie (AI) pri skríningu rakoviny prsníka je bezpečné a dokáže takmer na polovicu znížiť pracovné zaťaženie rádiológov.
Vyplýva to z dosiaľ najkomplexnejšieho testu svojho druhu na svete, ktorý sa uskutočnil vo Švédsku za účasti viac ako 80-tisíc žien. Jeho výsledky zverejnil odborný časopis Lancet Oncology, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.
Najrozšírenejší typ rakoviny
Rakovina prsníka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie celosvetovo najrozšírenejšou rakovinou, pričom ročne sa vyvinie u viac ako 2,3 milióna žien. Skríning môže zlepšiť prognózu a znížiť úmrtnosť tým, že odhalí rakovinu prsníka v skoršom, lepšie liečiteľnom štádiu.
Slovensko zlyháva v prevencii ochorení, sulíkovci prichádzajú s niekoľkými riešeniami (video)
Švédska štúdia porovnávala skríning podporovaný AI priamo so štandardnou starostlivosťou. Viac ako polovicu skenov posudzovali dvaja rádiológovia, zatiaľ čo druhú polovicu skríning s umelou inteligenciou, po ktorom nasledovala interpretácia jedného alebo dvoch rádiológov.
Použitie umelej inteligencie
Celkovo 244 žien (28 %), ktoré si lekári zavolali po skríningu podporovanom AI, malo rakovinu v porovnaní s 203 ženami (25 %), ktoré si zavolali po štandardnom skríningu.
Použitie umelej inteligencie negenerovalo viac falošne pozitívnych výsledkov, a teda prípady, keď je skenovanie nesprávne diagnostikované ako abnormálne. Výskyt falošne pozitívnych výsledkov bol 1,5 % v oboch skupinách.
Autori uviedli, že rádiológovia v skupine s umelou inteligenciou vykonali o 36 886 čítaní výsledkov menej v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala štandardnú starostlivosť.
Mamografický skríning podporovaný AI
To viedlo k 44 % zníženiu pracovného zaťaženia rádiológov pri posudzovaní výsledkov skríningu. „Mamografický skríning podporovaný AI viedol k podobnej miere detekcie rakoviny v porovnaní so štandardným dvojitým čítaním, s podstatne nižšou záťažou, čo naznačuje, že používanie AI pri mamografickom skríningu je bezpečné,“ uvádza sa v predbežnej analýze štúdie.
Pri onkologickej liečbe bude pomáhať umelá inteligencia, nemocnice môžu podávať žiadosti do konca septembra
Konečné výsledky výskumu toho, či umelá inteligencia môže znížiť počet intervalových rakovín, a teda prípadov zistených medzi skríningami, ktoré majú vo všeobecnosti horšiu prognózu, a či je použitie AI pri skríningu opodstatnené, sa očakávajú až o niekoľko rokov.
Veľký potenciál
„Tieto sľubné predbežné výsledky bezpečnosti by sa mali použiť na informovanie o nových štúdiách a programovo založených hodnoteniach, aby sa vyriešil výrazný nedostatok rádiológov v mnohých krajinách, ale samy osebe nestačia na potvrdenie, že AI je pripravená na implementáciu do mamografického skríningu,“ skonštatovala vedúca štúdie Kristina Lång z Lundskej univerzity.
Ako upozornila, je potrebné „pochopiť dôsledky na výsledky pacientov, najmä to, či kombinácia odborných znalostí rádiológov s umelou inteligenciou môže pomôcť odhaliť intervalové rakoviny, ktoré pri tradičnom skríningu často chýbajú, ako aj nákladovú efektívnosť technológie“.
Avšak veľký potenciál umelej inteligencie pri skríningu je podľa nej to, že by mohla menej zaťažiť rádiológov.