Život po rakovine prsníka: Čo môžete očakávať po skončení liečby

Život po rakovine prsníka: Čo môžete očakávať po skončení liečby
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Liečba na toto jedno z najagresívnejších nádorových ochorení je veľmi ťažká. Aký je život po rakovine prsníka a čo môžete očakávať?

Po ukončení liečby na rakovinu prsníka sa najskôr dostavujú pocity úľavy a vďačnosti, že ste chorobu prekonali a ešte stále žijete. Zároveň vás sprevádzajú vedľajšie účinky liečby. Život po rakovine prsníka totiž už nikdy nebude rovnaký ako pred ňou. Toto nádorové ochorenie patrí medzi najagresívnejšie formy rakoviny, preto jeho liečba je rovnako agresívna.  Aj keď skúsenosti každého sú odlišné, väčšinou sa môžete stretnúť s týmito najčastejšími problémami.

Trvalé fyzické následky liečby

Následky liečby závisia od štádia a typu rakoviny prsníka. Vaša liečba môže zahŕňať:

– jednu alebo viacero operácií

– chemoterapiu

– hormonálnu liečbu

Každá metóda spôsobuje súbor krátkodobých či dlhodobých vedľajších účinkov. Niektoré z nich sa môžu objaviť hneď po ukončení liečby, iné o niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Medzi najbežnejšie fyzické prejavy liečenia patrí:

– únava

– strata hustoty kostí

– neplodnosť

– bolesti svalov a kĺbov

– skorá menopauza

– zmeny vo vzhľade prsníka po operácii

– nízke libido

– nadváha

Treba však vedieť, že skúsenosť každého pacienta je iná, pretože reakcia tela na liečbu sa môže odlišovať.

Trvalé psychické vedľajšie účinky

Na kvalitu života po vyliečení z rakoviny prsníka vplývajú i vedľajšie psychické účinky. Môžu sa objaviť tieto komplikácie:

– depresie

– sklony k samovražde

– úzkosť

– neurokognitívna dysfunkcia

– sexuálna dysfunkcia

Pomôcť prekonať tieto vedľajšie účinky pomáhajú rôzne podporné skupiny, ktoré zoskupujú ľudí s podobným osudom. Pocit, že v tom nie ste sami totiž veľmi pomáha.

Strach z recidívy ochorenia

Každá žena, ktorá sa vyliečila z rakoviny, je žiaľ vystavená riziku jej návratu. Toto riziko závisí od spôsobu liečby a od štádia nádorového ochorenia. Po ukončení liečby je pacientka stále sledovaná odborníkmi a poučená o príznakoch recidívy, ako je napríklad bolesť kostí, nová hrčka na prsníku alebo náhla strata váhy. Strach z recidívy rakoviny môže preto kaliť radosť z vyliečenia. Dôležité však je, aby ste sa zamerali na to pozitívne, t.j že ste sa dokázali vyliečiť z tejto zákernej choroby a dostali ste druhú šancu na život.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom