Medicína patrí medzi najdynamickejšie sa vyvíjajúce vedy. Tento pokrok dosahuje aj vďaka využívaniu umelej inteligencie, ktorá veľmi často dokáže vidieť to, čo človek nevidí. Najnovší výskum Americkej kardiologickej asociácie (AHA) ukázal, že umelá inteligencia dokáže predpovedať smrť. Vedci však zatiaľ netušia, ako.
Umelá inteligencia zachytí z EKG aj to, čo lekári nevidia
V štúdii, ktorú prezentuje portál newscientist.com, umelá inteligencia presne predpovedala riziko úmrtia do jedného roka dokonca aj u ľudí, ktorých EKG považovali lekári za normálne.
Kardiológovia následne tieto EKG záznamy dôkladne preštudovali, no neboli schopní nájsť rizikové vzorce, ktoré umelá inteligencia zachytila.
„Tieto zistenia naznačujú, že umelá inteligencia vidí veci, ktoré človek nezachytí, ktoré ignoruje ako normálne,“ komentoval výsledky doktor Brandon Fornwalt z Pennsylvánie.
Skúmali dva milióny záznamov EKG
Tím vedcov umelej inteligencii poskytol skoro dva milióny elektrokardiografov (EKG) za pomerne dlhé obdobie od asi 400-tisíc ľudí. Cieľom bolo zistiť, u koho existuje najväčšie riziko smrti do jedného roka. K dispozícii mala aj údaje o veku či pohlaví ako aj výsledky ďalších vyšetrení.
Podľa výsledkov vedela umelá inteligencia vyhodnotiť riziko úmrtia či výskytu vážnej srdcovej chyby u pacientov oveľa lepšie ako lekári. A stačil jej na to iba záznam z EKG. Zlý zdravotný stav vedela odhaliť aj tam, kde ho lekári vôbec vidieť nedokázali.
„Umelá inteligencia nás potenciálne môže naučiť veci, ktoré sme desaťročia zle interpretovali,“ zdôraznil Fornwalt.
Zatiaľ však lekári nedokážu vysvetliť, ako mohla umelá inteligencia rozpoznať riziko úmrtia aj v prípadoch, kde to oni nedokázali.